Jak prodat byt snadno a rychle

4.9. 2022Artem Saykin

To byste chtěli vědět, že? 🙂 Kdyby někdo dokázal vymyslet jednoznačný, ultimátní návod, mohl by se stát aspirantem na Nobelovu cenu. 🙂 V oblasti realit to ale tak snadné není. Každá nemovitost má svá specifika, každý prodávající se nachází v jiné situaci a samotný trh se často mění. Chce to holt trochu zkušeností a umu, aby se byt prodal nejlépe, jak to jde. Pokud však nechcete spoléhat na profesionální práci makléře, alespoň o část svého know-how se s vámi teď podělím. 

Pokud se v případě prodeje bytu spojíte se zkušenými makléřem, pak by vás měl upozornit na rizika, které jsou s rychlým prodejem spojená. Ať už je váš důvod tohoto časového presu jakýkoliv, přílišný spěch se nemusí, především finančně, vyplatit. To je potřeba mít na paměti.

Už jen samotná příprava prodeje bytu může být časově náročná, ze zkušenosti ale vím, že se vyplatí. Homestaging, profesionální fotografie, prezentační video, vymazlený inzerát… To všechno jsou klíčové prvky úspěchu. Nesmí chybět správný odhad tržní ceny nemovitosti, příprava smluv a další administrativa. A když je všechno ideální, můžete si dovolit inzerovat byt za takovou cenu a hodnotu, jakou skutečně má. Svého nového majitele si může hledat o něco déle, ale s jistotou budete vědět, že na prodeji neproděláte. 

Když se uchýlíte k variantě, jejímž hlavní cílem je co nejrychlejší prodej, musí určité věci stranou. Vlastní nemovitosti jsou pro mnoho lidí stále velmi nedostupnou variantou, a to kvůli financím. Pokud dokážete slevit a byt nabídnete pod cenou, zájemci vám jistě utrhají ruce. 

Osobně bych to ale nedoporučil. Homestaging je možné udělat v mírnější variantě nebo vůbec, videoprezentaci lze přeskočit, profesionální fotky bych ovšem nikdy nevynechal. Alespoň ty jsou potřeba k tomu, abyste nalákali ty správné zájemce. Pak už to bude o dobré práci makléře. Dokáže-li na prohlídce zájemcům vše správně představit, může být prodej jak rychlý, tak efektivní. 

Postup prodeje bytu svépomocí

Možná si říkáte, že to přeci jen celé spácháte sami, níže vám tedy stručně nastíním, co vás čeká a nemine. 🙂

  • Administrativa: Začněte shromážděním veškerých dokumentů, které k bytu máte. Potřebovat budete list vlastnictví (získat můžete například na Katastru nemovitostí, pracovištích CzechPoint či u notáře), opatřete si také snímek katastrální mapy a nabývací dokumenty – kupní, darovací nebo například dědická smlouva. Potřebovat budete nezbytně také Průkaz energetické náročnosti budovy
  • Ocenění nemovitosti: Je potřeba si určit cenu, za jakou je reálné byt prodat. Jak už jsem zmínil, pokud spěcháte a o peníze vám tolik nejde, lze slevit. Jinak je potřeba zvážit faktory jako stav bytu, lokalitu nebo občanskou vybavenost. Velkou roli hraje samotná lokalita, podívejte se určitě na inzeráty podobných nemovitostí v okolí, i to vám pomůže udělat si trochu jasnější obrázek. 
  • Příprava inzerátu: Lákavý, informačně nabitý text, zajímavé fotografie, přehledný půdorys, 3D virtuální prohlídka nebo video. Tím vším může právě váš inzerát zaujmout.
  • Telefonáty, e-maily, prohlídky: Jakmile inzerát zveřejníte, začnou se vám hlásit první zájemci – pokud tedy vše uděláte dobře. 🙂 Pak to chce spoustu času a trpělivosti. Někteří zájemci nedorazí, jiní budou mít spoustu otázek, možná přijdou i se stavebním technikem. V případě prodeje nemovitosti se setkáte s nejrůznějšími situacemi, na které je dobré se připravit. 
  • Další administrativa: Podařilo se najít ideálního kupce? Čeká vás příprava kupní smlouvy. A tuto část opravdu nepodceňte, protože i drobná chyba nebo nedostatek vás může stát mnoho. I kdybyste byli odhodlaní si vše zařídit sami, minimálně v tomto bodě se rozhodně obraťte na advokáta. 
  • Peníze: Chcete mít peníze na účtu dřív, než je nemovitost převedena? To se asi nebude líbit kupujícímu. On zase chce mít vše podepsané a pak bude brzdit převod peněz? To určitě neudělá radost vám. Zjistěte si proto, jak funguje tzv. úschova peněz a rozhodně ji využijte. 
  • Daně: Zkontrolujte si, že se vás nebude týkat některá z daní

Jak prodat byt s hypotékou

Prodávat byt s hypotékou už dnes není výjimkou a za určitých okolností to ani nemusí být tak složité. Připravte se však na to, že určité procento zájemců může tento stav odradit. Ideálním řešením je, když si kupující nemovitost převezme i s hypotékou, kterou následně bude refinancovat tou vlastní. Pokud by mu peníze půjčovala jiná banka, tyto instituce si mezi sebou vše převedou a do Katastru si zástavní právo zapíše banka nová. Svou hypotéku však musíte doplatit, a to například právě penězi z prodeje

Jak prodat družstevní byt

Samostatnou kapitolou v případě prodeje jsou pak družstevní byty. Často to bývá velký strašák a ať už prodávající nebo kupující mají obavu, že v tom budou nějaké háčky. V dnešní době se ale jedná o tak častou záležitost, že i tady už jednoduše víme, jak postupovat. Budete potřebovat minimálně tyto dokumenty:

  • potvrzení o členství v družstvu či nájemní smlouva
  • potvrzení o vaší bezdlužnosti u družstva
  • potvrzení o tom, jaká je zbývající výše úvěru
  • vyúčtování služeb alespoň za poslední 2 měsíce
  • Průkaz energetické náročnosti

Neobejdete se také bez souhlasu družstva. A pak už nic nebrání v prodeji podle postupu, který jsme si již popsali výše – fotografie, inzerát, schůzky…
Ačkoliv se může zdát, že se to všechno nějak zvládne, může vás náročnost celého procesu zaskočit. Proto se mi klidně ozvěte, pokud si chcete ušetřit drahocenný čas i starosti.

Artem Saykin
Práce realitního makléře mě naplňuje díky možnosti setkávat se s novými lidmi, kterým pomáhám realizovat jejich sny v oblasti bydlení. Záleží mi na dobře odvedené práci a spokojenosti mých klientů.

Zvažujete prodej své nemovitosti a chcete znát její hodnotu?

Za mou kariéru se mi již nespočetně krát stalo že majitelé, kteří prodávali svou nemovitost bez tržního ohodnocení, prodali za mnohem méně, než doopravdy mohli. V některých případech až o 10-15% reálné hodnoty! Neudělejte stejnou chybu a nechte si ocenit svou nemovitost zcela zdarma.

Komentáře