Energetická náročnost budovy – proč byste ji měli řešit?  

6.6. 2022Artem Saykin

Chcete stavět? Chystáte se prodávat? Zvažujete pronájem? Pak se vám v určitém bodě nevyhne administrativa spojená se Štítkem/průkazem energetické náročnosti budovy. Co to je a jak k vyhotovení přistoupit, vám popíšu v následujících řádcích. 

Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) je dokument, který hodnotí, jak náročný je z hlediska využití energií provoz dané budovy. Někdy se můžete setkat také s pojmem štítek energetické náročnosti budovy, jedná se však o synonyma. Grafické zpracování této „certifikace“ jste už určitě někdy viděli. 

PENB
PENB

Energetická náročnost budovy je v posledních letech v realitách i ve stavebnictví čím dál významnějším tématem. A není se čemu divit. Neustále rostou požadavky na ochranu životního prostředí a minimalizaci dopadů našich aktivit, což jde v tomto případě ruku v ruce.  

Třída energetické náročnosti budovy

Písmeno, ke kterému na štítku/průkazu směřuje šipka, značí, do jaké třídy (velkem je jich sedm) daná nemovitost spadá. Hodnocení se vztahuje jak na byty a domy, tak ale i administrativní budovy, nemocnice, hotely, školy, nejrůznější haly… Jednoduše na všechny stavby, ve kterých je jakýmkoliv způsobem využívaná energie

Jak už to ale bývá, existují určité výjimky. Těmi jsou:

  • Stavby pro rodinnou rekreaci, které jsou užívané jen část roku.
  • Památkově chráněné objekty jako například kostely či zámky. 
  • Budovy s celkovou energeticky vztažnou plochou menší než 50 m2.

Třída, do které se hodnocená nemovitost zařadí, může být:

  • A – mimořádně úsporná
  • B – velmi úsporná 
  • C – úsporná
  • D – méně úsporná 
  • E – nehospodárná
  • F – velmi nehospodárná
  • G – mimořádně nehospodárná 

Co všechno se do analýzy zahrnuje a má vliv na konečný výsledek? Jedná se zpravidla o způsob vytápění nemovitosti, ohřev vody, svícení, klimatizaci nebo například větrání. Pokud tedy víte, že je roční spotřeba energie ve vaší nemovitosti opravdu vysoká, pravděpodobně se vám nepodaří zařadit do třídy A. 

Nové a renovované budovy zase musí povinně spadat do třídy A–B. I to je jeden z důvodů, proč v současné době vídáme tolik nabídek na stavbu pasivních nebo nízkoenergetických domů. Spotřeba energie v těchto typech staveb je totiž razantně nižší v porovnání se starou zástavbou minulého století. 

Zpracování průkazu energetické náročnosti

Už od 1. 1. 2009 má stavebník, vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek podle zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií povinnost PENB zajistit a být připraven průkazen kdykoliv doložit. 

Tato administrativní záležitost se vám ale nevyhne ani v případě prodeje nemovitosti nebo pronájmu. Zde zase povinnost vypracování PENB platí od 1. ledna 2013, a to na základě §7a odst. 2 zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií.

Mějte také na paměti to, že průkaz je platný po dobu maximálně 10 let a to pouze za předpokladu, že nemovitost neprošla žádnými stavebními úpravami. Pokud nějaké stavební práce proběhly, je nezbytné jej nechat vypracovat znovu ihned po dokončení úprav nemovitosti

Kdo může zpracovat průkaz energetické bezpečnosti 

Když už teď víte, že se v určitých situacích vypracování PENB nevyhnete, určitě vás zajímá, jak k němu tedy přijít. Vyhotovit ho smějí pouze vybraní energetičtí specialisté, jejichž seznam najdete na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu

Cena se bude pohybovat v rozmezí jednotek až desítek tisíc korun v závislosti na typu budovy, pro který chcete průkaz vypracovat. 

Artem Saykin
Práce realitního makléře mě naplňuje díky možnosti setkávat se s novými lidmi, kterým pomáhám realizovat jejich sny v oblasti bydlení. Záleží mi na dobře odvedené práci a spokojenosti mých klientů.

Zvažujete prodej své nemovitosti a chcete znát její hodnotu?

Za mou kariéru se mi již nespočetně krát stalo že majitelé, kteří prodávali svou nemovitost bez tržního ohodnocení, prodali za mnohem méně, než doopravdy mohli. V některých případech až o 10-15% reálné hodnoty! Neudělejte stejnou chybu a nechte si ocenit svou nemovitost zcela zdarma.

Komentáře