Nejčastější chyby při prodeji nemovitosti a jak se jim vyhnout

31.12. 2023Artem Saykin

Chybovat je lidské. V životě jsou ale situace, kdy je prostě lepší udělat vše správně. Jak je to v případě nemovitostí a jak se chybám vyhnout? Samosebou musím napsat, že ideální je spolehnout se na profesionálního makléře. 😀 Na druhou stranu ale chápu, že si možná chcete vše řešit svépomocí a prostě to zkusit. Tohle jsou ty nejčastější chyby, které vás můžou potkat.

Prodej nemovitosti není zrovna hračka. Naopak čekejte poměrně komplikovaný proces, ve kterém se můžete snadno dopustit chyb. Ty můžou prodloužit dobu prodeje nebo snížit výslednou cenu a já věřím, že ani jedno z toho nechcete. Ať už prodáváte svůj dům či byt poprvé, nebo jste zkušenější, je důležité si dát na případné pasti pozor.

Nesprávné cenové ohodnocení

Jednou z nejčastějších chyb je stanovení příliš vysoké nebo příliš nízké ceny. Přehnaná cena může potenciální kupce odrazovat, zatímco příliš nízká povede k rychlému prodeji, ale za cenu finanční ztráty. Ideální je stanovit reálnou tržní hodnotu, která odpovídá ceně nemovitosti a aktuálním tržním podmínkám. 

Snadno se to řekne, ale hůře dělá. Z vlastní zkušenosti vím, že pokud se v realitách nějakou dobu nepohybujete, je opravdu složité takový odhad realisticky udělat. Když se do toho chcete pustit sami, určitě sledujte, jak se pohybují nemovitosti v okolí, vždy uvažte, v jakém jsou stavu, co nabízejí… Doporučím taky mrknout na jeden z mých předchozích článku na téma Co ovlivňuje hodnotu nemovitosti.

Nedostatečná příprava nemovitosti

Další častou chybou je vstup do prodejního procesu s nemovitostí, která není dobře nachystaná. Drobné opravy, úklid, odstranění osobních předmětů a home staging mohou výrazně zvýšit atraktivitu nemovitosti a pomoci dosáhnout vyšší prodejní ceny. 

Nedostatečná flexibilita při prohlídkách

Odmítání nebo omezení možnosti prohlídek může výrazně prodloužit dobu prodeje. Je důležité být co nejvíce flexibilní a umožnit zájemcům navštívit nemovitost v čase, který jim nejvíc vyhovuje. A klidně i opakovaně, pokud to vypadá, že se stanou vážnými zájemci. Máte-li „čuch na lidi“, určitě se vám to bude v tomto případě velmi hodit. Je také potřeba obrnit se trpělivostí a počítat s tím, že vám prohlídky zaberou nemálo času. Nejen samotné prohlídky, ale i telefonování, reagování na e-maily, dotazy a podobně.

Nevyužití služeb realitního makléře

Někteří prodávající se snaží ušetřit peníze tím, že se vyhnou službám realitního makléře. Rozumím tomu, protože když víte, že budete muset hradit nějakou provizi, možná chcete nějakou tu korunu ušetřit a získat to nejvíc pro sebe. 
Dobrý makléř prodá nemovitost tak, že bude na jeho provizi a i vy získáte maximální částku. Nabídne vám cenné poradenství, pomůže s problémy, pohlídá legislativní nezbytnosti, postará se o marketing, ušetří vám hodně času a případných nervů. Jen nedostatečná znalost právních aspektů prodeje, jako jsou daně, smlouvy a povinnosti spojené s převodem nemovitosti, může vést k vážným problémům. Samozřejmě je důležité najít makléře, na kterého se budete moci spolehnout a kdo vám sedne. 🙂

Artem Saykin
Práce realitního makléře mě naplňuje díky možnosti setkávat se s novými lidmi, kterým pomáhám realizovat jejich sny v oblasti bydlení. Záleží mi na dobře odvedené práci a spokojenosti mých klientů.

Zvažujete prodej své nemovitosti a chcete znát její hodnotu?

Za mou kariéru se mi již nespočetně krát stalo že majitelé, kteří prodávali svou nemovitost bez tržního ohodnocení, prodali za mnohem méně, než doopravdy mohli. V některých případech až o 10-15% reálné hodnoty! Neudělejte stejnou chybu a nechte si ocenit svou nemovitost zcela zdarma.

Komentáře