Daň z nemovitosti – co vše musíte zaplatit?

27.7. 2022Artem Saykin

Každý vlastník nemovitosti je podle zákona povinen uhradit daň z nemovitých věcí (daň z nemovitosti). Zároveň vás možná zajímají otázky týkající se daně z nabytí nemovitosti nebo daně z prodeje nemovitosti. To vše si v tomto článku popíšeme. 

Na úvod je dobré říct, že není daň jako daň. Nespleťte si termíny a pojmy, abyste nezapomněli cokoliv uhradit. Úřady by nemusely být zrovna milosrdné. 

Daň z nemovitých věcí 

Pokud vás placení daně z nemovitosti čeká poprvé, dejte si velký pozor na to, že v porovnání s ostatními daněmi se tato platí předem, nikoliv zpětně. 

Podobná „specialita“ se vztahuje na daňové přiznání. To podáváte pouze jednou a následně vás už příslušný finanční úřad každý rok automaticky upozorní, že máte přiznání odevzdat. Nové daňové přiznání byste řešili jen v případě, že se u vaší nemovitosti změnila nějaká zásadní skutečnost (například výrazné stavební úpravy).

  • Osobně radím udělat si poznámku v kalendáři a hlídat si, že vám upozornění dorazilo a vše vyřídíte včas. I na úřadech sedí jen lidé a kdybyste stanovené termíny náhodou prošvihli, může vás potrápit tučná pokuta. 

Výpočet daně z nemovitosti  

Zřejmě vás zajímá, jak se vůbec doberete částky, kterou máte za nemovitost platit, zda existuje nějaký výpočet daně z nemovitosti. Je to jednoduché. 

Daň se skládá ze dvou částí, a to z daně z pozemku a daně z dané stavby nebo jednotky. A to, jak vysoká bude výsledná suma, vám pak vypočítá finanční úřad na základě daňového přiznání. Do částky se promítne to, do jakého katastrálního území nemovitost spadá (pod jakou obec). Základní sazba se vynásobí koeficientem stanoveným danou obcí a zároveň koeficientem, který se odvíjí od toho, kolik má tato obec obyvatel.

Následně obdržíte složenku, kterou můžete rovnou i uhradit. Další možností je zajít na pokladnu daného finančního úřadu, využít bankovní převod nebo SIPO. O poslední zmíněnou možnost však musíte úřad požádat prostřednictvím speciálního formuláře. 

Daň z nemovitosti se pak netýká osob, které mají ZTP nebo ZTP/P a využívají příspěvek na bydlení. 

Daň z prodeje nemovitosti

Prvně je dobré zdůraznit, že daň z příjmu z prodeje nemovitosti a daň z nemovitosti jsou dvě rozdílné věci. Setkal jsem se již s tím, že si lidé tyto povinnosti zaměňují nebo je považují za jednu a tu samou, a to může být ve výsledku nepříjemné. 

Pokud jste úspěšně prodali nemovitost, tak vám především gratuluji. 🙂 Teď se ale pojďme podívat na to, co to pro vás z hlediska povinnosti platit daně znamená. Musíte určitě informovat finanční úřad, protože ten se to jinak nemá jak dozvědět a klasicky byste obdrželi složenku. Jakmile byste se ozvali, že už nemovitost nevlastníte, má úřad právo udělat vám tučnou sankci za nevčasné nahlášení nové situace

A co tedy ta daň z příjmu z prodeje nemovitosti? Tu budete muset uhradit, je to konkrétně 15 % ze zisku. Netýká se vás jedině v případě, kdy:

  • Prodaná nemovitost byla ve vašem vlastnictví déle jak 5 let.
  • V nemovitosti jste bydleli alespoň 2 roky.
  • Peníze získané prodejem jste využili na úhradu nákladů spojených s jiným vaším bydlením.

Daň z nabytí nemovitosti, daň z převodu nemovitosti

Skvělá zpráva – tento odstavec bude opravdu krátký. Daň z nabytí nemovitosti (někdy také označovaná jako daň z převodu nemovitosti) je od roku 2020 zrušená. Příjemný závěr článku plného „povinností“. 🙂

Artem Saykin
Práce realitního makléře mě naplňuje díky možnosti setkávat se s novými lidmi, kterým pomáhám realizovat jejich sny v oblasti bydlení. Záleží mi na dobře odvedené práci a spokojenosti mých klientů.

Zvažujete prodej své nemovitosti a chcete znát její hodnotu?

Za mou kariéru se mi již nespočetně krát stalo že majitelé, kteří prodávali svou nemovitost bez tržního ohodnocení, prodali za mnohem méně, než doopravdy mohli. V některých případech až o 10-15% reálné hodnoty! Neudělejte stejnou chybu a nechte si ocenit svou nemovitost zcela zdarma.

Komentáře