Odhad ceny nemovitosti – kdy jej potřebujete?

15.5. 2022Artem Saykin

Patříte-li mezi majitele nemovitosti a rozhodnete se ji prodat, budete nezbytně potřebovat odhad její tržní ceny. Pomůže vám určit, jaká je její skutečná hodnota – vy neproděláte a zájemci nebudou mít pocit, že požadujete nereálnou sumu. Jsou ale i jiné situace, kdy se vám odhad bude hodit. Pojďme se na to podívat. 

V posledních letech stoupaly ceny nemovitostí takovou rychlostí, že co bylo v jedné chvíli dané, to už pomalu druhý den neplatilo. Ačkoliv se podmínky neustále zpřísňují, poptávka výrazně neklesá. A to může být vaše chvíle, pokud jste se rozhodli nějaký objekt prodat. 

Prodej bytu, domu či pozemku ale není jediný případ, kdy se vám tato informace bude hodit. Jsou to také následující situace, které si následně rozebereme více do detailu:

 • Odhad ceny nemovitosti při darování 
 • Odhad ceny nemovitosti pro hypotéku
 • Odhad ceny nemovitosti pro dědické řízení

Nejprve se ale pojďme podívat na to, jak takový odhad ceny nemovitosti vzniká a s kterými pojmy se můžete v praxi setkat. 

Postup při oceňování domu, bytu či pozemku 

Existuje hned několik hledisek, na která se při odhadu ceny nemovitosti díváte. 

 • Prvním z nich je rozloha. V zásadě platí, že čím víc m2, tím vyšší cena. Započítává se rozloha interiérů, přidává se balkon/terasa, rozměry případné garáže, zahrada a další pozemky. 
 • Dispozice nemovitosti. To je další faktor, který může hrát významnou roli. Zpravidla lépe pochodíte s neprůchozími pokoji, výjimkou je v posledních letech kuchyňský kout, který zájemci často preferují spojený s obývací místností. Pokud to tak ale nemáte, určitě to není významná překážka. 
 • Dalším důležitým hlediskem je celkový stav prodávaného objektu. Jsou hotové nové rozvody? Měnila se nedávno okna? Je instalován nový kotel nebo provedena jiná rekonstrukce? Pak vaše nemovitost rozhodně stoupá na hodnotě. 
 • Zapomenou nesmíme také na lokalitu, ve které se nemovitosti nachází. Pokud je v ní dobrá občanská vybavenost a dopravní dostupnost, určitě má váš majetek v očích potenciálních zájemců větší šanci. 

Dalším krokem je, že odhad ceny srovnáte s podobnými nabídkami ve stejné lokalitě. Podle toho vcelku snadno zjistíte, zda máte přílišná očekávání, nebo zda nejste naopak moc pesimističtí.  

Důležité je také zdůraznit, že pokud se rozhodnete prodat byt, musíte do této rozvahy přidat ještě další informace a zvážit následující:

 • Jedná se o družstevní byt?
 • Je to panel nebo cihla?
 • Jak vypadají společné prostory? Jsou po nebo před rekonstrukcí?
 • Je to přízemí nebo vyšší patro?

Odpovědi na tyto otázky se do výsledné částky zásadně promítnou, tak na ně nezapomínejte. A teď už se blíže podíváme na to, jak vám odhad ceny nemovitosti poslouží v různých životních situacích.  

Odhad ceny nemovitosti pro dědické řízení a darování

Může se stát, že budete chtít zděděnou nemovitost prodat anebo například bude nezbytné vyplatit některého z dalších dědiců. Právě v takové situaci je odhad potřebný. 

Rozhodně si také nastudujte, co se vás týká z hlediska darovací nebo dědické daně. Pečlivě připravte smlouvu a nezapomeňte si nechat vypracovat odhad ceny nebo případně i znalecký posudek. Jaký je mezi těmito pojmy rozdíl?

 • Tržní odhad ceny nemovitosti: Může jej provádět i realitní makléř a postačí právě pro účely dědíckého řízení. 
 • Znalecký posudek: Pokud chcete získat například hypotéku, je potřeba práce soudního znalce. Odhad ceny pro hypotéku tedy nemůže provést makléř. Je to vždy znalec, kterého má zpravidla přímo banka, ve které o hypotéku žádáte.  

Vypracovat správný odhad ceny nemovitosti je klíčové 

Je mnoho situací, ve kterých budete tuto informaci potřebovat vědět. A v mnohých případech se opravdu nevyplatí, když reálnou částku netrefíte. Můžete se tak zbytečně připravit o nemalé peníze. Doporučuji proto obrátit se na profesionála, který se v oboru pohybuje dlouhodobě a má přehled. Ušetří vám zbytečný stres. 🙂

Artem Saykin
Práce realitního makléře mě naplňuje díky možnosti setkávat se s novými lidmi, kterým pomáhám realizovat jejich sny v oblasti bydlení. Záleží mi na dobře odvedené práci a spokojenosti mých klientů.

Zvažujete prodej své nemovitosti a chcete znát její hodnotu?

Za mou kariéru se mi již nespočetně krát stalo že majitelé, kteří prodávali svou nemovitost bez tržního ohodnocení, prodali za mnohem méně, než doopravdy mohli. V některých případech až o 10-15% reálné hodnoty! Neudělejte stejnou chybu a nechte si ocenit svou nemovitost zcela zdarma.

Komentáře