Co obnáší koupě domu

28.8. 2022Artem Saykin

Koupě domu může být pro mnohé životní rozhodnutí, které je třeba pečlivě zvážit. Je proto dobré vědět, na co se ptát nebo například jaká úskalí má koupě rozestavěného domu. Pojďme se na to podívat. 

Koupě domu a bytu jsou si v mnohém podobné, proto bych vám na úvod doporučil přečíst si jeden z mých předchozích článků, ve kterém se právě dozvíte úskalí spojená s koupí bytu. Mnohé z toho můžete snadno aplikovat právě i na dům, proto v následujících řádcích shrnu jen to klíčové a nebudu vás trápit „duplicitním obsahem“.

Koupě domu – na co si dát pozor

Obecně existuje několik kategorií, ze kterých si klidně můžete udělat jakýsi seznam a postupně si odškrtávat, že máte u kupovaného domu prověřeno. Jaké to jsou? 

 • Lokalita: Už když budete k domu přijíždět, všímejte si dobře okolí. Pokud ho neznáte, dobře si vše prohlédněte, zjistěte si, jaké služby okolí nabízí, jak dlouho vám bude trvat cesta do práce nebo třeba dětem do školy, jaké máte možnosti trávení volného času a podobně. Pokuste si také zjistit, zda se jedná o klidné sousedství a nejsou v daném místě například nějaké spory.  
 • Technický stav domu: Neváhejte přijít na prohlídku se stavebním technikem, který dokáže posoudit reálný stav domu. Určitě nespoléhejte pouze na to, co je napsáno v inzerátu. Zjistěte si, jaké je přibližné stáří kupovaného domu a kdy byly dělané různé opravy či stavební zásahy. 
  • Pokud je dům teprve rozestavěný, určitě se zajímejte o to, jaká firma jej stavěla a proč se stavba zastavila. Nechte vše důkladně prověřit technikem, přizvat můžete případně i statika. 
  • Jestliže se naopak jedná o letitý rodinný dům, budou se vám hodit informace z článku zaměřeném na rekonstrukci starého domu
 • Smluvní a další právní náležitosti: První krokem je ověření informací v Katastru nemovitostí. Důležité je vědět především to, zda dům není zatížený exekucí nebo věcným břemenem. Hodit se může i informace o tom, zda dům není například v záplavovém území. Následně povolejte advokáta a nechte prověřit veškeré smlouvy, ať už je to ta rezervační nebo samotná kupní. 
 • Pocit: V neposlední řadě je důležitý váš pocit. Cítíte se jako doma? Zamlouvá se vám lokalita a vše s domem spojené? Anebo si naopak nejste jistí, máte pochyby a něco se vám nezdá? Intuici určitě není vhodné vynechávat. 🙂

Na co se ptát při koupi domu

Výše uvedené body jsou něco, co si můžete zjistit a ověřit sami bez součinnosti majitele kupovaného rodinného domu. Určitě je však dobré na prohlídce nemlčet a ať už majitele nebo makléře nešetřit otázkami – klidně si je i sepište. Přeci jen si možná kupujete svůj nový domov, a tak je na místě, abyste znali co možná nejvíce podrobností. Na co se tedy při takové koupi rodinného domu můžete ptát? 

 • Jak se vám v domě žilo a proč jej prodáváte?
 • Jaké jsou sousedské vztahy?
 • Je v této lokalitě něco, co vám vyloženě nevyhovovalo?
 • Kterou denní dobu máte v domě nejraději?
 • Jak náročná je údržba domu, co jste nejčastěji řešili například na jaře? 
 • Kdy a jaké opravy na domě proběhly?
 • Kolik vás měsíčně vyjdou energie?
 • Kupní a rezervační smlouvu vám chystal advokát?
 • Měli jste dům pojištěný?

To je příklad jen několika z možných dotazů. Při koupi domu je potřeba si dát pozor na více věcí a rozhodnutí neuspěchat. I to, že na vás bude majitel tlačit a bude vás nutit podepsat smlouvu na první prohlídce, o něčem vypovídá. 
Hajte proto svoje zájmy a pokud se bojíte, že byste se mohli nechat napálit, pak není nic jednoduššího než mě kontaktovat. Váš vysněný domov pro vás velmi rád najdu a vše potřebné zařídím. 🙂

Artem Saykin
Práce realitního makléře mě naplňuje díky možnosti setkávat se s novými lidmi, kterým pomáhám realizovat jejich sny v oblasti bydlení. Záleží mi na dobře odvedené práci a spokojenosti mých klientů.

Zvažujete prodej své nemovitosti a chcete znát její hodnotu?

Za mou kariéru se mi již nespočetně krát stalo že majitelé, kteří prodávali svou nemovitost bez tržního ohodnocení, prodali za mnohem méně, než doopravdy mohli. V některých případech až o 10-15% reálné hodnoty! Neudělejte stejnou chybu a nechte si ocenit svou nemovitost zcela zdarma.

Komentáře