Vyplatí se vám rekonstrukce starého domu?

14.6. 2022Artem Saykin

Kouzlu, historii a dobovým detailům starých domů je těžké odolat. Když k tomu připočteme fakt, že jsou navíc cenově dostupné, není divu, že je rekonstrukce starých domů tak lákavá. Vyplatí se však z dlouhodobého hlediska?

Pokud jste milovníci historie, možná jste někdy snili o rekonstrukci rodinného domu. Možná máte dokonce to štěstí, že nějaký vlastníte. Anebo o jeho koupi teprve uvažujete. Má však renovace starého domu skutečně smysl? Není nákladnější než stavba zcela nového? Podívejme se na výhody a nevýhody renovace i případné možnosti financování.

Rozhodující je stav nemovitosti

Výhodou starých domů bývá nejen jejich nezaměnitelná atmosféra, ale často také pozemek, na kterém stojí. Zpravidla jde o rozsáhlý prostor, na kterém mohou být i vzrostlé stromy či keře – a to z mé zkušenosti bývá velkým lákadlem pro všechny, kdo touží po soukromí. 

Pokud není váš rozpočet bezedný, buďte ostražití. Při rekonstrukci starého domu vás může překvapit mnoho nečekaných „pokladů“, o kterých mnohdy ani není možné odhalit předem. Ne vždy se dá dohledat veškerá dokumentace a skryté závady nemusí objevit ani stavební technik. Určitě také není na škodu pozvat si na obhlídku techniků více. I když se jejich závěry nemusí lišit, je dobré mít v případě starého domu větší jistotu. 

Klíčové pro vás bude rozhodnutí statika. Jestliže potvrdí, že je dům v pořádku, nic nebrání v započetí rekonstrukce. Nicméně už tady začněte sčítat náklady, protože vypracování technického auditu nemovitosti i závěry statika nejsou zadarmo.

Cena rekonstrukce domu

Kolik stojí rekonstrukce domu? To je asi ta první otázka, která vás při zvažování této možnosti napadne. A není na ní tak snadné odpovědět. Zatímco u novostavby to dokážete odhadnout vcelku přesně, u starého domu to může být zapeklitější. Ze své praxe vím, že konečná výše rozpočtu na rekonstrukci domu často přesáhne odhady majitelů. Mějte se proto na pozoru. V případě, že například řešíte hypotéku a „netaháte statisíce z kapes“, by se z vysněné rekonstrukce mohla pořádná starost.

Je určitě rozdíl, zda rekonstruujete dům po babičce nebo nemovitost z 18. století, která sotva drží pokupě. Někdy stačí vyměnit rozvody, střechu a například okna, jindy budete potřebovat řešit i odizolování nemovitosti, stabilizace stěn a další. A pak je také otázka, zda si takové práce zvládnete udělat svépomocí, nebo budete potřebovat řemeslníky či dokonce stavební firmu. Tady se obrňte trpělivostí, protože dobrých řemeslníků je jako šafránu a nejsou levní. Zároveň se „prohnete“ i při pořizování stavebního materiílu, jehož ceny aktuálně strmě stoupají nahoru. 

Vezměte si na rekonstrukci starého domu také dostatek času. V případě, že budete dělat větší úpravy, může se vše protáhnout na měsíce i roky. Už jen samotné vypracování studie nebo jednání s úřady je náročné. 

Rekonstrukce nemovitosti je rozhodně nemalou investicí jak finanční, tak časovou. Jestliže se ale na všechny eventuality připravíte dopředu, může být jejím výsledkem naprosto ohromující místo pro bydlení. 

Hypotéka na rekonstrukci domu

Jak už bylo zmíněno výše, rekonstrukce starého domu bude něco stát. Pokud nejde o vaše vlastní finanční prostředky, je řešením hypotéka nebo úvěr. Rád vám v případě tohoto řešení pomohu najít ideální cestu, protože co si budeme povídat – aktuální situace v této oblasti není zrovna příznivá. 

Ve zkratce vás ale čeká něco velmi podobného jako v případě hypotéky určené ke koupi nemovitosti. Bude potřeba bance doložit zajištění hypotéky, jako zástava může v tomto případě posloužit právě rekonstruovaný dům – pakliže má dostatečnou hodnotu. Bude také rozdíl v tom, zda plánujete rekonstrukci svépomocí nebo s využitím stavební firmy. Tyto dvě možnosti mají totiž trošku rozdílné podmínky. 

Dotace na rekonstrukci domu

Rozhodně vám také doporučím sledovat aktuální informace o dotacích na rekonstrukce domu. Můžete díky nim získat nemalé finanční prostředky. Zateplení, zelené střechy, zatemnění i výměna oken, vytápění… To všechno jsou věci, které možná budete při rekonstrukci starého domu řešit a můžete na nich díky dotacím ušetřit. A to se při tak nákladném projektu vyplatí. 🙂

Artem Saykin
Práce realitního makléře mě naplňuje díky možnosti setkávat se s novými lidmi, kterým pomáhám realizovat jejich sny v oblasti bydlení. Záleží mi na dobře odvedené práci a spokojenosti mých klientů.

Zvažujete prodej své nemovitosti a chcete znát její hodnotu?

Za mou kariéru se mi již nespočetně krát stalo že majitelé, kteří prodávali svou nemovitost bez tržního ohodnocení, prodali za mnohem méně, než doopravdy mohli. V některých případech až o 10-15% reálné hodnoty! Neudělejte stejnou chybu a nechte si ocenit svou nemovitost zcela zdarma.

Komentáře