Koupě bytu – na co si dát pozor

27.7. 2022Artem Saykin

Rezervační smlouva, daň z nemovitosti nebo hypotéka. To všechno jsou pojmy, které se dají snadno spojit s koupí bytu. V tomto článku se podíváme na to, na co si při koupi bytu dát pozor a jak ideálně postupovat.

Vzhledem k tomu, že si právě čtete tyto řádky, rád bych vás pochválil. Koupi bytu totiž není radno podceňovat a, jak už zřejmě tušíte, je potřeba si dát pozor na mnoho věcí – ať už se jedná o právní nebo například technické záležitosti. Podívejme se na ty nejdůležitější.    

Právní náležitosti při koupi bytu

Nespoléhejte se rozhodně jen na informace, které stojí v inzerátu, řekne vám současný majitel nebo sousedé. Ačkoliv se s tím setkávám spíše méně, může se stát, že se bude všechno tvářit skvěle a nakonec se z koupě bytu vyklube nějaká levota. 

Udělejte si proto vlastní průzkum a rozhodně nahlédněte například do Katastru nemovitostí. Najdete v něm více než užitečné informace jako například to, zda není na bytu věcné břemeno, nevedou se o něj soudní spory nebo zda není součástí exekuce

Dalším klíčovým dokumentem pro vás bude list vlastnictví. V něm byste měli najít veškeré důležité údaje o bytu – kdo jej v minulosti vlastnil, jakou výměru (pozor na rozdíl mezi podlahovou a obytnou plochou bytu) nemovitost má nebo jaké stavební úpravy byly v daném bytě provedeny.

Technický stav bytu

V tomto bodě bych vám doporučil obrátit se na odborníka, ideálně nějakého stavebního technika, který s vámi kupovaný byt projde. Na první pohled totiž můžete snadno přehlédnout detaily, které mohou vyústit ve větší problém. Není důležité znát jen stav rozvodů nebo oken, ale byt může trpět například i na plísně nebo praskliny. A to nemusí být jasně patrné, pokud nevíte, po čem přesně se dívat. 

Určitě také žádejte informace o tom, do jaké kategorie v rámci energetické náročnosti budovy daný byt spadá. 

Rezervační smlouva při koupi bytu

Koupě bytu, nebo jakékoliv jiné nemovitosti, se neobejde bez rezervační smlouvy. Pokud by s ním měl prodávající problém, zpozorněte. Jde totiž o právní listinu, která je pro vás jakousi zárukou, že prodávající byt nenabídne někomu jinému. Zároveň tím i on získá jistotu, že máte vážný zájem. V rezervační smlouvě musí být uvedeny všechny strany, které se koupě účastní – tedy minimálně vy jako kupující, prodávající i případně realitní kancelář. 

Nebuďte však zbrklí. Pokud vám prodávající nutí smlouvu už po první prohlídce, dejte si načas. Byt si přijďte prohlédnout třeba ještě jednou i s technikem, zjistěte si více detailů. Rezervační smlouvu už totiž jen tak snadno neodvoláte a můžete zbytečně platit penále.

Koupě bytu a daň z nemovitosti

Daň z nabytí nemovitosti je již zrušená, o to se tedy starat nemusíte. Nemine vás však platba daně z nemovitosti. Co všechno to obnáší, najdete v jednom z předchozích podrobnějších článků. 

Koupě bytu s hypotékou

Vyhlídli jste si krásný, ideální byt, jenže je zatížený hypotékou? Žádný strach, taková situace má řešení. Pro převzetí hypotéky od prodávajícího musíte splnit všechna kritéria dané banky. A protože to má každá jinak, nemohu vás zde bohužel tyto podmínky jen tak vypsat. Obecně však platí, že je to podobné, jako když žádáte o zcela novou hypotéku.

Bude vás čekat určitá administrativní zátěž, ale pokud je například hypotéka sjednaná za velmi výhodných podmínek, vyplatí se vám to. Celý proces je také zpravidla rychlejší, než kdybyste skutečně sjednávali novou hypotéku. 
Pokud byste si přáli hypotéku převést k jiné bance, respektive vyřídit u jiné banky, bude vše náročnější a časově zdlouhavější. Detailněji se na tuto problematiku podíváme v jednom z následujících článků, tak „zůstaňte na příjmu“. 😉

Artem Saykin
Práce realitního makléře mě naplňuje díky možnosti setkávat se s novými lidmi, kterým pomáhám realizovat jejich sny v oblasti bydlení. Záleží mi na dobře odvedené práci a spokojenosti mých klientů.

Zvažujete prodej své nemovitosti a chcete znát její hodnotu?

Za mou kariéru se mi již nespočetně krát stalo že majitelé, kteří prodávali svou nemovitost bez tržního ohodnocení, prodali za mnohem méně, než doopravdy mohli. V některých případech až o 10-15% reálné hodnoty! Neudělejte stejnou chybu a nechte si ocenit svou nemovitost zcela zdarma.

Komentáře