Stáří domu – proč se o něj zajímat a jak ho zjistit?

24.5. 2022Artem Saykin

Znát stáří domu se vám může hodit hned v několika případech. Těmi nejčastějšími je, že danou nemovitost buďto kupujete, nebo prodáváte. Jako kupec chcete určitě mít jasno v tom, co od domu a lokality očekávat. A jako prodejci se vám zase hodí znát odpovědi na potenciální dotazy zájemců. Jaké to mohou být? 

Je dům památkově chráněný? Jak je starý? Patří opravdu člověku, který se mnou jedná? Není náhodou v povodňové lokalitě? To je jen několik z dotazů, které by mohly při koupi domu kohokoliv napadnout. Pokud tyto informace sami nevíte, můžete je najít online anebo třeba požádat příslušný úřad.   

Katastr nemovitostí napoví, Stavební úřad doplní

Co všechno můžete najít v Katastru nemovitostí, jsem vám popsal v jednom z předchozích článků. Přesná rozloha pozemku, majitel, zatížení nemovitosti věcným břemenem…To jsou data, která je rozhodně vhodné vědět. 

Pokud vás ale zajímá, jak zjistit stáří domu nebo třeba kdo všechno v něm historicky bydlel (a že to může být opravdu zajímavé), k tomu budete potřebovat další průzkum. Něco mohou vědět majitelé, něco zase sousedi anebo i místní obecní nebo krajský úřad – ti totiž zpravidla vlastní různé historické kroniky. 

Skvělým zdrojem informací je také Stavební úřad. Pokud narazíte na ochotného úředníka, můžete s jeho pomocí zapátrat v archivech a dozvědět se například to, jaké stavební úpravy na domě probíhaly. Takové informace totiž musí úřad uchovávat. 

V určitých otázkách vám může pomoci také Finanční úřad – online na jeho webových stránkách můžete najít, kdy přesně byl dům postavený. FÚ totiž spravuje tak zvané majetkové profily. Suma sumárum, pokud si zahrajete na Colomba, stáří domu určitě zjistíte. Možná navíc objevíte i nějaké zajímavosti, které  váš budoucí domov udělají ještě speciálnější!

Územní plán

Koupě domu je velké rozhodnutí, a tak by vás kromě jeho stáří a případných technických informací mělo určitě zajímat i to, co se může v budoucnu dít s okolními pozemky.

Územní plán je standardním dokumentem, který má drtivá většina obcí zpracovaný a můžete ho často dohledat i online. Může se sice v čase měnit, nicméně při koupi, ale i prodeji domu je rozhodně dobré ověřit si, že se za daným pozemkem nechystá například výstavba hlučné dálnice nebo obchodního centra. A to právě z územního plánu vyčtete. 

Pozor na radon

Když už se vás týká koupě domu a zjišťuje si, jaké je jeho stáří, určitě se nezapomeňte podívat také na to, jak je na tom váš pozemek z hlediska radonu. Jeho výskyt zjistíte pomocí radonové mapy. Novostavby jsou od negativních vlivů izolované, ale staré domy určitě ne. Proto doporučuji si zjistit přesná data, ať už skrze mapu nebo za pomoci odborníka.

Další užitečné mapy

Když už jsme naťukli téma dokumentů a odkazů, které se vám mohou při koupi či prodeji nemovitosti velmi hodit, zmíním ještě následující: 

  • mapa záplavového území
  • mapa kriminality
  • mapa hlučnosti 
  • mapa znečištění ovzduší

Veškeré informace, který z nich zdarma získáte, vám mohou pomoci udělat to správné rozhodnutí. Ať už se to týká vhodného nacenění prodávaného domu, anebo limitace případných problémů při jeho koupi. Já sám při své práci všechna tato data beru do úvahy, a tak se můžete spolehnout, že společně nic nepřehlédneme. 🙂

Artem Saykin
Práce realitního makléře mě naplňuje díky možnosti setkávat se s novými lidmi, kterým pomáhám realizovat jejich sny v oblasti bydlení. Záleží mi na dobře odvedené práci a spokojenosti mých klientů.

Zvažujete prodej své nemovitosti a chcete znát její hodnotu?

Za mou kariéru se mi již nespočetně krát stalo že majitelé, kteří prodávali svou nemovitost bez tržního ohodnocení, prodali za mnohem méně, než doopravdy mohli. V některých případech až o 10-15% reálné hodnoty! Neudělejte stejnou chybu a nechte si ocenit svou nemovitost zcela zdarma.

Komentáře