Novostavby jsou speciální kategorií v oblasti realit. Často se totiž zavazujete k něčemu, co nemá ještě ani základy a nastěhování váš čeká například až za několik let. Jak tedy zjistit, že nekupujete zajíce v pytli, když si nemáte co „osahat“? V tomto článku vám popíši, na co si dát při koupi novostavby pozor.
Vhodnou otázkou na úvod je možná to, jak dlouho je dům vlastně novostavba? Odpověď je snadná – jednoduše tak dlouho, dokud ji od developera nekoupí a nezačne užívat první majitel. Jestliže si takovou nemovitost pořídíte a rozhodnete se ji ihned prodat se ziskem dál, pak se stále jedná o novostavbu. Pokud v ní ale budete několik let bydlet nebo jí pronajímat, termín novostavba už užívejte opatrněji. Zpravidla se uvádí doba 5 let od kolaudace, nicméně pevně stanovená lhůta to není.
Co všechno by vás mělo zajímat při koupi domu nebo při koupi bytu, se můžete dočíst v předchozích článcích. Teď se ale podíváme na specifika novostaveb a na co si dát při jejich pořizování pozor.
Zaujal vás inzerát, webová prezentace nebo reklama projektu? Líbí se vám lokalita, vizualizace i cena? Nenechte se hned zlanařit a začněte pátrat. V případě novostaveb se totiž občas potvrdí pořekadlo „Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají“. Tím, že budete první majitelé kupované novostavby, spočine řešení případných nedostatků právě na vašich bedrech. Udělejte si proto co nejlepší rešerši, abyste se do budoucna nepříjemnostem vyhnuli co možná nejvíc.
Klíčové je zjistit, kdo daný projekt staví. Pozor na to, že developer a stavební firma jsou dva různé subjekty. Zatímco developer může být férový, stavební firma práce odbyde a naopak. Proto se nebojte developera, který s vámi pravděpodobně bude koupi novostavby řešit, zeptat na to na konkrétní stavební firmu. Pak hledejte reference a další projekty, které má vybraná společnost za sebou. Zajímejte se o její další aktivity a celkově si tuto firmu prověřte, jak jen se dá.
A z hledáčku nespusťte ani samotného developera. Má aktuální webové stránky? Reaguje na e-maily a telefony? Prezentuje svoje zaměstnance a dají se o nich dohledat informace? Je možné v Katastru nemovitostí najít developera jako vlastníka daného pozemku i příjezdových komunikací? To všechno vám může napovědět, zda jednáte s poctivou společností.
Veškerá smluvní dokumentace je v případě novostaveb téměř to nejdůležitější, co si můžete pohlídat.
Zbystřete také v případě, že vám developer dá k podpisu pouze jednu smlouvu. To rozhodně nestačí. Setkat byste se měli minimálně se smlouvou rezervační, smlouvou o smlouvě budoucí, kupní smlouvou a smlouvě o úschově.
Tohle je jen základní výčet toho, s jakými nástrahami se můžete setkat a proč je tak klíčové, aby byla vaše smlouva opravdu dobře napsaná. Nespoléhejte se na dobré oko nebo pocit. V tomto případě opravdu nechcete udělat krok vedle, neváhejte proto oslovit advokáta. Rád vám pomohu i já osobně. S novostavbami a jejich řešením mám své zkušenosti a dokážu již dobře odhadnout, kde by mohl být případný háček.
Dobrou zprávou je, že daň z nabytí nemovitosti se vás netýká. Čemu se však nevyhnete, to je daň z nemovitých věcí (daň z nemovitosti). Jako vlastník budete mít povinnost tuto částku každý rok hradit. O tom, jak ji vypočítat, uhradit a kdy přiznání podat, se dočtete v článku Daň z nemovitosti – co vše musíte zaplatit.
Věřím, že vám tento článek pomohl udělat si alespoň základní představu o tom, čemu se při koupi novostavby nevyhnete a na co je potřeba si dát pozor. V případě jakýchkoliv otázek nebo nejasností se na mě můžete obrátit a já vás celým procesem provedu. Vše zařídím a vy se budete moct těšit jen na předání klíčů. 🙂
Zvažujete prodej své nemovitosti a chcete znát její hodnotu?
Za mou kariéru se mi již nespočetně krát stalo že majitelé, kteří prodávali svou nemovitost bez tržního ohodnocení, prodali za mnohem méně, než doopravdy mohli. V některých případech až o 10-15% reálné hodnoty! Neudělejte stejnou chybu a nechte si ocenit svou nemovitost zcela zdarma.