Ke změně adresy vás může vést spousta důvodů, důležité je ale jen jedno – aby vše proběhlo v pořádku a bez zbytečného stresu. V tomto článku vám proto poradím, jak vybrat byt k pronájmu a na co si dát pozor.
Zájem o byty je obrovský. Mezi ty dlouhodobě nejžádanější patří jedno a dvoupokojové. A právě u nich také v roce 2020 nejvíc stoupla cena v přepočtu na m². Klienti za mnou pak přicházejí s tím, že se jim sice povedlo najít krásný byt, stál by je ale celé jmění. Anebo se podaří dodržet rozpočet, stav bytu nebo lokalita však neodpovídají požadavkům. Existuje z tohoto začarovaného kruhu cesta ven? Rozhodně ano.
Na začátek si ujasníme dva pojmy, se kterými se v praxi můžete setkat – nájem a podnájem. O podnájmu mluvíme v případě, že si nemovitost pronajímáte od nájemce, který má svolení vlastníka. Pokud jednáte přímo s vlastníkem (pronajímatelem), pak jde o nájem. A najít ten ideální může být běh na dlouhou trať.
Prvně si rozmyslete, jaký byt vlastně hledáte. Potřebujete najít levný pronájem, nebo si můžete připlatit? V jaké lokalitě? Kolik místností by měl byt mít? Je pro vás důležité vybavení? Vana nebo sprchový kout? Stěhuje se s vámi nějaký domácí mazlíček? Oceníte kolárnu, sklep, terasu či garáž? To všechno jsou otázky, které byste si měli ujasnit ještě před tím, než začnete pročítat inzeráty na pronájem bytů. Všechny požadavky si seřaďte podle priorit, ať případně hned víte, z čeho můžete slevit a na čem trváte.
První zmíněná otázka bývá často ta nejdůležitější – cena. Dejte si pozor na to, že v inzerátech se zpravidla uvádí dvě samostatné položky, a to nájem a zálohy. Zatímco nájem je pevně stanovená částka, která se nemění, zálohy na energie se na konci vyúčtovacího období porovnají s reálnou spotřebou. Přeplatek vám pronajímatel vrátí nebo převede na další rok, nedoplatek budete muset uhradit. U ceny počítejte i s tím, že pronajímatel může chtít kauci. Obvykle se jedná částku v hodnotě jednoho až dvou nájmů, kterou na konci dostanete zpět – pokud nebudete pronajímateli dlužit nebo v bytě něco nezničíte. Případně pokud budete pronájem bytu řešit s realitní kanceláří, pak nezapomeňte na provizi.
Požadavky máte sepsané, nastává tedy proces samotného pátrání. Věděli jste, že podle statistik víc jak polovinu nabídek získají hned první zájemci? Není tedy čas ztrácet čas! U realitních serverů si často můžete nastavit „hlídacího psa“, který vás upozorní na nové nabídky a vy tak můžete rychle reagovat. Anebo se spolehněte na služby realitního makléře – často víme o nabídkách, které na internetu ani nenajdete.
Pokud hledáte svépomocí, pamatujte, že je důležité, abyste na pronajímatele zapůsobili a přesvědčili ho, že právě vy jste ti praví. Čím víc informací o vás vlastník bytu bude mít, tím větší je šance, že si vybere právě vás. Není potřeba k odpovědi na inzerát přidávat i životopis nebo vysvědčení ze školy, pronajímatel ale určitě ocení informace o tom, že jste například pracující nekuřáci, hledáte dlouhodbý pronájem a podobně.
Pokud to klapne, těšte se na prohlídku. Ještě před ní můžete mít možnost si s pronajímatelem nebo realitní kanceláří zavolat a upřesnit si všechny informace. Na tuto část doporučuji se dobře připravit.
Ještě před samotnou prohlídkou si zkuste zjistit co nejvíc informací. Inzerát ne vždy obsahuje naprosto všechno, buďte tedy zvídaví. Přeci jen se jedná o váš budoucí domov. Mezi otázky, které by vás mohly zajímat, patří například:
Pamatujte na to, že nejen vy se máte právo zeptat. Otázky mohou přijít i od pronajímatele, buďte tedy připraveni.
Konečně jste dorazili na prohlídku. Nejen, že se případně můžete osobně zeptat na výše uvedené otázky, máte taky jedinečnou možnost vše detailně prozkoumat. A to ideálně ve dne – tma totiž dokáže leccos schovat.
Všímejte si toho, v jakém stavu jsou zdi, podlahy nebo okna, vyzkoušejte funkčnost vodovodních baterií. Prohlédněte si také okolí bytu. Možná zjistíte, že je v něm slyšet ruch z ulice nebo jsou příliš hluční sousedi. Pokud se vám povedlo najít levný pronájem, možná právě na nějakou takovou vadu na kráse narazíte. Anebo vše vyjde na jedničku a dostanete se k podpisu smlouvy.
O tom, co všechno by měla obsahovat, si povíme zase někdy příště. Teď už zhruba víte, jak postupovat při hledání pronájmu bytu. Pokud byste chtěli s čímkoliv poradit nebo pomoc s hledáním nového domova, neváhejte se na mě obrátit.
Zvažujete prodej své nemovitosti a chcete znát její hodnotu?
Za mou kariéru se mi již nespočetně krát stalo že majitelé, kteří prodávali svou nemovitost bez tržního ohodnocení, prodali za mnohem méně, než doopravdy mohli. V některých případech až o 10-15% reálné hodnoty! Neudělejte stejnou chybu a nechte si ocenit svou nemovitost zcela zdarma.