AKTUÁLNĚ! Jak je to s realitním trhem? Srovnání prodejů s pronájmy 8/2020

16.8. 2020Artem Saykin

Jak je to s realitním trhem? Otázka, kterou slýchám pořád a neustále od svých klientů jak na schůzkách, tak i na prohlídkách nemovitostí. Palčivé téma, které nás zajímá všechny. Proto jsem se rozhodl vám situaci objasnit a sepsat to co vím a jak to celé vnímám, do pár řádků.

Dnešní článek jsem rozdělil do dvou kategorií: Prodeje a pronájmy. Člověk by si řekl, že taková krize bude mít na všechno dopad stejný. Jak pronájmy, tak prodeje se nám ale zachovaly úplně jinak.

Jak je to tedy v Praze s pronájmy?

Hned poté, co přišel koronavir, se zastavilo veškeré cestování, což mělo za důsledek zastavení veškerých krátkodobých pronájmů. Všechny byty z airbnb a booking se uvolnily na trh a všichni je chtěli honem pronajmout dlouhodobě (většina alespoň za splátku hypotéky). Obrovský převis nabídky je i po pěti měsících stále tady. Zatímco většina pronájmů byla před koronavirem otázka týdnů, teď se nám celý proces shánění nájemníka protáhl až do měsíců.

Pronajímatelé si na aktuální nájemní krizi navíc stále nezvykli a nechtějí pouštět své byty za menší částky, než byli zvyklí. Takhle se mohou zbytečně i nevědomky, připravovat o velké peníze. Vždy je totiž lepší pronajmout hned za o něco menší peníze a vybrat si spolehlivého nájemníka, než čekat x měsíců, než pronajmete jednomu zatoulanému cizinci za draho. Toto čekání se vám z 90 % nikdy nevrátí.

No a jak to je s nákupem a prodejem nemovitostí?

Zatímco nájemní trh v Praze a okolí téměř stojí, byty, domy i pozemky se stále prodávají o sto šest.  První dva týdny dobrovolné karantény v ČR přinesly strach, ze kterého se obyvatelé chvíli dostávali, ale jakmile se začalo rozvolňovat, trh naskočil do zajetých kolejí a nákupy i prodeje trhají rekordy. Jeden takový rekord padl i v naší realitní síti RE/MAX, kde jsme měli Červenec nejúspěšnější měsíc za celou 15letou historii působení v ČR.

Ceny prodejů od března 2020 (zatím) určitě neklesly, spíš mi v posledních dnech přišlo, že ceny pokračují v růstu, jako před karanténou. Jak to bude v budoucnu, to vám ale nedokážu říci, možná v některém z následujících článků.

Shrnutí

Pronájmy šlapou pomalu a hůře, než tomu bylo před březnem 2020. Prodeje naskočily do stejného tempa jako před březnem. Ceny nemovitostí zatím nespadly, ani se k tomu zatím neschyluje.

Tento článek pojednává o mých zkušenostech s realitním trhem v Praze a okolí v období 03/2020-08/2020. Každá část ČR může mít dopady jiné, proto prosím tyto informace nevztahujte na vaši konkrétní oblast, pokud se nejedná o Prahu a Středočeský kraj.

Mrkněte na mé další články, plné aktualit z realitního trhu.

Artem Saykin
Práce realitního makléře mě naplňuje díky možnosti setkávat se s novými lidmi, kterým pomáhám realizovat jejich sny v oblasti bydlení. Záleží mi na dobře odvedené práci a spokojenosti mých klientů.

Zvažujete prodej své nemovitosti a chcete znát její hodnotu?

Za mou kariéru se mi již nespočetně krát stalo že majitelé, kteří prodávali svou nemovitost bez tržního ohodnocení, prodali za mnohem méně, než doopravdy mohli. V některých případech až o 10-15% reálné hodnoty! Neudělejte stejnou chybu a nechte si ocenit svou nemovitost zcela zdarma.

Komentáře
 • Jsou pro Vás nemovitosti zajímavé téma?

  Přihlaste se k dalším stovkám odběratelům a získejte ke všem článkům přístup jako první!

  Nebojte se, vaše údaje nikomu nepředám ani neprodám. U mě jsou vaše údaje jako v bavlnce. Splňuji antispamový zákon, zásady ochrany osobních údajů i GDPR. Více informací o ochraně osobních údajů zde.
 • google logoArtem Saykin, realitní makléřArtem Saykin, realitní makléř
  5 na základě 22 recenzí
 • Diana K8/09/2022

  Spokojenost se službami již podruhé.

  Jan Goldšmíd8/08/2022

  výborný realitní servis, prodávali jsme dlouho dum, ale neslo to. S příchodem Remaxu a pana Saykina se "problem" vyřešil během 3 týdnu.
  Velké díky!

  Filip Duspiva4/19/2022

  Pan Artem Saykin ochotně poradil i co se týká investiční strategie do nemovitostí. Rozhodně doporučuji!

  Sabina Homolova3/07/2022

  Moc děkuji za pomoc a velkou ochotu. Určitě při dalším prodeji zvolím pana Artema znovu. Úžasný servis od A-Z.

  Sára Králová3/01/2022

  Děkuji za rychlou reakci na mé dotazy. Vše proběhlo tak, jak jsem potřebovala. Pana Saikyna mohu jedině doporučit.

 • Nejnovější články
 • Rubriky
 • Sledujte mě na Facebooku