Nájem: Držet cenu vyšší a hledat nájemce déle nebo cenu snížit a pronajmout rychleji?

21.3. 2021Artem Saykin

Když se bavíme o prodeji nemovitosti, my makléři jsme zvyklí, že se vždy bavíme o maximu reálné prodejní ceny, protože to je to, co je pro majitele bytu nebo domu to nejlepší. Dnes bych se ale chtěl zaměřit na pronájem nemovitosti, protože tam čekat na někoho, kdo nám zaplatí vyšší částku za nájem není vždy nutně ta nejlepší varianta.

Jsou tři možnosti: Podprůměr, průměr, nadprůměr

Pokud se cena stanoví na lehký podprůměr (bavíme se i o 500 až 1000 Kč za měsíční nájemné) budete mít spoustu uchazečů, ze kterých si můžete vybrat. Dejte na osobní sympatie a nezapomeňte si prověřit jeho platební morálku skrze veřejné rejstříky insolvencí a exekucí. V případě, že vám vše na budoucím nájemníkovi bude sedět, podepište si s ním nájemní smlouvu. Ve většině případech je pronájem touto variantou otázka pár dnů, maximálně týdnů. S touto taktikou obsadíte svou nemovitost za nejkratší možnou dobu.

V případě, že nastavíte svou cenu na průměr, v Praze takový byt pronajmete do 1 měsíce. Velmi pravděpodobně se vám ozve dostatečný počet zájemců a můžete si vybrat, kdo je vám nejsympatičtější. Toto je optimální varianta, kterou se i sám řídím, když zařizuji nájem svým klientům.

Pokud se však rozhodnete nastavit cenu nadprůměrně, nemovitost bude hledat svého nájemce daleko déle, než je v případě prvních dvou variant. V Praze je spousta nemovitostí, ze kterých si nájemce může vybrat. Vězte, že v dnešní koronavirové době se mu jen tak přeplácet chtít nebude, když vidí, že podobné nemovitosti se pronajímají levněji. Doba aktivního shánění nájemníka v tomto případě může trvat od 2 až po 6 měsíců.

Navíc pokud nastavíte vyšší cenu, budete mít na výběr z daleko menšího počtu zájemců (většinou jen z jednoho) a tím se zvyšuje pravděpodobnost, že si do svého bytu pustíte problémového nájemníka.

Pojďme to spočítat

Byt 1+kk, 30 m2 užitné plochy na pražských Stodůlkách, panelový dům, průměrný stav bytu. Většinou se cena za takovou jednotku pohybuje v rozmezí 10.000 – 10.500 Kč + poplatky. Pokud nastavíte cenu na 10.000 Kč, nemovitost pronajmete za jeden měsíc a vaše ztráta za neobsazenost bude pouze 10.000 Kč + poplatky. Pokud nastavíte cenu na 11.000 Kč, většina zájemců se tak bude ucházet o levnější pronájmy v dané lokalitě a vás toto nacenění o 1000 Kč více může ve výsledku celkem stát 2-6 měsíčních pronájmů. Celková ztráta tak může být 20-60 tis. + poplatky.

Jak tedy nacenit svůj pronájem?

Z konkrétního příkladu je jasné, že mnohem výhodnější variantou při stanovení ceny pronájmu je tržní průměr, případně lehký podprůměr. Doporučuji tak žádnou situaci zbytečně nenadhodnocovat! 🙂

Pokud byste chtěli s něčím ohledně pronájmu poradit, neváhejte se mi ozvat na artem.saykin@re-max.cz a já vám rád pomohu.

Artem Saykin
Práce realitního makléře mě naplňuje díky možnosti setkávat se s novými lidmi, kterým pomáhám realizovat jejich sny v oblasti bydlení. Záleží mi na dobře odvedené práci a spokojenosti mých klientů.

Zvažujete prodej své nemovitosti a chcete znát její hodnotu?

Za mou kariéru se mi již nespočetně krát stalo že majitelé, kteří prodávali svou nemovitost bez tržního ohodnocení, prodali za mnohem méně, než doopravdy mohli. V některých případech až o 10-15% reálné hodnoty! Neudělejte stejnou chybu a nechte si ocenit svou nemovitost zcela zdarma.

Komentáře