Přehledný popis velikostí bytů

6.6. 2022Artem Saykin

Stává se, že narazím na inzerát, ve kterém není jednoznačně popsané, jaká je velikost daného bytu. Někdy se mě na rozdíly ptají i samotní zájemci. A proto je tu tento článek, ve kterém vám vše ohledně velikostí bytů přehledně vysvětlím.  

Průměrná velikost bytu v ČR se pohybuje okolo 53 m2 obytné plochy. U domů je to pak necelých 81 m2, takže republikový průměr rozlohy našich domovů je zhruba 65 m2

Pokud se zajímáte o koupi bytu nebo si jej chcete pronajmout, nenechte se zmást. Zdaleka ne každý prodejce či pronajímatel do inzerátu uvádí reálné údaje. Jednu místnost přepaží skříněmi a hned ji vydává za dvě oddělené. Anebo se těšíte na prostorný byt, ale až na prohlídce zjistíte, že polovinu plochy tvoří terasa. Kdybych vám měl vyprávět, jaké všechny historky jsem za dobu své realitní praxe slyšel a zažil, byli bychom tu dlouho. 🙂

Rozdíl mezi garsonkou a 1+kk

Nejprve se podíváme na opravdu častý dotaz, a to jaký je rozdíl mezi garsonkou a 1+kk. Abychom ten výpis měli úplný, přidám ještě dva možné rozměry, a to 1+0 a 1+1. 

  • Garsonka – Je to ten nejmenší typ bytu, na jaký můžete narazit. Nedejte se ale napálit! I bydlení v tomto maličkém prostoru má svá pravidla – ze zákona není možné pronajímat jako garsonku byt o velikosti menší než 16 m2. A pak už je to jednoduché. Garsonku poznáte tak, že přijdete do jediné místnosti, ve které je malá kuchyňka, místo na spaní, případně práci nebo gauč. Oddělená/přepažená je případně pouze koupelna s toaletou.
  • 1+0 – Toto je označení, se kterým se asi setkáte méně často, ale raději si ho pojďme popsat, ať nejste případně zmatení. Jde vlastně o něco velmi podobného garsonce, ale rozdíl je v tom, že nemá kuchyňku. To může být řešeno například vařičem nebo kuchyní společnou v patře pro více bytů. 
  • 1+kk – V tomto případě můžete počítat s něčím jako je garsonka, rozdíl je ale v tom, že kuchyň už tady bude větší, plnohodnotná, a koupelna už je zpravidla také rozměrnější. Vše (postel, kuchyň, případně další vybavení) se stále nachází v jedné místnosti.
  • 1+1 – Až nyní přichází na řadu varianta, kdy – lidově řečeno – nevaříte přímo z postele. U 1+1 je totiž kuchyň oddělená a nachází se v samostatné místnosti. U bytů tohoto typu bývá zpravidla připojená i malá předsíňka. 

2+kk, 2+1 a další velikosti bytu

Ještě pro přehlednost popíšu, jaký rozdíl ve velikosti bytu hrají koncovky +1 a +kk.

  • +kk – Jde o jednu místnost, ve které je kuchyňský kout společný například s obývacím pokojem.
  • +1 – Kuchyň je v tomto případě oddělená, jedná se tedy o samostatnou místnost.

Pro úplnost také zmíním byt typu mezonet. To je vícepodlažní byt nacházející se v rámci jedné budovy. Vzniká nejčastěji propojením dvou nad sebou ležících bytů, a to pomocí schodiště. Není však nikde dané, že má mezonet „pouze“ jedno patro, může mít klidně i dvě. 

Jak zjistit velikost bytu z Katastru nemovitostí

Pokud si přeci jen nejste jistí, že informace od majitele nebo v inzerátu odpovídají realitě, můžete také nahlédnout do Katastru nemovitostí
Jak velikost bytu z Katastru nemovitostí zjistit? Bude vás zajímat tak zvané Prohlášení vlastníka, které je součástí informací uložených v KN. Kromě údajů o velikosti a rozměrech vybraného bytu je v Prohlášení vlastníka také to, jak velký je příspěvek do fondu oprav nebo půdorysy jednotlivých podlaží. Rozhodně se tedy jedná o dokument, který je vhodné vidět především v případě, že chcete vybraný byt koupit. Jak se říká – důvěřuj, ale prověřuj. 🙂

Artem Saykin
Práce realitního makléře mě naplňuje díky možnosti setkávat se s novými lidmi, kterým pomáhám realizovat jejich sny v oblasti bydlení. Záleží mi na dobře odvedené práci a spokojenosti mých klientů.

Zvažujete prodej své nemovitosti a chcete znát její hodnotu?

Za mou kariéru se mi již nespočetně krát stalo že majitelé, kteří prodávali svou nemovitost bez tržního ohodnocení, prodali za mnohem méně, než doopravdy mohli. V některých případech až o 10-15% reálné hodnoty! Neudělejte stejnou chybu a nechte si ocenit svou nemovitost zcela zdarma.

Komentáře