Stává se, že narazím na inzerát, ve kterém není jednoznačně popsané, jaká je velikost daného bytu. Někdy se mě na rozdíly ptají i samotní zájemci. A proto je tu tento článek, ve kterém vám vše ohledně velikostí bytů přehledně vysvětlím.
Průměrná velikost bytu v ČR se pohybuje okolo 53 m2 obytné plochy. U domů je to pak necelých 81 m2, takže republikový průměr rozlohy našich domovů je zhruba 65 m2.
Pokud se zajímáte o koupi bytu nebo si jej chcete pronajmout, nenechte se zmást. Zdaleka ne každý prodejce či pronajímatel do inzerátu uvádí reálné údaje. Jednu místnost přepaží skříněmi a hned ji vydává za dvě oddělené. Anebo se těšíte na prostorný byt, ale až na prohlídce zjistíte, že polovinu plochy tvoří terasa. Kdybych vám měl vyprávět, jaké všechny historky jsem za dobu své realitní praxe slyšel a zažil, byli bychom tu dlouho. 🙂
Nejprve se podíváme na opravdu častý dotaz, a to jaký je rozdíl mezi garsonkou a 1+kk. Abychom ten výpis měli úplný, přidám ještě dva možné rozměry, a to 1+0 a 1+1.
Ještě pro přehlednost popíšu, jaký rozdíl ve velikosti bytu hrají koncovky +1 a +kk.
Pro úplnost také zmíním byt typu mezonet. To je vícepodlažní byt nacházející se v rámci jedné budovy. Vzniká nejčastěji propojením dvou nad sebou ležících bytů, a to pomocí schodiště. Není však nikde dané, že má mezonet „pouze“ jedno patro, může mít klidně i dvě.
Pokud si přeci jen nejste jistí, že informace od majitele nebo v inzerátu odpovídají realitě, můžete také nahlédnout do Katastru nemovitostí.
Jak velikost bytu z Katastru nemovitostí zjistit? Bude vás zajímat tak zvané Prohlášení vlastníka, které je součástí informací uložených v KN. Kromě údajů o velikosti a rozměrech vybraného bytu je v Prohlášení vlastníka také to, jak velký je příspěvek do fondu oprav nebo půdorysy jednotlivých podlaží. Rozhodně se tedy jedná o dokument, který je vhodné vidět především v případě, že chcete vybraný byt koupit. Jak se říká – důvěřuj, ale prověřuj. 🙂
Zvažujete prodej své nemovitosti a chcete znát její hodnotu?
Za mou kariéru se mi již nespočetně krát stalo že majitelé, kteří prodávali svou nemovitost bez tržního ohodnocení, prodali za mnohem méně, než doopravdy mohli. V některých případech až o 10-15% reálné hodnoty! Neudělejte stejnou chybu a nechte si ocenit svou nemovitost zcela zdarma.