Nejlepší čas na prodej nemovitosti 

21.5. 2023Artem Saykin

Být ve správný čas na správném místě – to je kolikrát klíčem k úspěchu. Kdyby tak jen člověk věděl, kdy a kde to je, že? 🙂 V případě prodeje nemovitosti by se to náramně hodilo! To ideální univerzální datum vám bohužel dát nedokážu, rád ale budu sdílet svoje zkušenosti a třeba vás tyto tipy alespoň nějak nasměrují. V tomto článku se zaměříme na to, kdy prodat nemovitost a to i v případě, že se jedná o darovanou nemovitost.

Tržní podmínky jsou klíčové

Prvním faktorem, který byste měli zvážit při rozhodování o nejlepším čase na prodej nemovitosti, jsou aktuální tržní/hospodářské podmínky v dané lokalitě i zemi

V době ekonomického růstu a stability rostou často i ceny nemovitostí, protože lidé mají více důvěry v budoucnost a jsou ochotní investovat. Naopak v období recese nebo ekonomické nejistoty mohou ceny nemovitostí stagnovat nebo klesat, protože poptávka po nemovitostech se snižuje.

Také nízké úrokové sazby zpravidla podporují prodej nemovitostí, protože úvěry a hypotéky jsou levnější a pro kupující atraktivnější. Vysoké úrokové sazby naopak mohou snížit poptávku po nemovitostech, protože zvyšují náklady na financování. 

Chcete vědět, jak nejlépe prodat byt s hypotékou? Zajímají vás k hypotéce další podrobnosti? K tomu všemu už na mém blogu najdete podrobné články. 

Dalším faktorem jsou tak zvané demografické změny jako migrace, stárnutí populace nebo růst počtu obyvatel. Zvýšená migrace do určité oblasti může zvýšit poptávku po nemovitostech, a tím i jejich ceny. Naopak pokles počtu obyvatel nebo stárnutí populace může vést ke snížení poptávky a poklesu cen.

Důležitá je také dostupnost infrastruktury a služeb. Silnice, veřejná doprava, školy, nemocnice, obchody a další veřejné služby, mají na prodej nemovitosti zásadní vliv. Nemovitosti, které se nacházejí v blízkosti těchto institucí a zařízení, jsou obvykle atraktivnější. Pokud víte, že dojde k výstavbě nové infrastruktury nebo vylepšení stávající, může to zvýšit zájem. Nebojte se proto všechny tyto informace potenciálním kupujícím sdělit. 

Roční období není jen fráze

Bolí vás kolena? No jo, je jaro, co byste chtěli. Tuhle větu vám možná řekne doktor, v trochu jiném vyznění se s ní můžete ale setkat i při prodeji nemovitostí. Statistiky totiž ukazují, že jaro a léto jsou obecně nejlepšími obdobími pro prodej nemovitostí. V těchto měsících je obvykle víc potenciálních kupců, což zvyšuje pravděpodobnost rychlého prodeje. Navíc, bytu, domu i pozemku přidají sluneční paprsky na kráse.

Osobní situaci nepodceňujte

Při rozhodování o nejlepším čase na prodej nemovitosti byste měli zohlednit i svou osobní situaci. Možná budete potřebovat peníze z prodeje nemovitosti na nákup nového domova nebo na jiné životní náklady. 

Pokud nemáte naléhavou potřebu nemovitosti prodat, můžete si dovolit počkat na kupce, který akceptuje vaši cenu, můžete se vrhnout do oprav, které zatraktivní předmět prodeje a další.

Nedaří se vám prodat nemovitost? Mrkněte, v čem jsou nejčastější chyby

Prodej darované nemovitosti

Pokud jste obdrželi nemovitost jako dar, může se proces prodeje mírně lišit. V České republice je třeba splnit určité podmínky, než můžete prodat darovanou nemovitost. Jedním z hlavních faktorů je doba a kdo vám nemovitost daroval. 

  • Pokud nebyla převedena od nejbližších příbuzných, zákon stanovuje, že darovanou nemovitost můžete prodat až po uplynutí tří let od převodu vlastnictví.
  • Jestliže jste nemovitost dostali od nejbližšího příbuzného, můžete ji prodat bez časového omezení. 

Prvním krokem před prodejem darované nemovitosti je potvrzení vlastnictví. To zahrnuje ověření, zda byl darovací proces proveden správně a jestli byly splněny všechny zákonné náležitosti. Je důležité mít ověřené, že na nemovitosti není zástava nebo jiné omezení. V případě, že na nemovitosti je zástava, je nutné ji nejprve uhradit.

Prodej darované nemovitosti může také mít určité daňové povinnosti. Zjistěte si vše ohledně daní včas, ať pak nejste nemile překvapení!

Artem Saykin
Práce realitního makléře mě naplňuje díky možnosti setkávat se s novými lidmi, kterým pomáhám realizovat jejich sny v oblasti bydlení. Záleží mi na dobře odvedené práci a spokojenosti mých klientů.

Zvažujete prodej své nemovitosti a chcete znát její hodnotu?

Za mou kariéru se mi již nespočetně krát stalo že majitelé, kteří prodávali svou nemovitost bez tržního ohodnocení, prodali za mnohem méně, než doopravdy mohli. V některých případech až o 10-15% reálné hodnoty! Neudělejte stejnou chybu a nechte si ocenit svou nemovitost zcela zdarma.

Komentáře