ZRUŠENO! Nově ušetříme 4 % na dani z nemovitosti. Co vše se pro nás mění?

16.9. 2020Artem Saykin

Dlouho očekávané zrušení daně z nabytí nemovitosti se odkleplo i poslaneckou sněmovnou a zbývá jen podpis hlavy státu, Miloše Zemana.

Co se bude měnit?

Nemusí se platit daň z nabytí nemovitosti ve výši 4 % a platí to i zpětně

Daň, kterou dříve platil prodávající, poté jí přehodili na kupujícího. Teď už ji nebude platit nikdo a ruší se úplně. Daň zanikne zpětně k letošnímu 31. březnu. To znamená, že lidé, kteří měli lhůtu pro podání přiznání do 31. března a následně kvůli pandemii odloženou do konce srpna, už daň platit nebudou. Pokud ji někdo už zaplatil, úřad mu peníze vrátí standardním způsobem pro výplatu vratitelného přeplatku. Týká se to tedy všech lidí, kteří dokončili svůj vklad na katastr v prosinci 2019 nebo později.

Mění se limit odpočtu úroků z hypotéky z daňového základu

Možnost odpočtu úroků zůstane, ale limit se sníží. Na úvěry poskytnuté do konce letošního roku se bude vztahovat dosavadní limit odpočtu úroků 300 tisíc korun/ročně. Na úvěry poskytnuté od příštího roku se bude vztahovat už jen nový limit 150 tisíc korun/ročně.

Mění se časový test u vlastnictví nemovitosti

Od 1. 1. 2021 platí nově desetiletý časový test u vlastnictví nemovitosti. Co to pro nás znamená? Prodáme-li nemovitost, kterou jsme nevlastnili ani 10 let a nebudeme v ní trvale hlášeni, budeme muset ze zisku zaplatit 15 % daň z příjmu. Pokud tedy plánujete koupit nějakou investici, honem nakupujte do konce roku 2020, aby se vás nadále týkal poloviční časový test – 5 let.

V případě dotazů k tomuto článku mi neváhejte napsat na artem.saykin@re-max.cz a já vám rád poradím.

Artem Saykin
Práce realitního makléře mě naplňuje díky možnosti setkávat se s novými lidmi, kterým pomáhám realizovat jejich sny v oblasti bydlení. Záleží mi na dobře odvedené práci a spokojenosti mých klientů.

Zvažujete prodej své nemovitosti a chcete znát její hodnotu?

Za mou kariéru se mi již nespočetně krát stalo že majitelé, kteří prodávali svou nemovitost bez tržního ohodnocení, prodali za mnohem méně, než doopravdy mohli. V některých případech až o 10-15% reálné hodnoty! Neudělejte stejnou chybu a nechte si ocenit svou nemovitost zcela zdarma.

Komentáře
 • Jsou pro Vás nemovitosti zajímavé téma?

  Přihlaste se k dalším stovkám odběratelům a získejte ke všem článkům přístup jako první!

  Nebojte se, vaše údaje nikomu nepředám ani neprodám. U mě jsou vaše údaje jako v bavlnce. Splňuji antispamový zákon, zásady ochrany osobních údajů i GDPR. Více informací o ochraně osobních údajů zde.
 • google logoArtem Saykin, realitní makléřArtem Saykin, realitní makléř
  5 na základě 22 recenzí
 • Diana K8/09/2022

  Spokojenost se službami již podruhé.

  Jan Goldšmíd8/08/2022

  výborný realitní servis, prodávali jsme dlouho dum, ale neslo to. S příchodem Remaxu a pana Saykina se "problem" vyřešil během 3 týdnu.
  Velké díky!

  Filip Duspiva4/19/2022

  Pan Artem Saykin ochotně poradil i co se týká investiční strategie do nemovitostí. Rozhodně doporučuji!

  Sabina Homolova3/07/2022

  Moc děkuji za pomoc a velkou ochotu. Určitě při dalším prodeji zvolím pana Artema znovu. Úžasný servis od A-Z.

  Sára Králová3/01/2022

  Děkuji za rychlou reakci na mé dotazy. Vše proběhlo tak, jak jsem potřebovala. Pana Saikyna mohu jedině doporučit.

 • Nejnovější články
 • Rubriky
 • Sledujte mě na Facebooku