Tipy pro financování nemovitosti v Česku i zahraničí

8.10. 2023Artem Saykin

Ať už jste na prahu koupě svého prvního domova, případně investiční nemovitosti, nebo se pohybujete ve světě nemovitostí dlouho, vždy se hodí být v obraze a pravidelně se informovat o tom, co je potřeba. Financování nemovitostí totiž může být oříšek a zorientovat se ve všech pojmech, termínech a možnostech není pokaždé snadné.

Příprava je základ

Než se pustíte do procesu financování nemovitosti, je důležité mít dobrý přehled o všech finančních možnostech. Přemýšlejte o úspoře, kreditní historii a schopnosti splácet úvěr. Podívejte se, jaké možnosti jsou na trhu a co vám může případně pomoct. Pokud v tomhle tématu nejste jako ryba ve vodě, je také vhodné určité části celého procesu konzultovat s finančním poradcem, makléřem nebo právníkem.

Ať už se jedná o první byt, rodinný dům nebo investiční nemovitost, způsob financování je klíčový. Ideální situací je, pokud máte dostatek vlastních prostředků, bez potřeby úvěru. Vlastní kapitál vám může usnadnit vyjednávání s prodávajícím a eliminuje potřebu vyřizování hypotéky. Prodávající také často preferují zájemce, kteří mají hotovost, protože se tím celý proces urychluje. 

Na druhou stranu, ne nadarmo se říká, že vlastní peníze jsou ty nejdražší peníze. Někdy se může více vyplatit hypotéka, protože vlastní peníze vám vydělávají někde (máte je investované např. v podílových fondech, v dluhopisech apod.), kde je úrok vyšší než ten na úvěru. To je ale složitější téma na dlouhé povídání. 🙂

Pro většinu lidí je hypotéka nejčastějším způsobem financování koupě nemovitosti. Výběr správné banky, typu hypotéky a doby fixace úrokové sazby má zásadní vliv na vaše finanční zatížení v budoucích letech, tak si vše dobře rozmyslete. V některých případech je také možné využít různé dotace nebo státní program.

Financování nemovitosti určené k pronájmu

Pronájem nemovitosti může být lukrativním zdrojem příjmů a skvělou investicí do budoucnosti. Nicméně, správná strategie financování je základním kamenem úspěchu. 

Určitě věnujte zvláštní pozornost výpočtu výnosnosti investice. Jaký bude váš cash flow po nákupu nemovitosti? Jaký je očekávaný a potřebný výnos z pronájmu a jak se vyrovná s měsíčními splátkami úvěru? Nezapomínejte, že nemovitost k pronájmu není jen o příjmech, ale také o nákladech. Opravy, údržba, nečekané situace – všechno jsou to záležitosti, které něco stojí.

  • Co se týče samotného financování, pokud hledáte alternativu ke klasické hypotéce, může být řešením obrátit se na nezávislé investory nebo investiční společnosti. Ty často nabízí flexibilnější podmínky, ale mohou požadovat vyšší úroky nebo podíl na zisku z pronájmu.
  • Další variantou jsou společné investice. Znáte někoho, kdo má podobné plány a vize? Společné financování a sdílení nákladů může být efektivní cestou. Ale pozor, důkladně si ošetřete všechny právní aspekty, aby nedošlo v budoucnosti k nedorozuměním.

Ať už zvolíte jakoukoliv cestu, klíčové je zachování transparentnosti a čitelnosti všech dokumentů a smluv. Pohlídejte si, aby všechny podmínky byly jasně definované a všechny strany jim plně rozuměly.

Zpětné financování nemovitosti

Zpětné financování nemovitosti je termín, který může znít složitě, ale ve skutečnosti se jedná o jednu z mnoha dostupných metod financování, která může hrát klíčovou roli v optimalizaci vašich investičních strategií. Co to vlastně znamená a jaké jsou jeho výhody a nevýhody?

Zpětné financování nemovitosti umožňuje vlastníkovi nemovitosti získat financování nebo úvěr se zástavou již vlastněné nemovitosti. Jinými slovy, můžete získat kapitál tím, že zastavíte svoji nemovitost, aniž byste ji museli prodat.

Proces zpětného financování může být mnohem jednodušší než tradiční hypotéka nebo úvěr. Vlastník nemovitosti může využít již existující hodnotu nemovitosti k získání financí, které mohou být využity k rozšíření podnikání, renovaci, investicím, nebo jiným potřebám. Nicméně, jako u každé investiční strategie, i zpětné financování přináší rizika. Je důležité pečlivě zvážit úrokové sazby, splátkový plán a možné důsledky neplnění závazků vůči věřiteli.

Na konkrétní podmínky a možnosti se vždy informujte u konkrétní banky, protože co nabízí jedna, nemusí nutně nabízet i druhá. 🙂 

Vstupte na globální trh aneb Financování nemovitosti v zahraničí

Financování nemovitosti v zahraničí je proces, který vyžaduje důkladné plánování a znalost mezinárodního trhu nemovitostí. Možnosti financování se budou lišit v závislosti na zemi, ve které plánujete koupit nemovitost. Počáteční kapitál, úrokové sazby, daňové zákony a regulace mohou výrazně ovlivnit vaše možnosti a náklady.

  • Je důležité prozkoumat typy úvěrů a hypoték, které jsou k dispozici v zemi, kde máte zájem o koupi nemovitosti. Banky a finanční instituce mohou nabízet specifické produkty určené čistě pro mezinárodní/zahraniční kupující.
  • Každá země má své vlastní daňové struktury a zákony. Najděte si daňového poradce, který má znalosti specifické pro danou zemi. A vybírejte opravdu dobře! Nedávno jsem konzultoval nákup nemovitosti pro klienty ve Španělsku. Oslovili jsme tři daňové poradce a každý nám řekl něco úplně jiného, takže hledejte opravdového znalce. 🙂 
  • Podrobně se seznamte také s právními aspekty koupě nemovitosti v zahraničí. Různé země mají různé zákony týkající se vlastnictví nemovitosti, převodů vlastnictví, zástavních práv a dalších právních otázek.

Ať už se pustíte do celého procesu tady nebo v zahraničí, držím vám palce! Kolikrát na člověka vyskočí ze skříně tolik kostlivců, že nestačí ani zírat. Nenechte se ale odradit. Věřím, že to bude stát za to!

Artem Saykin
Práce realitního makléře mě naplňuje díky možnosti setkávat se s novými lidmi, kterým pomáhám realizovat jejich sny v oblasti bydlení. Záleží mi na dobře odvedené práci a spokojenosti mých klientů.

Zvažujete prodej své nemovitosti a chcete znát její hodnotu?

Za mou kariéru se mi již nespočetně krát stalo že majitelé, kteří prodávali svou nemovitost bez tržního ohodnocení, prodali za mnohem méně, než doopravdy mohli. V některých případech až o 10-15% reálné hodnoty! Neudělejte stejnou chybu a nechte si ocenit svou nemovitost zcela zdarma.

Komentáře