Jaké jsou výhody a nevýhody investování do nemovitostí?

13.8. 2023Artem Saykin

Investice do nemovitostí mohou být jednou z nejlepších cest k finanční nezávislosti a diverzifikaci vašeho investičního portfolia. Určitě to ale není jen tak. Stejně jako u všech dalších možností investování jsou i tady nějaké mínusy. Pojďme se na to právě v tomto článku podívat víc do detailu.

Výhody investování do nemovitostí

Investice do nemovitostí je častou volbou pro ty, kdo hledají stabilní způsob, jak zhodnocovat svoje finanční prostředky a majetek. A má samozřejmě spoustu výhod, tak se na ně pojďme podívat! 

1. Pravidelný příjem z nájemného

Pronajímaná nemovitost má potenciál generovat pravidelný měsíční příjem, který může být výrazně vyšší než úrokové sazby nabízené tradičními spořicími účty nebo třeba některými důchodovými plány. To je zpravidla jeden z hlavních důvodů, proč se lidé rozhodují pro tuto formu investice. A vůbec nemusí jít jen o byt nebo dům. Velmi často se setkávám i s pronájmem zahrad, kanceláří nebo parkovacích míst. 

Je každopádně důležité myslet na to, že stabilita příjmu z pronájmu nemovitosti je do velké míry závislá na více faktorech. Jsou to především atraktivita lokality a typ nemovitosti. Moderní, dobře udržované nemovitosti ve vyhledávané lokalitě jsou zajímavější a mohou tudíž přinést vyšší nájemné. Zároveň máte větší jistotu, že když náhodou o nájemníky přijdete, snáze najdete nové. 

Stabilní příjem z pronájmu nemovitosti totiž závisí i na tom, jak se o nemovitost staráte. Málokdo vám v bytě či domě vydrží, pokud se nebudete zabývat pravidelnými opravami. Dobrá správa nemovitosti = kvalitní nájemníci. 🙂

2. Zhodnocení nemovitosti

Další klíčovou výhodou je potenciál pro zhodnocení nemovitosti. I z historického pohledu má hodnota nemovitostí stoupající tendenci. To znamená, že pokud investoři koupí nemovitost nyní, mohou očekávat, že její hodnota se v budoucnu zvýší. 

Pokud to řeknu skutečně velmi zjednodušeně – dnes koupíte dům za 10 milionů a za 5 let ho prodáte za 15 milionů. Samozřejmě vždy záleží na tržních podmínkách a nikdo vám nezaručí, že to tak skutečně bude, ale z hlediska jakési statistiky jsou tyto tendence evidentní.

3. Diverzifikace portfolia a kontrola nad investicí

Pokud jste investorem, pak určitě dobře víte, že klíčovou strategií pro minimalizaci rizika je diverzifikace portfolia, čili rozprostření investic přes různé druhy aktiv. Když se některé investici nedaří podle představ, jiné mohou tuto ztrátu vykompenzovat. A výnosy z pronájmu nemovitostí bývají zpravidla velmi zajímavé. 

Na rozdíl od některých jiných typů investic máte investici do nemovitosti pod větší kontrolou. Například pomocí rekonstrukce a úprav máte přímou možnost ovlivnit hodnotu své investice, a to není úplně k zahození. 🙂 

Nevýhody investování do nemovitostí

Investování do nemovitostí má bezesporu své výhody, ale jako každý druh investic i ten tento přináší určitá rizika a výzvy. A na to je dobré myslet ještě intenzivněji než na ty výhody, abyste pak nebyli zbytečně zklamaní. Pojďme na to!

1. Vysoké počáteční náklady

Jedním z největších úskalí investování do nemovitostí jsou vysoké počáteční náklady. Koupě nemovitosti vyžaduje nemalé množství kapitálu, a to i s ohledem na možné úpravy a údržbu. Samozřejmě záleží, jaký typ nemovitosti chcete koupit, ale málokdy se vám asi podaří pořídit něco za korunu. 

2. Správa a údržba nemovitosti

Správa nemovitosti může být časově náročná i komplikovaná. Pokud nemovitost pronajímáte, musíte se často vypořádat s řešením problémů s údržbou a opravami a mnoha dalšími aspekty. Víte, co dělat s neplatiči? Co když vám někdo byt zdemoluje a zmizí? Nebo se naopak nebude chtít vystěhovat? Na takové nepříjemnosti musíte být připravení a je dobré vědět, co v takových případech dělat. I kdybyste to nemuseli nikdy řešit, nenechte se zaskočit. 

  • Nechcete řešit pronájem nemovitosti svépomocí? Nemáte na to čas nebo nechcete řešit případný stres spojený s administrativou a problémy? Podívejte se na projekt Garancenajmu.cz, v jehož rámci se svými kolegy děláme z pronájmu bezstarostnou záležitost.  

3. Tržní riziko

Hodnota nemovitosti a nájemné mohou kolísat v závislosti na tržních podmínkách, což představuje určité riziko. Nemovitosti nemusí vždy zvyšovat svou hodnotu, a pokud trh poklesne, může dokonce dojít k finanční ztrátě. 

Zpravidla se stává, že se po nějaké době trh vzpamatuje a nemovitost opět nabývá na hodnotě. To ale většinou trvá měsíce až roky, takže je potřeba neztrácet trpělivost a i případné nelibé období zvládnout. Může se stát, že budete chtít nemovitost rychle prodat, ale trh vám nepůjde na ruku. Počítejte proto s možnou ztrátou nebo časovou prodlevou, kdy budete schopni požadovaný obnos získat. 

4. Geografická omezení

Předpokládám, že se budete soustředit spíše na český trh. A ten není zase až tak obrovský.  

Investice do nemovitosti v zahraničí přináší výzvy, včetně nutnosti se seznámit s místními zákony a regulacemi, problémy se správou nemovitostí na dálku, a potenciálními obtížemi s komunikací nebo pochopením místního trhu. Výnosnost ale může být parádní, nicméně administrativní náročnost obrovská. Nepodceňujte proto důkladný průzkum místního trhu a rešerši možných úskalí. Případně se obraťte na nějakou mezinárodní realitní kancelář.

Co z toho vyplývá?

Investice do nemovitostí mohou být velmi výhodné, ale také náročné. Důležité je důkladně se informovat a připravit na potenciální zádrhely. Ať už se rozhodnete investovat do nemovitostí tady „doma“ nebo v zahraničí, důležité je mít jasnou strategii. Rád vám případně v nejrůznějších otázkách a nejasnostech pomůžu. Stačí se ozvat! 🙂

Artem Saykin
Práce realitního makléře mě naplňuje díky možnosti setkávat se s novými lidmi, kterým pomáhám realizovat jejich sny v oblasti bydlení. Záleží mi na dobře odvedené práci a spokojenosti mých klientů.

Zvažujete prodej své nemovitosti a chcete znát její hodnotu?

Za mou kariéru se mi již nespočetně krát stalo že majitelé, kteří prodávali svou nemovitost bez tržního ohodnocení, prodali za mnohem méně, než doopravdy mohli. V některých případech až o 10-15% reálné hodnoty! Neudělejte stejnou chybu a nechte si ocenit svou nemovitost zcela zdarma.

Komentáře