Dotace na nákup nemovitosti – jak je získat?

20.8. 2023Artem Saykin

Nákup nemovitosti není zrovna levná záležitost, a tak logicky spoustu lidí napadne, jestli by se nedalo získat nějaký příspěvek, dotaci. Existují dotace na nákup nemovitosti nebo nějaké formy finanční podpory? No jasně! Ale jaké jsou podmínky pro získání takových dotací? Jaký je proces žádosti? To už je trochu složitější.

Co jsou vlastně dotace na nákup nemovitosti?

Dotace na nákup nemovitosti jsou různé formy finanční podpory poskytnuté vládou nebo Evropskou unií. Jejich cílem je pomoci lidem při koupi nemovitosti, mohou se vztahovat k rekonstrukcím nebo výstavbě nemovitosti. Některé mohou být formou „daru“, který se nemusí splácet, pokud jsou splněné určité podmínky. Jiné fungují jako bezúročné nebo nízkoúročné půjčky, která se splácí po určitém časovém období nebo po prodeji nemovitosti. 

Není to zrovna jednoduché téma, protože každá dotace funguje trochu jinak. Například některé dotace mohou vyžadovat, aby kupující bydlel v nemovitosti jako ve svém hlavním bydlišti po určité období, jiné dotace mohou mít v podmínkách zase to, aby kupující splnil určité požadavky na příjem. A spoustu dalšího. 

Velmi bych vám doporučil, abyste tuto otázku řešili s finančním poradcem nebo specialistou na dotace, protože je opravdu snadné se do všech nařízení a specifikací zamotat. To základní si nicméně shrneme tady spolu. 🙂 

  • Jedním z velmi známých dotačních programů je například Nová zelená úsporám. Můžete na něj mrknout, abyste získali lepší představu o tom, co je takovým dotačním programem myšleno.
  • Poměrně čerstvou zprávou je pak například to, že vznikne program na podporu renovací energeticky nevyhovujících rodinných domů. Více tady

Kdo může získat dotace

Dotace jsou obvykle dostupné pro jednotlivce, rodiny nebo organizace, které splňují nějaké parametry. Může jít třeba o věk žadatele, finanční situaci, počet členů domácnosti, typ nemovitosti, kterou plánujete koupit, zamýšlené využití nemovitosti a další. 

Specifické požadavky se budou vždy lišit, nicméně existují jakési „nejběžnějších“ kategorie lidí, kteří mohou o různé dotace žádat. Jsou jimi:

  • První kupující domů: Mnoho grantových programů je zaměřeno na pomoc těm, kteří kupují svůj první dům. Cílem je většinou podpořit mladé páry a rodiny.
  • Osoby s nízkými příjmy.
  • Osoby se zdravotním postižením: Některé dotace jsou poskytované osobám se zdravotním postižením a to tak, aby jim pomohly získat vhodné bydlení, které vyhovuje jejich specifickým potřebám.
  • Senioři: Jiné programy myslí na to, aby se měli senioři dobře a jejich bydlení vyhovovalo tomu, co v pokročilém věku potřebují.
  • Investoři: Takové dotace jsou stavěné na lidi, kteří chtějí zakoupit nemovitost například k rekonstrukci a následnému pronájmu nebo prodeji.

Jak získat dotace na nákup nemovitosti

Informace o dotacích na nákup nemovitostí můžete najít na webových stránkách Ministerstva pro místní rozvoj, na stránkách Evropské unie nebo na webech specializovaných na nemovitosti a finance.

  • Jste majitelem firmy? Přehledná stránka je ku příkladu tato. I v případě, že vás zajímají programy pro jednotlivce, můžete na tuto stránku mrknout a minimálně trochu „navnímat“, jak dotace fungují. 

Dotace na nákup nemovitosti nebo alespoň její rekonstrukci či vylepšení jsou skvělou pomocí. I když je celý proces časově náročný a dokáže být složitý, může se vyplatit. Určitě ale toto téma nepodceňujte a vždy se snažte zjistit si co nejvíc informací. Prvním krokem je vědět, jaké dotace jsou vůbec k dispozici, jaké jsou podmínky pro jejich získání a jaký je proces žádosti. A pak začíná celá zábava. 🙂 Držím palce! 

Artem Saykin
Práce realitního makléře mě naplňuje díky možnosti setkávat se s novými lidmi, kterým pomáhám realizovat jejich sny v oblasti bydlení. Záleží mi na dobře odvedené práci a spokojenosti mých klientů.

Zvažujete prodej své nemovitosti a chcete znát její hodnotu?

Za mou kariéru se mi již nespočetně krát stalo že majitelé, kteří prodávali svou nemovitost bez tržního ohodnocení, prodali za mnohem méně, než doopravdy mohli. V některých případech až o 10-15% reálné hodnoty! Neudělejte stejnou chybu a nechte si ocenit svou nemovitost zcela zdarma.

Komentáře