Investiční byt – co potřebujete vědět a vyplatí se vůbec?

30.7. 2023Artem Saykin

Investování do nemovitostí se stává stále populárnější možností zhodnocení finančních prostředků. Není se čemu divit – trh s nemovitostmi je už dlouhou dobu na vzestupu a všude možně se dočtete, že jsou to právě nemovitosti, které si drží svou cenu i napříč různými turbulencemi. Podíváme se tedy na to, co investiční byt přesně znamená, kde ho koupit, jak ho vybrat a jak na něj případně získat hypotéku.

Investiční byt je koncept, který v posledních letech získává na popularitě. Ale co to vlastně znamená a je to skutečně dobrá investice?

Co to je ten investiční byt?

Investiční byt je nemovitost, kterou kupujete s cílem dosáhnout finančního zisku, ať už prostřednictvím pronájmu nebo prodeje za vyšší cenu v budoucnosti. Jde o strategii, kterou lze využít k budování finanční rezervy, ale je to taky běh na dlouhou trať.

Takový byt může být jak nově postavený, tak i starší byt s potřebou rekonstrukce. Volba mezi novým a starším bytem závisí na mnoha faktorech, včetně dostupných finančních prostředků, dovedností v oblasti rekonstrukcí a očekávané návratnosti investice. 

Lidé často volí například paneláky ve městech, protože jejich pořizovací cena je nižší a často i malou rekonstrukcí panelového bytu dokážete vykouzlit útulné bydlení. Další oblíbenou možností posledních let jsou pak pozemky, na které můžete postavit nějaký mobilní domek a pronajímat ho za účelem rekreace. 

Kdy a kde koupit investiční byt?

Kéž by existovala snadná odpověď! Svoji roli hraje nespočet faktorů a pokud vám někdo dává ultimátní návod, rozhodně vezměte rozum do hrsti a berte jeho názor s rezervou. I když si koupíte byt v té nejturističtější lokalitě, nikdo vám plný rezervační kalendář nezaručí. Pokud mají všechny ostatní nemovitosti lepší cenu, vybavení apod. Myslete na to. 🙂 

Pojďme ale mrknout na ty základní parametry, které zvažovat:

  • Poloha: Poloha bytu je nejpodstatnější faktor. Byty v metropolitních oblastech, jako je Praha, Brno nebo Ostrava, mají vysoký nájemní potenciál. Mají také výhodu vyšší likvidity, protože poptávka je většinou vyšší než v malých městech nebo na venkově. Při výběru lokality je důležité zvážit také dostupnost veřejné dopravy, obchodů, škol a dalších služeb, které mohou zvýšit atraktivitu bytu pro potenciální nájemníky nebo kupce.
  • Načasování: Koupě bytu za správnou cenu je také důležitá. Před nákupem je třeba sledovat tržní trendy a cenový vývoj. V době ekonomického propadu se mohou objevit výhodné příležitosti, ale je třeba pečlivě zvážit rizika.
  • Typ nemovitosti: Různé typy bytů mají různé výhody. Novostavby mohou být atraktivní pro nájemníky hledající moderní vybavení, zatímco starší byty mohou nabídnout větší prostor za nižší cenu.
  • Finanční model: Koupě bytu jako investice vyžaduje detailní finanční analýzu. Je důležité zvážit výši úvěru, úrokové sazby, provozní náklady a očekávané nájemné příjmy. Je také třeba vzít v úvahu možnost prudkého poklesu cen nemovitostí nebo zvýšení úrokových sazeb, které by mohly ohrozit vaši investici. 

Jak vybrat investiční byt?

Kromě lokality a ceny bytu je třeba zohlednit také stav a velikost bytu, potenciální náklady na údržbu a rekonstrukci, očekávané nájemné a další věci, které mohou ovlivnit výnosnost investice.

Nebojte se konzultovat své plány s odborníkem na nemovitosti nebo finančním poradcem, který vám může pomoci vyhodnotit rizika a poradí. 

Hypotéka na investiční byt

Financování investičního bytu je často řešené prostřednictvím hypotéky. Banky vám můžou poskytnout hypotéku na investiční byt, ale jejich podmínky mohou být odlišné od těch, které platí pro hypotéky na bydlení. Například úrokové sazby mohou být vyšší a banky mohou požadovat vyšší počáteční vklad. Určitě si ale zjistěte podmínky u konkrétní banky – jsou vždy rozdílné a co platí u jedné, určitě nemusí být stejné u druhé.

Je také důležité mít na paměti, že pokud nemovitost není v pronájmu nebo si ji nikdo nevybere v případě rekreace, o příjem přijdete a budete muset splácet hypotéku z vlastních zdrojů. A to může být finančně náročné. Tak si to všechno do detailu propočítejte. 🙂 

Zvažujete hypotéku? Podívejte se na jeden z mých předchozích článků: Jak získat hypotéku a co si pohlídat.

Vyplatí se investovat do bytu?

Investování do bytu může být výnosné, pokud správně zvolíte lokalitu a typ bytu, a pokud je investice správně financována a řízena. Na druhou stranu – může také přinést rizika, včetně finančních ztrát v případě poklesu cen nemovitostí nebo problémů s pronajímáním. 

Co by vás ale mohlo maličko uklidnit – nemovitost můžete vždy prodat, když půjde do tuhého. Možná bez výnosu, možná dokonce s malou ztrátou, ale zbavíte se hypotéky a bude se vám lépe dýchat, když se dostanete do nějaké tíživé situace. Nebojte, vše má vždy řešení a i já jsem tu od toho, abych vám případně poradil. 🙂 

Artem Saykin
Práce realitního makléře mě naplňuje díky možnosti setkávat se s novými lidmi, kterým pomáhám realizovat jejich sny v oblasti bydlení. Záleží mi na dobře odvedené práci a spokojenosti mých klientů.

Zvažujete prodej své nemovitosti a chcete znát její hodnotu?

Za mou kariéru se mi již nespočetně krát stalo že majitelé, kteří prodávali svou nemovitost bez tržního ohodnocení, prodali za mnohem méně, než doopravdy mohli. V některých případech až o 10-15% reálné hodnoty! Neudělejte stejnou chybu a nechte si ocenit svou nemovitost zcela zdarma.

Komentáře