Investování do nemovitostí se stává stále populárnější možností zhodnocení finančních prostředků. Není se čemu divit – trh s nemovitostmi je už dlouhou dobu na vzestupu a všude možně se dočtete, že jsou to právě nemovitosti, které si drží svou cenu i napříč různými turbulencemi. Podíváme se tedy na to, co investiční byt přesně znamená, kde ho koupit, jak ho vybrat a jak na něj případně získat hypotéku.
Investiční byt je koncept, který v posledních letech získává na popularitě. Ale co to vlastně znamená a je to skutečně dobrá investice?
Investiční byt je nemovitost, kterou kupujete s cílem dosáhnout finančního zisku, ať už prostřednictvím pronájmu nebo prodeje za vyšší cenu v budoucnosti. Jde o strategii, kterou lze využít k budování finanční rezervy, ale je to taky běh na dlouhou trať.
Takový byt může být jak nově postavený, tak i starší byt s potřebou rekonstrukce. Volba mezi novým a starším bytem závisí na mnoha faktorech, včetně dostupných finančních prostředků, dovedností v oblasti rekonstrukcí a očekávané návratnosti investice.
Lidé často volí například paneláky ve městech, protože jejich pořizovací cena je nižší a často i malou rekonstrukcí panelového bytu dokážete vykouzlit útulné bydlení. Další oblíbenou možností posledních let jsou pak pozemky, na které můžete postavit nějaký mobilní domek a pronajímat ho za účelem rekreace.
Kéž by existovala snadná odpověď! Svoji roli hraje nespočet faktorů a pokud vám někdo dává ultimátní návod, rozhodně vezměte rozum do hrsti a berte jeho názor s rezervou. I když si koupíte byt v té nejturističtější lokalitě, nikdo vám plný rezervační kalendář nezaručí. Pokud mají všechny ostatní nemovitosti lepší cenu, vybavení apod. Myslete na to. 🙂
Pojďme ale mrknout na ty základní parametry, které zvažovat:
Kromě lokality a ceny bytu je třeba zohlednit také stav a velikost bytu, potenciální náklady na údržbu a rekonstrukci, očekávané nájemné a další věci, které mohou ovlivnit výnosnost investice.
Nebojte se konzultovat své plány s odborníkem na nemovitosti nebo finančním poradcem, který vám může pomoci vyhodnotit rizika a poradí.
Financování investičního bytu je často řešené prostřednictvím hypotéky. Banky vám můžou poskytnout hypotéku na investiční byt, ale jejich podmínky mohou být odlišné od těch, které platí pro hypotéky na bydlení. Například úrokové sazby mohou být vyšší a banky mohou požadovat vyšší počáteční vklad. Určitě si ale zjistěte podmínky u konkrétní banky – jsou vždy rozdílné a co platí u jedné, určitě nemusí být stejné u druhé.
Je také důležité mít na paměti, že pokud nemovitost není v pronájmu nebo si ji nikdo nevybere v případě rekreace, o příjem přijdete a budete muset splácet hypotéku z vlastních zdrojů. A to může být finančně náročné. Tak si to všechno do detailu propočítejte. 🙂
Zvažujete hypotéku? Podívejte se na jeden z mých předchozích článků: Jak získat hypotéku a co si pohlídat.
Investování do bytu může být výnosné, pokud správně zvolíte lokalitu a typ bytu, a pokud je investice správně financována a řízena. Na druhou stranu – může také přinést rizika, včetně finančních ztrát v případě poklesu cen nemovitostí nebo problémů s pronajímáním.
Co by vás ale mohlo maličko uklidnit – nemovitost můžete vždy prodat, když půjde do tuhého. Možná bez výnosu, možná dokonce s malou ztrátou, ale zbavíte se hypotéky a bude se vám lépe dýchat, když se dostanete do nějaké tíživé situace. Nebojte, vše má vždy řešení a i já jsem tu od toho, abych vám případně poradil. 🙂
Zvažujete prodej své nemovitosti a chcete znát její hodnotu?
Za mou kariéru se mi již nespočetně krát stalo že majitelé, kteří prodávali svou nemovitost bez tržního ohodnocení, prodali za mnohem méně, než doopravdy mohli. V některých případech až o 10-15% reálné hodnoty! Neudělejte stejnou chybu a nechte si ocenit svou nemovitost zcela zdarma.