Jak to chodí s nemovitostmi na kterých je exekuce?

9.4. 2019Artem Saykin

Exekuce = menší hodnota nemovitosti

Samozřejmě se taková nemovitost prodat dá, ale nepočítejte se 100% tržní ceny. Ze zkušeností se nemovitosti zatížené exekucí prodávají za cca 70-80% jejich hodnoty. 

Musíte najít člověka který je do toho ochotný jít

Investice do nemovitosti která je zatížená exekucí není pro každého. Lidé kteří se v tomto oboru nepohybují denně mají z exekucí strach, a neví co od toho očekávat. Proto se také nemovitosti prodávají pod jejich obvyklou hodnotou, aby se přilákalo co nejvíce zájemců. 

Dobrá prezentace nemovitosti

Svou nemovitost musíte také dobře odprezentovat, dnes už je spousta možností jak na to. Minimum je pořádný úklid a kvalitní fotografie nejlépe od profíka. Každopádně se o tomto tématu dočtete více zde.

Dejte přednost hotovosti před hypotékou

V tomto případě hláška „čas jsou peníze” nabírá opravdového smyslu. Čim dříve dluh zaplatíte, tím menší dluhy budete mít a tím více Vám po prodeji nemovitosti zbyde. Pokud se dostanete do situace kdy budete mít na své nemovitosti více zájemců a bude Vás tlačit exekuce, vyberte si zájemce který disponuje hotovostí. Hypotéka je zpravidla pomalejší proces.

Jak postupovat při exekuci? Mrkněte na pár jednoduchých rad.

Nedělejte mrtvého brouka

Pokud se rozhodnete nepřebírat doporučenou poštu od veškerých institucí které Vám připomínají Vaše dluhy, nebo Vás upozorňují na další kroky, nic tim nevyřešíte. V těchto situacích je přenesena odpovědnost na adresáta. Po splnění veškerých zákonných podmínek, je brána zásilka jako doručená.

Příklad: Pokud se poště nepovede doručit zásilku k Vašim rukám, nechá ji ležet na pobočce. Pokud si pro tuto zásilku nepříjdete do 10 dnů, od 11. dne se počítá zásilka jako doručená a celý proces exekuce může pokračovat dále.

Spojte se s exekutorem a spolupracujte s ním

Pokud si exekutor všimne že chcete spolupracovat, veškerý proces usnadníte nejen sobě, ale i exekutorovi. Proto se jeho přístup k Vám může zlepšit a můžete si v jeho očích i přilepšit. Proto se ním neváhejte spojit a domluvit si osobní setkání kde můžete vše rozumně rozebrat, zjistit si jaké máte skutečně dluhy a jaké jsou výlohy za jeho exekutorské služby. Hned budete vědět na čem jste a podle toho nastavte další postup prodeje své nemovitosti.

POZOR. Exekutor či insolvenční správce s Vámi může spolupracovat, avšak nemusí. Je čistě na něm aby vyhodnotil situaci a řekl si, zda nechá prodej nemovitosti na Vás nebo realitním makléři, či nikoliv a bude postupovat podle požadavků věřitelů, nejčastěji tou nejrychlejší cestou.

Spojte se s exekutorem a spolupracujte s ním

Až na schůzce zjistíte veškeré náklady exekutora, snažte se je eliminovat. Samozřejmě nejde ušetřit na všem, jako na jeho paušálních poplatcích za zpracování případu, vymáhání pohledávky nebo jeho odhadu nemovitosti, ale můžete ušetřit například vzájemnou spoluprácí už při jeho návštěvě Vaší nemovitosti. Pusťte ho dovnitř dobrovolně a nebude si muset volat zámečníka aby se tam dostal sám. Nebo mu prostě sdělujte pravdivé informace například jako je Vaše trvalá adresa pro doručování písemností. Ve finále tak dokážete ušetřit nezanedbatelné částky.

Pokud nemovitostem a jejich prodeji nerozumíte, obraťte se na mě

Pokud s těmito nepříjemnostmi bojujete poprvé a bojíte se do toho jít sami, neváhejte se na mě obrátit. Rád se s Vámi potkám a společně Vaši situaci vyřešíme. V RE/MAX se těmto záležitostem věnujeme pravidelně.

Artem Saykin
Práce realitního makléře mě naplňuje díky možnosti setkávat se s novými lidmi, kterým pomáhám realizovat jejich sny v oblasti bydlení. Záleží mi na dobře odvedené práci a spokojenosti mých klientů.

Zvažujete prodej své nemovitosti a chcete znát její hodnotu?

Za mou kariéru se mi již nespočetně krát stalo že majitelé, kteří prodávali svou nemovitost bez tržního ohodnocení, prodali za mnohem méně, než doopravdy mohli. V některých případech až o 10-15% reálné hodnoty! Neudělejte stejnou chybu a nechte si ocenit svou nemovitost zcela zdarma.

Komentáře