Problémový nájemník – jak na něj vyzrát?

22.10. 2023Artem Saykin

Každý majitel bytu nebo domu, který jej zároveň pronajímá, se může dostat do nezáviděníhodné situace – problémový nájemník. Nechce opustit byt, nechce pustit majitele do bytu, dělá hluk… Bohužel, stává se to. Co s tím?

Problémový nájemník je noční můrou každého majitele nemovitosti. Nejen, že může způsobit finanční ztráty, ale také vám pořádně zabrnká na nervy. V tomto článku se podíváme na některé typické a časté problémy, které mohou v souvislosti s pronájmem nemovitosti vzniknout, a jak se s nimi vypořádat.

Neplatící nájemník

Možná nejčastějším problémem je neplacení nájemného. Prvním krokem je vždy komunikace. Pokuste se zjistit, proč nájemník neplatí. Možná je to jen ojedinělý, dočasný problém a v takovém případě může být účinné domluvit se na řešení v podobě odkladu platby, splátkového kalendáře a podobně. Vše ale mějte vždy podchycené smluvně.

Pokud s nájemníkem není řeč, neúnavné vymáhání dlužné částky vás nemine. Buďte neoblomní, upozorněte dlužníka opakovaně, stanovte lhůtu pro zaplacení. Někteří majitelé nemovitostí mohou být k neplatičům příliš laskaví a toho mnozí neplatiči rádi zneužívají. Ujistěte se, že v nájemní smlouvě jsou jasně stanoveny postihy a postupy pro případ neplacení nájemného. 

V případě, že nájemník stále neplatí a nekomunikuje, obraťte se na právníka. Jako krajní možnost pak přichází v úvahu „nucené“ vystěhování – tento proces ale musí být proveden v souladu se zákony na ochranu nájemníků. Před tím, než se vydáte touto cestou, je důležité zkusit všechny ostatní, mírumilovné možnosti.

Čelit neplatícímu nájemníkovi je náročná výzva. Znám to moc dobře a naštěstí už díky letité praxi vím, co a jak. Pokud byste se chtěli jakýmkoliv problémům vyhnout, rád vás pozvu na web Garancenajmu.cz. Jedná se o projekt, ve kterém společně s kolegou pomáháme našim klientům pronajímat jejich nemovitosti bez stresu. Rádi případně pomůžeme i vám. 🙂 

Škody na majetku

Dalším běžným problémem jsou škody na majetku. Nejprve proveďte detailní inspekci poškození. S nájemníkem byste také měli o všem komunikovat. Zjistěte, zda byla škoda způsobena neopatrností, úmyslným jednáním nebo šlo o nehodu. 

Následně si projděte detaily pojištění. Máte-li pojistku, která pokrývá poškození způsobené nájemníkem, měli byste co nejdříve kontaktovat svoji pojišťovnu. Podrobná dokumentace, včetně fotografií a popisů, by neměla nikdy chybět.

Poté se můžete pustit do oprav. Určitě bych také doporučil revizi nájemní smlouvy. Upřesněte případně podmínky, které se týkají odpovědnosti a postupu při napravení napáchaných problémů.

Hluk, nepořádek, žádná pravidla

Pokud nájemník ruší klidné soužití s okolními nájemníky či majiteli bytu/domu, je zase na nepříjemnosti zaděláno. Nejlepším řešením a tím prvním krokem je pokusit se s nájemníkem promluvit a jasně stanovit hranice. Když to nevede k žádnému výsledku, začněte uvažovat a chystat se na výpovědi smlouvy nájemníka.

Dá se tomu předejít?

100% jistotu nebudete mít asi nikdy, určitě jsou ale různé možnosti, jak si budoucího nájemníka maximálně ověřit. Od samého začátku je klíčové pečlivě formulovat inzerát. Specifikujte, jaký typ nájemníka hledáte, jaké jsou vaše požadavky a očekávání. Možná preferujete pár, vyloženě nechcete studenty nebo třeba hledáte rodinu s dětmi.

Nebojte se vybírat si. S potenciálním nájemníkem se detailně bavte, zjistěte jeho pracovní a bytové zázemí, finanční stabilitu a důvody, proč se stěhuje. Nejlepší vždy je, když získáte doporučení od nějakého známého, ale to se daří jen v minoritě případů. 

Dále pak připravte jasnou a precizní nájemní smlouvu, která pokrývá všechny potenciální problémy a specifikuje povinnosti obou stran. A dejte nájemníkovi dopředu vědět, jak pečlivě máte smlouvu napsanou. Pokud bude mít s něčím problém hned v počátku, asi tušíte, že to může být krok vedle. 

Může vám to všechno zabrat nemálo času, ale věřte, že počáteční investice času a energie do výběru se vám mnohonásobně vrátí. 🙂

Artem Saykin
Práce realitního makléře mě naplňuje díky možnosti setkávat se s novými lidmi, kterým pomáhám realizovat jejich sny v oblasti bydlení. Záleží mi na dobře odvedené práci a spokojenosti mých klientů.

Zvažujete prodej své nemovitosti a chcete znát její hodnotu?

Za mou kariéru se mi již nespočetně krát stalo že majitelé, kteří prodávali svou nemovitost bez tržního ohodnocení, prodali za mnohem méně, než doopravdy mohli. V některých případech až o 10-15% reálné hodnoty! Neudělejte stejnou chybu a nechte si ocenit svou nemovitost zcela zdarma.

Komentáře