Nemovitost jako investice aneb Proč je dobré koupit nemovitost

6.6. 2021Artem Saykin

Věděli jste, že z celkového počtu bytů v České republice je aktuálně až jedna třetina právě investičních? Investice do nemovitosti k pronájmu je totiž jednou z nejpopulárnějších a nejjistějších možností, jak zhodnotit získaný či našetřený obnos. Hodnota domů a bytů neustále stoupá, a tak nejen že máte zajištěnou návratnost investice do nemovitosti, ale je to také o poznání stabilnější než například známý Bitcoin. Jak a kdy tedy koupit nemovitost?

V případě realitního trhu už roky platí, že poptávka převyšuje nabídku. Záleží samozřejmě na lokalitě, typu nemovitosti a dalších faktorech, ale obecně vzato taková situace prostě je. Především ve městech a jejich okrajových částech je to znát a je často velmi složité sehnat k pronájmu byt, který bude splňovat všechna kritéria poptávajícího.

Data z výzkumu Českého statistického úřadu zároveň ukazují, že počet dokončených novostaveb a objem těch nově zahájených v posledních letech klesá. A právě to nahrává do karet všem, kteří se rozhodnou koupit nemovitost za účelem investice

Kdy koupit nemovitost 

Na otázku, kdy je nejlepší koupit nemovitost k investici, existuje poměrně jednoduchá odpověď – teď. Když se blíže podíváme na vývoj realitního trhu, uvidíme jasně stoupající křivku cen. V minulosti jsme jen zřídka zažili opačný trend nebo stagnaci a nedá se předpokládat, že by k tomu mělo někdy v dohledné době znovu dojít. A jestli ano, určitě ne v takové míře, aby se vám vyplatilo čekat

Zároveň je dobré mít na paměti, že počet nabídek k prodeji bytů se postupně snižuje. Může se tudíž stát, že si zajímavé investiční nemovitosti necháte utéct a zbydou v nabídce jen takové, které vyžadují větší rekonstrukci, budou se nacházet v nepříliš atraktivní lokalitě, budou zatížené exekucí a podobně. Proto dlouho neváhajte.

Jak vybrat nemovitost k investici

Byt jako investice

Pokud se zaměříme na byty, největší poptávka je aktuálně po dispozicích 2+kk a 2+1 ve středních a velkých městech a na jejich okrajích. Takové byty se skvěle hodí pro páry, jsou řešením pro rodinu nebo jako studentské bydlení. Nájemné je přiměřené a bývá často níž než případná splátka hypotéky. Kdybyste totiž k pronájmu nabízeli například 4+kk, vyšplhá se cena za nájem tak vysoko, že případní zájemci raději zváží hypotéku a pořízení vlastního bydlení. 

Jestliže se neobjeví ideální nabídka na 2+kk, vždy raději sáhněte po menších bytech než těch obrovských. Konkrétně se zaměřte na garsonky, 1+kk nebo zmíněné 2+kk. Návratnost investice do nemovitosti s velkými dispozicemi je totiž menší než v případě malých bytů. U těch se roční výnos z pronájmu pohybuje okolo 5 %, zatímco u těch větších jsou to zhruba jen 3 %. 

Myslete také do budoucna. V případě, že budete potřebovat byt prodat, u menších dispozic to bude určitě snadnější. Ceny za velké byty jsou opravdu vysoké a není zrovna snadné sehnat kupce. Investujte raději do několika menších bytů než jednoho obrovského

Domy a pozemky z hlediska investice

U pozemků nebo domů už je to trochu složitější. Stejně jako u velkého bytu i u domu platí, že nájem by rostl do nebes a těžko by se našel pronajímatel. Máte možnost koupit dům v atraktivní turistické lokalitě? Zvažte, zda by se taková nemovitost nedala využívat jako výletní chata. Takové případy potenciál určitě mají, i když s nimi zase přichází starost z hlediska propagace, řešení rezervací, péče o případně hosty a podobně. Možná je ale právě to váš sen. 

Co se týče pozemků, je také potřeba investici dobře promyslet. Víte například, že se jedná o pozemek, na kterém by mohlo v budoucnu chtít stavět developer? Pak máte možnost svůj vklad dobře zhodnotit. Anebo koupit pozemek větší, který rozdělíte na více částí a prodáte jednotlivě za účelem stavby domů. Zatímco byty se postupně budují, pozemky nijak namnožit nelze, a právě proto můžou být výhodnou investicí do budoucna. Je ale třeba takový krok dobře promyslet. 

Pokud byste měli zájem, rád s vámi vše proberu. Stačí se mi ozvat.

Artem Saykin
Práce realitního makléře mě naplňuje díky možnosti setkávat se s novými lidmi, kterým pomáhám realizovat jejich sny v oblasti bydlení. Záleží mi na dobře odvedené práci a spokojenosti mých klientů.

Zvažujete prodej své nemovitosti a chcete znát její hodnotu?

Za mou kariéru se mi již nespočetně krát stalo že majitelé, kteří prodávali svou nemovitost bez tržního ohodnocení, prodali za mnohem méně, než doopravdy mohli. V některých případech až o 10-15% reálné hodnoty! Neudělejte stejnou chybu a nechte si ocenit svou nemovitost zcela zdarma.

Komentáře