Jak nenaletět při koupi nemovitosti. Je dobré využít služby realitního makléře?

13.6. 2021Artem Saykin

Auto se zrezivělým podvozkem, děravé ponožky, kniha s přeházenými stranami. Nic takového byste si asi koupit nechtěli, že? U nemovitostí platí to samé. Při jejím pořizování je potřeba obezřetnost. Přeci jen svoje úspory nechcete investovat do něčeho, co vám místo radosti přinese vrásky. Poradím vám, co před koupí nemovitosti zkontrolovat, jak postupovat a v čem vám může pomoci realitní makléř.

Povedlo se vám konečně najít vysněné nové bydlení a nejraději byste ihned podepsali smlouvu? Trochu vás zabrzdím. Skvělý dojem z nemovitosti je sice velmi důležitý, určitě byste se ale neměli rozhodovat jen na základě pocitů. Pozitivní emoce fungují jako takové růžové brýle. Dokážou schovat nedostatky, na které byste ale časem stejně přišli. Jak konkrétně tedy při koupi nemovitosti postupovat?  

Ujasněte si svoje priority

Pokud už se nacházíte těsně před podpisem smlouvy, můžete tuto část přeskočit. Rád bych ale trochu prostoru věnoval těm, kteří pořízení vlastní nemovitosti teprve zvažují a ještě tak úplně neví, podle čeho se vlastně rozhodovat. V klidu a pečlivě si promyslete tyto body:

  • Jak dlouho chcete v dané nemovitosti bydlet? Někdy je to na celý život, jindy jako přechodná záležitost. Pokud jste rodina, která má svoje zázemí v určité lokalitě, pak je logické, že asi budete hledat tam. Často se ale setkávám s tím, že se například mladý pár rozhodne bydlet společně, a tak jim pomůžu najít menší investiční byt, který mohou například po narození dítěte pronajmout a přesunout se do většího.  
  • Je pro vás důležitá lokalita? Chcete se z ruchu velkoměsta uchýlit na periferii nebo vesnici? Určitě budete blíž přírodě a na čerstvém vzduchu. Zvažte ale, zda máte vše důležité v dojezdové vzdálenosti. Budete mít vhodné školské zázemí pro děti? Jak je to celkově s občanskou vybaveností v daném místě?  
  • Co dispozice? Promyslete, kolik potřebujete pokojů, jestli si vystačíte s jednou koupelnou, zda musíte mít garáž nebo stačí jen kryté stání. Jste ochotni slevit například z požadavku na terasu, nebo je to pro vás klíčové? Chcete dům, nebo by mohl být vhodný i byt s vlastní terasou a malou zahrádkou? 
  • Jaký je váš finanční strop a jak budete koupit nemovitosti financovat? Víte, co vše se platí při koupi nemovitosti? Pokud si berete hypotéku, včas si u banky zjistěte podmínky. Její vyjednání může totiž trvat i několik týdnů, proto vše řešte s předstihem. Stanovte si také cenu, nad kterou nemůžete jít, a nezapomeňte připočítat určitou částku za vybavení a případné stavební úpravy. To může ve výsledku udělat i několik stovek tisíc navíc, proto na to myslete. A pokud vás zajímá, kdo platí daň při koupi nemovitosti, tak vás potěším – povinnost platit daň zanikla k 1. 12. 2019, takže toto se vás už týkat nebude.  

Důvěřujte, ale prověřujte

Zásadní otázky vašeho nového bydlení máte vyřešené a teď přichází na řadu samotná kontrola nemovitosti před koupí. Třebaže se na první pohled může zdát, že je vše v pořádku, dejte si na čas

Prohlédněte pečlivě střechu, fasádu, zkontrolujte stav oken a topení, zeptejte se, kdy byly naposledy revidované rozvody elektřiny a vody. Požádejte majitele také o doložení dokumentů týkajících se revize plynu a komína. Zkontrolujte vlhkost. Mají koupelny dobrou možnost odvětrání? Nejsou na zdech patrné praskliny, zbarvení nebo loupající se omítka? Netvoří se plíseň u oken? Pokud si na takovou detailní prohlídku sami netroufáte, nebojte se oslovit technického odborníka. V případě koupě nemovitosti je totiž lepší být za pečlivku než pořídit zajíce v pytli. 

Pokud při kontrole nemovitosti před koupí narazíte na nějaké problémy, zeptejte se na jejich příčinu. Snažte se, aby vás prodávající nijak neodbyl a dal vám dostatek času si všechno prohlédnout. Když se vás bude snažit dostat co nejrychleji pryč, určitě zpozorněte. Nezapomeňte se také doptat na pojištění nemovitosti. Co je aktuálně sjednáno? Můžete snadno zjistit, že pojišťovna měla s něčím problém a nemovitost určité věci pojištěné nemá. I to by pro vás mělo být červeným vykřičníkem. 

Úředničina vás nemine 

A to nejen v případě, že si vyřizujete půjčku na koupi nemovitosti. Buďte trochu jako Colombo a pátrejte. Zajistěte si vlastní výpis z katastru nemovitostí. Ten vám může prozradit například to, zda je nemovitost zatížená exekucí nebo je na ní napsané věcné břemeno. 

Nechte si také ukázat veškerou stavební dokumentaci a ověřte, že vše sedí tak, jak v inzerátu stojí. Nezapomeňte na PENB energetický štítek. V neposlední řadě si zkontrolujte cenu. Může se stát, že prodávající bude těžit z vaší neznalosti lokality a pokusí se nemovitosti nadhodnotit. 

A pak přichází na řadu rezervační a kupní smlouva a předávací protokol

Nemusíte na to být sami 

Výše uvedené je jen zlomkem záležitostí, které vás při koupi nemovitosti mohou potkat. Zvažte proto, jestli by se vám nehodily služby makléře. Nejen, že vám dokáže poradit s tím, zda nabízená cena odpovídá lokalitě a stavu nemovitosti, ale zvládne objektivně posoudit i stav nemovitosti a poradit s celým procesem předání peněz – ani to totiž není jen o převedení daného obnosu na účet prodávajícího. 

Pokud jen trochu váháte, zda všechno zvládnete zařídit sami, rád vám zdarma poskytnu konzultaci.

Artem Saykin
Práce realitního makléře mě naplňuje díky možnosti setkávat se s novými lidmi, kterým pomáhám realizovat jejich sny v oblasti bydlení. Záleží mi na dobře odvedené práci a spokojenosti mých klientů.

Zvažujete prodej své nemovitosti a chcete znát její hodnotu?

Za mou kariéru se mi již nespočetně krát stalo že majitelé, kteří prodávali svou nemovitost bez tržního ohodnocení, prodali za mnohem méně, než doopravdy mohli. V některých případech až o 10-15% reálné hodnoty! Neudělejte stejnou chybu a nechte si ocenit svou nemovitost zcela zdarma.

Komentáře