Jak prověřit nájemníka? 5 triků díky kterým zvýšíte šance pronajmutí své nemovitosti spolehlivému nájemníkovi

7.10. 2019Artem Saykin

Není nic horšího, než když pronajímáte nemovitost a Váš nájemník přestane platit nebo vám nemovitost dokonce znehodnotí. Proto je důležité, si ho před podpisem nájemní smlouvy pořádně zkontrolovat. Jak na to?

Nenechám nic náhodě

Poté co máte o svůj pronajímaný byt již pár uchazečů, nestačí pouze první dojem. Zájemce o pronájem se vám může zdát milý, příjemný, spolehlivý a ani by vás nemuselo napadnout, že je to ve finále zadlužený člověk, který má na krku 5 exekucí, nebo že je nezaměstnaný.

Přesně proto po prohlídkách v zastoupení majitele vyhodnotím jak podle mých dojmů o zájemcovi, tak si od něj nechám zaslat následující informace:

 • Reference od předešlého pronajímatele
 • Pracovní smlouva
 • Výpis z účtu

Možná si říkáte, že zbytečně přeháním a že to ve skutečnosti není potřeba. Ano, sám jsem se potkal se spoustou skvělých a vždy včas platících nájemníků, ale také jsem se setkal s příběhy o těch špatných neplatičích a bordelářích. Možná proto jsem v tomto případě zastánce opatrnosti, díky které nemusím následně ničeho litovat.

Pokud se ptáte, jestli tyto informace vůbec někdo bude chtít zaslat, tak i v tomto případě je má odpověď ano. Pokud o ten nájem opravdu stojí, informace si seženou a mile rádi pošlou. Pokud to někdo udělat nechce, už to znamená, že něco není v pořádku.

Ze zaslaných údajů si zkontrolujte:

 • co o něm říkal jeho minulý pronajímatel
 • na jak dlouho má pracovní smlouvu, kolik vychází čistá mzda, jestli stačí na pronájem vaší nemovitosti
 • zdali částka ze zaměstnání opravdu sedí s výpisem z účtu a zdali nájemník nemá nějaké výdaje, které by mohly zabránit tomu, aby platil

Co dál je důležité si zkontrolovat?

Pro své klienty prověřujeme i následujících 6 rejstříků, díky kterým zjistíme, zda to, co nám nájemník sdělil o své osobě, je pravda. 

 • Centrální evidence exekucí
  • Osoby hledané policií ČR
  • Insolvenční rejstřík
  • Úřední deska soudních exekutorů
  • Centrální evidence exekucí SR
  • Register úpadcov na Slovensku
Příklad jednoho z mých posledních proveření tehdy ještě budoucího nájemníka

Pokud se v ani jednom rejstříku nic nenašlo, tak jste tak na 90 % na správné cestě. Na 100 % se ale nejspíš nikdy nedostanete. Do hlavy nájemníkům bohužel nevidíme, a i když jsou registry čisté, reference kladné, výpis z účtu dobrý tak se může stát, že nájemník přestane platit a vzniknou tak zbytečné komplikace. Ale díky mému postupu a kontrole, zúžíte takovou pravděpodobnost na minimum.

Artem Saykin
Práce realitního makléře mě naplňuje díky možnosti setkávat se s novými lidmi, kterým pomáhám realizovat jejich sny v oblasti bydlení. Záleží mi na dobře odvedené práci a spokojenosti mých klientů.

Zvažujete prodej své nemovitosti a chcete znát její hodnotu?

Za mou kariéru se mi již nespočetně krát stalo že majitelé, kteří prodávali svou nemovitost bez tržního ohodnocení, prodali za mnohem méně, než doopravdy mohli. V některých případech až o 10-15% reálné hodnoty! Neudělejte stejnou chybu a nechte si ocenit svou nemovitost zcela zdarma.

Komentáře