Jaký vliv může mít koronavirus na cenu nemovitostí v ČR?

20.3. 2020Artem Saykin

Všichni v rouškách, ulice jsou prázdné, spousta lidí nemůže pracovat a vyčkává tak doma. Například nám, realitním makléřům a celkově realitním kancelářím pozavírali většinu úřadů. Jediný, který zůstal fungovat na částečný úvazek, je katastr nemovitostí…

Jak nám současná situace spojená s virem COVID-19 může zavařit? Jak se může hodnota vašeho bytu, domu či pozemku změnit? Pojďme se na to společně podívat.

Základem celého průšvihu je to, že my lidé, jsme základní motor ekonomiky. Když se nedostaneme do práce, nemůže nic fungovat. Virus samotný se šíří takovým tempem, jaký jsme tu dlouho neměli, a proto se mnozí musíme v práci omezit. Ano, zdraví je přednější, s tím souhlasím, bohužel se nám to ale odráží i v naší a celosvětové ekonomice.

Co se právě děje?

 • Hypotéky klesají jak v objemu, tak i v úrokových sazbách
 • Padá akciový trh (protože je likvidní)
 • Padá trh s kryptoměnou (také, protože je velmi likvidní)
 • Státní rozpočet rekordně klesá
 • HDP klesá
 • Nezaměstnanost roste
 • Nejistota roste

Když si my, lidé, nemůžeme vydělat peníze, nemůžeme poplatit účty, musíme si dělat větší rezervy a vyčkáváme, co se bude dít dále, s ekonomikou to zamete. Když klesá ekonomika, je pravidlem, že se vše později odrazí i na realitním trhu. Může to být tím, že lidé budou nuceni prodávat své nemovitosti s ohledem na to, že jim docházejí rezervy. Dalším důvodem, může být neschopnost obyvatelstva dosavadní ceny poplatit. Ceny tak budou muset zákonitě klesat, dokud si je lidé nebudou moci dovolit.  

Moje závěrečná domněnka?

Ceny budou klesat, netroufnu si říct o kolik % to může být, ale minimálně lehkému poklesu se nevyhneme. Vše záleží na tom, jak dlouho se celá problematika s koronavirem ponese a kdy se zase život většiny populace vrátí do zajetých kolejí. Čemu ale sám věřím, je, že v dlouhodobém hledisku se ceny nemovitostí dostanou zpět do výšin a určitě uvidíme i nová maxima, než na která jsme byli do teď zvyklí.

Artem Saykin
Práce realitního makléře mě naplňuje díky možnosti setkávat se s novými lidmi, kterým pomáhám realizovat jejich sny v oblasti bydlení. Záleží mi na dobře odvedené práci a spokojenosti mých klientů.

Zvažujete prodej své nemovitosti a chcete znát její hodnotu?

Za mou kariéru se mi již nespočetně krát stalo že majitelé, kteří prodávali svou nemovitost bez tržního ohodnocení, prodali za mnohem méně, než doopravdy mohli. V některých případech až o 10-15% reálné hodnoty! Neudělejte stejnou chybu a nechte si ocenit svou nemovitost zcela zdarma.

Komentáře
 • Jsou pro Vás nemovitosti zajímavé téma?

  Přihlaste se k dalším stovkám odběratelům a získejte ke všem článkům přístup jako první!

  Nebojte se, vaše údaje nikomu nepředám ani neprodám. U mě jsou vaše údaje jako v bavlnce. Splňuji antispamový zákon, zásady ochrany osobních údajů i GDPR. Více informací o ochraně osobních údajů zde.
 • google logoArtem Saykin, realitní makléřArtem Saykin, realitní makléř
  5 na základě 22 recenzí
 • Diana K8/09/2022

  Spokojenost se službami již podruhé.

  Jan Goldšmíd8/08/2022

  výborný realitní servis, prodávali jsme dlouho dum, ale neslo to. S příchodem Remaxu a pana Saykina se "problem" vyřešil během 3 týdnu.
  Velké díky!

  Filip Duspiva4/19/2022

  Pan Artem Saykin ochotně poradil i co se týká investiční strategie do nemovitostí. Rozhodně doporučuji!

  Sabina Homolova3/07/2022

  Moc děkuji za pomoc a velkou ochotu. Určitě při dalším prodeji zvolím pana Artema znovu. Úžasný servis od A-Z.

  Sára Králová3/01/2022

  Děkuji za rychlou reakci na mé dotazy. Vše proběhlo tak, jak jsem potřebovala. Pana Saikyna mohu jedině doporučit.

 • Nejnovější články
 • Rubriky
 • Sledujte mě na Facebooku