Jaký vliv může mít koronavirus na cenu nemovitostí v ČR?

20.3. 2020Artem Saykin

Všichni v rouškách, ulice jsou prázdné, spousta lidí nemůže pracovat a vyčkává tak doma. Například nám, realitním makléřům a celkově realitním kancelářím pozavírali většinu úřadů. Jediný, který zůstal fungovat na částečný úvazek, je katastr nemovitostí…

Jak nám současná situace spojená s virem COVID-19 může zavařit? Jak se může hodnota vašeho bytu, domu či pozemku změnit? Pojďme se na to společně podívat.

Základem celého průšvihu je to, že my lidé, jsme základní motor ekonomiky. Když se nedostaneme do práce, nemůže nic fungovat. Virus samotný se šíří takovým tempem, jaký jsme tu dlouho neměli, a proto se mnozí musíme v práci omezit. Ano, zdraví je přednější, s tím souhlasím, bohužel se nám to ale odráží i v naší a celosvětové ekonomice.

Co se právě děje?

  • Hypotéky klesají jak v objemu, tak i v úrokových sazbách
  • Padá akciový trh (protože je likvidní)
  • Padá trh s kryptoměnou (také, protože je velmi likvidní)
  • Státní rozpočet rekordně klesá
  • HDP klesá
  • Nezaměstnanost roste
  • Nejistota roste

Když si my, lidé, nemůžeme vydělat peníze, nemůžeme poplatit účty, musíme si dělat větší rezervy a vyčkáváme, co se bude dít dále, s ekonomikou to zamete. Když klesá ekonomika, je pravidlem, že se vše později odrazí i na realitním trhu. Může to být tím, že lidé budou nuceni prodávat své nemovitosti s ohledem na to, že jim docházejí rezervy. Dalším důvodem, může být neschopnost obyvatelstva dosavadní ceny poplatit. Ceny tak budou muset zákonitě klesat, dokud si je lidé nebudou moci dovolit.  

Moje závěrečná domněnka?

Ceny budou klesat, netroufnu si říct o kolik % to může být, ale minimálně lehkému poklesu se nevyhneme. Vše záleží na tom, jak dlouho se celá problematika s koronavirem ponese a kdy se zase život většiny populace vrátí do zajetých kolejí. Čemu ale sám věřím, je, že v dlouhodobém hledisku se ceny nemovitostí dostanou zpět do výšin a určitě uvidíme i nová maxima, než na která jsme byli do teď zvyklí.

Artem Saykin
Práce realitního makléře mě naplňuje díky možnosti setkávat se s novými lidmi, kterým pomáhám realizovat jejich sny v oblasti bydlení. Záleží mi na dobře odvedené práci a spokojenosti mých klientů.

Zvažujete prodej své nemovitosti a chcete znát její hodnotu?

Za mou kariéru se mi již nespočetně krát stalo že majitelé, kteří prodávali svou nemovitost bez tržního ohodnocení, prodali za mnohem méně, než doopravdy mohli. V některých případech až o 10-15% reálné hodnoty! Neudělejte stejnou chybu a nechte si ocenit svou nemovitost zcela zdarma.

Komentáře