Pronajímat byt vybavený nebo nevybavený?

7.10. 2019Artem Saykin

Toť otázka. Vybral jsem si téma, na které jsem nikdy nedostal jednoznačnou odpověď. Sám osobně si myslím, pokud plánujete pronájem svého bytu a lámete si hlavu s jeho výbavou nebo “nevýbavou“, tak se toho můžete ušetřit. Je to totiž úplně jedno. Na vše je svůj zájemce a ze své zkušenosti bych se ani nebál tvrdit, že i když ho vybavíte sebelépe, tak ten nábytek ve finále v ceně nájemného zpátky nikdy nezhodnotíte. Navíc, nájemníkům většinou bývá jedno, že jste za ten nábytek dal 100.000, – Kč. Nábytek se zničí nebo opotřebuje a pak toho pronajímatel zbytečně lituje. Ti zkušení klienti, resp. pronajímatelé mi sami říkají, že je lepší to pronajímat bez nábytku. Proč?

Pojďme se nad tím trochu zamyslet

Jste mladý, podnikavý člověk, čerstvě po škole, rodiče vás pomalu vyhánějí do svého a v práci jste také chvilku. Logicky za svou čerstvou pracovní kariéru jste si toho moc vydělat ještě nestihli. Co uvítáte více, vybavený nebo nevybavený byt? Samozřejmě v této roli budete hledat místo, do kterého nemusíte nic investovat. Nejlépe takové, do kterého si navezete své oblečení a rovnou bydlíte.

= mladý člověk bude nejspíše hledat vybavený byt. Mladý člověk je navíc více náchylný k tomu se častěji stěhovat, málo kdy ví, co chce a velmi lehce se mu může stát, že nestíhá platit. Navíc, má spoustu kamarádů a ti mají rádi večírky.

Teď zase jinak

Jste dospělý, vyděláváte, víte, co potřebujete a hledáte byt k pronájmu. Peníze už nějaké našetřené máte a pravděpodobně se nestěhujete do svého prvního bydlení. Už jste si prošel cestou náročného vybírání vlastní skříně, lednice, pračky a gauče. Proč byste si hledal byt, který takový nábytek už má? Strávil jste hodiny tím, abyste si na něj vydělal, vybral a dal ho dohromady. Navíc je vám určitě příjemnější vlastní a ten už prostě rozdávat, vyhazovat nebo prodávat za polovinu nákupní ceny nechcete.

= dospělý člověk bude nejspíše hledat nevybavený byt. Rád si to udělá hezké a podle svého. Většinou má stabilní zaměstnání, svůj nábytek, večírkama si už prošel u jiného pronajímatele a jediné co teď potřebuje, je mít základní lidskou potřebu, tzn. střechu nad hlavou.

Co je tedy ve finále lepší?

 • Nechci tu diskriminovat ani jednu stranu, ale myslím si, že výsledek je jasný. Ano, i dospělý člověk vám může přestat platit, zdemolovat byt nebo nábytek, ale je to mnohem menší pravděpodobnost než u čerstvého absolventa. Navíc, když tam nemáte svůj nábytek, nemá vám moc co zničit a nemáte čeho litovat.
 • Plus když si uděláte lehký průzkum a kouknete na aktuální nabídky pronájmů, zjistíte (třeba v Praze) že pronájem průměrného nevybaveného bytu 2+kk o 45 m2 v panelovém domě a ve stejné lokalitě, je ve většině případů v porovnání s vybaveným bytem za stejné peníze, ne-li za větší.

Tip na závěr

Při pronájmu bytu svým klientům ještě doporučuji cenu pronájmu nastavit na tu tržní a nic zbytečně nepřehánět. Ozve se vám více zájemců, ze kterých si můžete vybírat. Ať už z dospělých, nebo těch mladých. Alespoň můžete dát na svůj pocit a nastěhovat si do své pronajímané jednotky někoho, kdo se vám zdá solventní.

Pozor, nenechávejte vše jen na pocitech. Nájemníka je potřeba si proklepnout i trochu do hloubky. Jak na to? To se dočtete v mém dalším článku Jak prověřit nájemníka? 5 triků díky kterým zvýšíte šance pronajmutí své nemovitosti spolehlivému nájemníkovi.

Artem Saykin
Práce realitního makléře mě naplňuje díky možnosti setkávat se s novými lidmi, kterým pomáhám realizovat jejich sny v oblasti bydlení. Záleží mi na dobře odvedené práci a spokojenosti mých klientů.

Zvažujete prodej své nemovitosti a chcete znát její hodnotu?

Za mou kariéru se mi již nespočetně krát stalo že majitelé, kteří prodávali svou nemovitost bez tržního ohodnocení, prodali za mnohem méně, než doopravdy mohli. V některých případech až o 10-15% reálné hodnoty! Neudělejte stejnou chybu a nechte si ocenit svou nemovitost zcela zdarma.

Komentáře
 • Jsou pro Vás nemovitosti zajímavé téma?

  Přihlaste se k dalším stovkám odběratelům a získejte ke všem článkům přístup jako první!

  Nebojte se, vaše údaje nikomu nepředám ani neprodám. U mě jsou vaše údaje jako v bavlnce. Splňuji antispamový zákon, zásady ochrany osobních údajů i GDPR. Více informací o ochraně osobních údajů zde.
 • google logoArtem Saykin, realitní makléřArtem Saykin, realitní makléř
  5 na základě 22 recenzí
 • Diana K8/09/2022

  Spokojenost se službami již podruhé.

  Jan Goldšmíd8/08/2022

  výborný realitní servis, prodávali jsme dlouho dum, ale neslo to. S příchodem Remaxu a pana Saykina se "problem" vyřešil během 3 týdnu.
  Velké díky!

  Filip Duspiva4/19/2022

  Pan Artem Saykin ochotně poradil i co se týká investiční strategie do nemovitostí. Rozhodně doporučuji!

  Sabina Homolova3/07/2022

  Moc děkuji za pomoc a velkou ochotu. Určitě při dalším prodeji zvolím pana Artema znovu. Úžasný servis od A-Z.

  Sára Králová3/01/2022

  Děkuji za rychlou reakci na mé dotazy. Vše proběhlo tak, jak jsem potřebovala. Pana Saikyna mohu jedině doporučit.

 • Nejnovější články
 • Rubriky
 • Sledujte mě na Facebooku