Podle čeho si mám vybrat realitního makléře?

6.6. 2019Artem Saykin

Je opravdu hodně faktorů, podle kterých poznáte kvalitního realitního makléře. V následujících pár bodech se Vám pokusím nastínit, podle jakých kritérií si můžete vybrat toho správného realitního makléře, který Vám s největší pravděpodobností dokáže prodat nemovitost za dobré peníze.

Aktuální portfolio nemovitostí

 • Aneb mrkněte se na jeho práci. Tak nejlépe poznáte, zdali se opravdu snaží nebo to tzv. “fláká“. Nemusí to ani tak flákat, jako třeba že makléř zaspal dobu. Pořád ještě existují makléři, kteří dělají reality 20 let a můžou být skvělí obchodníci, bohužel ale nepracují s moderními technologiemi a trendy, čímž samozřejmě škodí prodávajícím. Každopádně si rozklikněte makléřem nabízené nemovitosti a všímejte si detailů. Je v inzerci půdorys? Jsou fotografie na dobré úrovni? Prezentuje nemovitosti i pomocí video prohlídek či virtuálních prohlídek? Je text sepsaný správně a srozumitelně? Pokud jste si na předchozí otázky odpověděli ano, můžete být na správné cestě.
 • Počet zakázek

 • Jsou makléři, kteří pracují sami, a i přesto nabízejí v jednu chvíli i 50 nemovitostí. Někomu se to může zdát jako že je makléř chtěný a ostřílený, ale pokud je na to opravdu sám a nemá žádnou pomocnou ruku, kvalitně to všechno zvládnout prostě nemůže. Z mé vlastní zkušenosti mohu říci, že i s 15 zakázkami má člověk co dělat, aby je zvládal opečovávat na 100 %.
  • Pokud narazíte na makléře, který má v portfoliu i třeba jen pár zakázek, nezahazujte ho. Na Vaši nemovitost bude mít hodně času, a bude mít možnost se o to dobře postarat.
 • Certifikace

 • Vzdělání, vzdělání, vzdělání. Ne nadarmo nám rodiče tloukli poctivé učení do hlavy už od malička. Prodat nemovitost zvládne kde jaký makléř, ale hladký proces Vám zajistí pouze ten vzdělaný. I jedním z důvodů, proč jsem si vybral RE/MAX já sám, je naše akademie, která je mezi makléři velmi uznávaná a funguje pro všechny makléře v ČR, i mimo síť RE/MAX.
 • V tuto chvílí v ČR bohužel žádné vzdělání makléř splňovat nemusí. Nejvyšší možnou certifikaci, které může makléř momentálně dosáhnout, je certifikace ISO. V ČR se může pyšnit tímto mezinárodním oceněním pouze okolo 120 makléřů.
 • Zapálení pro věc

 • Tohle snad ani nemusím vysvětlovat. Bez zápalu pro věc a toho správného “drivu“ nemůže být makléř makléřem. Jak říká můj šéf: Být realitním makléřem není práce, ale životní styl. Ze svého makléře musíte cítit chuť prodat i tu starou stodolu za 100.000 korun. Pokud to tak necítíte, něco bude špatně.
 • Zázemí kanceláře

 • Známe spousty garážových realitních kanceláří, ty Vám ale bohužel nemohou zaručit pomalu nic. Mnohdy nepoužívají ani advokátní úschovy a nechávají si skládat obrovské peníze za nemovitosti prodávajících na vlastní účty. Pokud bych řešil prodej/nákup nemovitosti, určitě bych volil mezi těmi většími realitními kancelářemi, kde vím, že mají už kvanta spokojených klientů.
 • Reference

 • Jaké s ním měli klienti zkušenosti už před Vámi? Nechte se odkázat na makléřovy reference a tam se toho dozvíte většinou nejvíce. Neleňte a podívejte se i na nějakém nezávislém srovnávači realitních makléřů, kde svou referenci sám makléř neovlivní, jako například Seznam nebo Google.
 • Přeji hodně štěstí při výběru toho správného realitního makléře a realitní kanceláře!

  Artem Saykin
  Práce realitního makléře mě naplňuje díky možnosti setkávat se s novými lidmi, kterým pomáhám realizovat jejich sny v oblasti bydlení. Záleží mi na dobře odvedené práci a spokojenosti mých klientů.

  Zvažujete prodej své nemovitosti a chcete znát její hodnotu?

  Za mou kariéru se mi již nespočetně krát stalo že majitelé, kteří prodávali svou nemovitost bez tržního ohodnocení, prodali za mnohem méně, než doopravdy mohli. V některých případech až o 10-15% reálné hodnoty! Neudělejte stejnou chybu a nechte si ocenit svou nemovitost zcela zdarma.

  Komentáře