Jak krize zasáhla realitní svět? Je teď možné prodat nemovitost výhodněji?

5.5. 2021Artem Saykin

Pandemie COVID-19 významně ovlivnila naše životy i snad všechna odvětví – reality nevyjímaje. Jaké stopy za sebou zanechá a co čekat v roce 2021? Kromě krátkého nahlédnutí pod pokličku vývoje ekonomiky a trhu se podíváme i na to, jestli a případně jak prodat nemovitost v době krize.

Na počátku pandemie, a s tím související krize, se předpokládal určitý pokles cen nemovitostí. K tomu ale nedošlo. Nebo možná lépe řečeno – ne v takové míře, jak mnozí věřili. 

Poptávka totiž stále značně převyšuje nabídku, a to především v žádaných lokalitách. V centrech měst nebo u novostaveb tedy na snížení spíše nečekejte. Kde však může postupně dojít ke změně, to jsou okrajové lokality. Velkým „trhákem“ posledního roku jsou také chaty a chalupy.

Vývoj z hlediska ekonomiky

Aby bylo jasnější, jakým směrem se bude realitní trh ubírat, je potřeba vnímat širší souvislosti. Mějte ale na paměti, že nikdo nemá křišťálovou kouli a v dnešní době, která přináší spoustu nečekaných zvratů, není možné předpovídat vývoj realitního trhu se stoprocentní přesností. Podívejme se na to, jaké faktory aktuálně vstupují do hry. 

Propad ekonomiky v roce 2020 byl z pochopitelných důvodů rekordní. Na druhou stranu se ale experti shodují, že v roce 2021 by mohlo dojít k rychlému zotavení. Konkrétně situaci přirovnávají k písmenu U – jak strmý pád jsme zažili, tak prudký nárůst lze očekávat. To však pouze v případě, že se nám bude dařit s pandemií COVID-19 úspěšně bojovat. 

Druhá skupina odborníků považuje za pravděpodobnější vývoj ekonomiky ve tvaru písmene L. To znamená prudký pokles a následnou stagnaci. V takovém případě je možné očekávat i pokles cen nemovitostí. Opět by se ale jednalo spíše o určité segmenty a lokality, ty prémiové (centra měst) se budou stále držet s cenou vysoko. 

S prodejem nemovitosti nečekejte až příliš dlouho

Než nás zasáhla pandemie, ekonomika byla poměrně v dobré kondici a podle statistik se lidem dařilo šetřit. Stále častěji pak hledali a hledají možnosti investice. Nemovitosti jsou ideální volbou – ať už v době krize nebo mimo ni. Zatímco naspořené peníze ležící na bankovním účtu ztrácejí postupně svoji hodnotu, nemovitost se naopak může zhodnocovat. A to si potenciální kupci dobře uvědomují. 

Podle údajů České národní banky je možné, že se v letošním roce propadnou ceny nemovitostí v okrajových lokalitách až o 15 %. Pokud tedy chcete využít situace a přemýšlíte, kdy prodat nemovitost takového typu, právě teď je vhodná chvíle. 

Se zlevněním pak nepočítejte v případě developerských projektů a 2+kk a 2+1 v centrech měst. Ty dlouhodobě patří k těm vůbec nejpoptávanějším a nejhůře dosažitelným. Poptávka zde značně převyšuje nabídku a ceny jsou tak stabilní a vysoké.  

Kdy jindy, když ne teď

Během krize nebo mimo ni – prodej nemovitosti je v každé situaci důležitým rozhodnutím, na které chcete určitě vzpomínat v dobrém. Rád vám proto pomohu a celým procesem vás provedu bez jediného zaškobrtnutí. Stačí se mi ozvat

Sergej Kozlovskij Avatar
Sergej Kozlovskij
6/14/2021 - Google

Artem mi dodal odhad nemovitosti, který jsem potřeboval kvůli aktualizaci pojištění. S odhadem jsem spokojen. Děkuji!

Sára Králová Avatar
Sára Králová
3/01/2022 - Google

Děkuji za rychlou reakci na mé dotazy. Vše proběhlo tak, jak jsem potřebovala. Pana Saikyna mohu jedině doporučit.

Jan Goldšmíd Avatar
Jan Goldšmíd
8/08/2022 - Google

výborný realitní servis, prodávali jsme dlouho dum, ale neslo to. S příchodem Remaxu a pana Saykina se "problem" vyřešil během... Přečíst celou recenz

Artem Saykin
Práce realitního makléře mě naplňuje díky možnosti setkávat se s novými lidmi, kterým pomáhám realizovat jejich sny v oblasti bydlení. Záleží mi na dobře odvedené práci a spokojenosti mých klientů.

Zvažujete prodej své nemovitosti a chcete znát její hodnotu?

Za mou kariéru se mi již nespočetně krát stalo že majitelé, kteří prodávali svou nemovitost bez tržního ohodnocení, prodali za mnohem méně, než doopravdy mohli. V některých případech až o 10-15% reálné hodnoty! Neudělejte stejnou chybu a nechte si ocenit svou nemovitost zcela zdarma.

Komentáře
 • Jsou pro Vás nemovitosti zajímavé téma?

  Přihlaste se k dalším stovkám odběratelům a získejte ke všem článkům přístup jako první!

  Nebojte se, vaše údaje nikomu nepředám ani neprodám. U mě jsou vaše údaje jako v bavlnce. Splňuji antispamový zákon, zásady ochrany osobních údajů i GDPR. Více informací o ochraně osobních údajů zde.
 • google logoArtem Saykin, realitní makléřArtem Saykin, realitní makléř
  5 na základě 22 recenzí
 • Diana K8/09/2022

  Spokojenost se službami již podruhé.

  Jan Goldšmíd8/08/2022

  výborný realitní servis, prodávali jsme dlouho dum, ale neslo to. S příchodem Remaxu a pana Saykina se "problem" vyřešil během 3 týdnu.
  Velké díky!

  Filip Duspiva4/19/2022

  Pan Artem Saykin ochotně poradil i co se týká investiční strategie do nemovitostí. Rozhodně doporučuji!

  Sabina Homolova3/07/2022

  Moc děkuji za pomoc a velkou ochotu. Určitě při dalším prodeji zvolím pana Artema znovu. Úžasný servis od A-Z.

  Sára Králová3/01/2022

  Děkuji za rychlou reakci na mé dotazy. Vše proběhlo tak, jak jsem potřebovala. Pana Saikyna mohu jedině doporučit.

 • Nejnovější články
 • Rubriky
 • Sledujte mě na Facebooku