Daň z nemovitosti 2021. Týká se všech, kdo v roce 2020 koupil či prodal

30.1. 2021Artem Saykin

Vzhledem k výjimečnému stavu v České republice je možné si v letošním roce podat přiznání k dani z nemovitosti až o dva měsíce později. Koho se to týká?

Do kdy se má tedy daň z nemovitosti v roce 2021 podat?

Každoročně se muselo podat přiznání k dani z nemovitosti do 31.1. následujícího roku, ve kterém došlo k nabytí nemovitosti. Letos se to celé odložilo, a podat přiznání k dani z nemovitosti můžete bez sankcí až do 1. 4. 2021.

Koho se to týká?

Podat přiznání musí ti, kdo se v roce 2020 stali majiteli nemovitosti. Tudíž všichni, kdo si koupili, dostali darem či jinak se dostali k nemovité věci. Týká se to i nemovitostí, které se v předchozím roce zkolaudovaly. Přiznání se nevyhnou ani lidé, kteří se nemovitosti “zbavili“ – darovali, prodali nebo jiným způsobem pozbyli. I o tom musíte finanční úřad v daném kraji (kde se nemovitost nachází) informovat.

Co když jsem nabyl nemovitost už dříve?

Ti majitelé, u kterých v roce 2020 nedošlo k žádné změně, nemusí řešit nic. Vy jste pravděpodobně podali přiznání dříve. Standardně tak obdržíte nový výměr daně pro tento rok, který pak musíte do 31. 5. 2021 zaplatit. V případě, že daň přesáhne 5000 korun, můžete si sumu rozdělit do dvou splátek. Druhá je pak splatná do 30. 11. 2021.

V případě doplňujících dotazů k této dani se mi neváhejte ozvat na můj e-mail artem.saykin@re-max.cz a já vám rád poradím.

Artem Saykin
Práce realitního makléře mě naplňuje díky možnosti setkávat se s novými lidmi, kterým pomáhám realizovat jejich sny v oblasti bydlení. Záleží mi na dobře odvedené práci a spokojenosti mých klientů.

Zvažujete prodej své nemovitosti a chcete znát její hodnotu?

Za mou kariéru se mi již nespočetně krát stalo že majitelé, kteří prodávali svou nemovitost bez tržního ohodnocení, prodali za mnohem méně, než doopravdy mohli. V některých případech až o 10-15% reálné hodnoty! Neudělejte stejnou chybu a nechte si ocenit svou nemovitost zcela zdarma.

Komentáře