Aktuální stav realitního trhu: Jak to vidím s cenami nemovitostí?

29.10. 2021Artem Saykin

Klienti se mě stále ptají: „Jak to vypadá s cenami bytů? Porostou ceny nemovitostí i nadále? Kdy už to všechno začne konečně brzdit?“ Bohužel, pokud nedojde k nějaké razantní změně ve stavebním zákoně, růst může pokračovat bez problémů i dalších 5 let. Proč?

Aktuální poptávka po koupi nemovitostí je tak velká, že – s nadsázkou – se prodá všechno a za peníze, o které si řeknete. A pokud ne hned, pak se na Vaše podmínky tržní cena vyšplhá sama o něco později. Sám jsem se s tím při pár prodejích setkal. Ze začátku prodeje jsme byli cenově nejvýše v lokalitě, ale během 6 až 12 měsíců se tržní cena dotáhla, a my tak úspěšně prodali. Nejedná se samozřejmě o nejefektivnější způsob prodeje, ale i tak to bohužel může probíhat.

Pokud se tedy v blízké době neurychlí schvalovací proces nových staveb (který může v případě bytových domů v centrech měst trvat i 15 let), pak není možnost, jak aktuální poptávku uspokojit a ceny proto nadále porostou. Běžná situace v Praze je taková, že pokud začnete prodávat nemovitost za běžných tržních podmínek, máte ihned 5–15 vážných zájemců a do dvou týdnů už řešíte kupní smlouvy. A dále zůstává spousta neuspokojených zájemců, kterým nezbývá nic jiného než si připlatit nebo jít do nájmu.

Aktuální situace je tedy taková, že poptávka po koupi nemovitostí je stále veliká a jen tak ji něco nezastaví. Samozřejmě jsou roční období, kdy se určité nemovitosti prodávají lépe a některé zase hůře, ale vzhledem k aktuálnímu stavu poptávajících je to už téměř jedno.

Velká proměnná – hypotéky

Situace, která by ještě s celým děním mohla zamávat, jsou čím dál méně dostupné hypotéky. Procentní sazby se stále zvyšují a ČNB hlásí do budoucích měsíců pouze a jen zdražování. Je možné, že se dostaneme i přes 4 %. Oproti nedávným sazbám 1,89 % je to velký nárůst, který zájemci jen tak nebudou chtít platit. Najdou se sice i zájemci, kteří by zaplatit chtěli. Kvůli bonitně jim ale banka nepůjčí.

Možná se právě dostáváme do bodu, kdy sehnání bezproblémového a bonitního klienta, vzhledem k nedostupnosti hypoték, nemusí být zas tak jednoduché. I kdyby ale tato situace nastala, pořád zde bude dostatek investorů s většinovými vlastními zdroji, kteří udrží alespoň nějaký minimální roční nárůst hodnoty nemovitostí v ČR.

Jaký na to máte názor Vy? Pokud byste chtěli cokoliv k tématu nemovitostí probrat s realitním makléřem a autorem tohoto článku, neváhejte se ozvat na artem.saykin@re-max.cz

Artem Saykin
Práce realitního makléře mě naplňuje díky možnosti setkávat se s novými lidmi, kterým pomáhám realizovat jejich sny v oblasti bydlení. Záleží mi na dobře odvedené práci a spokojenosti mých klientů.

Zvažujete prodej své nemovitosti a chcete znát její hodnotu?

Za mou kariéru se mi již nespočetně krát stalo že majitelé, kteří prodávali svou nemovitost bez tržního ohodnocení, prodali za mnohem méně, než doopravdy mohli. V některých případech až o 10-15% reálné hodnoty! Neudělejte stejnou chybu a nechte si ocenit svou nemovitost zcela zdarma.

Komentáře