Jak by (ne)měl probíhat prodej chaty – případová studie

13.8. 2021Artem Saykin

Psalo se léto 2021 a já se jako realitní makléř dostal k prodeji krásné chaty na konci obce Štěchovice. Obec jsem samozřejmě znal, jedná se o krásné místo na jih od Prahy, kde se toho moc neprodává. V okolí najdete dvě vltavské přehrady, parádní vyhlídky a úžasnou přírodu. Věděl jsem, že jakmile se nemovitost nachází na dobrém místě (což tato chata splňovala), tak se o ni zájemci poperou.

Artem Saykin, realitní makléř

První schůzka s klientem

Na první schůzce s klientem jsem se dozvěděl, že nejsem prvním realitním makléřem, který bude chatu prodávat. Bylo mi řečeno, že na místě již jeden realitní makléř byl a schovával se za vážného zájemce.

Předtím, než se prodávající spojil se mnou, zkusil štěstí a oslovil “zájemce“ z lístečku, který mu skončil ve schránce. Na lístečku stálo: „Koupím chatu v této lokalitě – platím hotově“. Majitel se mu tedy ozval a domluvili se na prohlídce nemovitosti.

Můj klient, celý natěšený, čekal opravdového zájemce, zatímco na prohlídku už od pohledu dorazil jasný realitní makléř. Ten, jakmile zjistil, že majitele neoblbne, začal tvrdit, že má zájemce, pro kterého si nemovitost nafotí a následně se s majitelem chaty spojí ohledně zpětné vazby.

S dobrým úmyslem si nechal majitel chatu nafotit, makléř se poté sbalil a odjel. Protože majiteli přišla celá situace stále poněkud podezřelá, později večer se podíval na internet a nestačil se divit. Jeho chata už byla na realitních serverech na prodej a za cenu 2.500.000 Kč, kterou ale majitel ani neschválil.

No a právě do této situace jsem nastoupil já – abych to nějak vyřešil. Úkoly byly jasné: domluvit s realitním makléřem, ať se nabídka (která byla navíc bez jakékoliv smlouvy) ihned stáhne, připravit nemovitost kvalitně do prodeje, tj. nafotit, zaměřit, natočit a hlavně, prodat co nejvýhodněji.

Jdeme do toho

Bez dalších podrobností vám povím, že makléře jsme se naštěstí rychle zbavili a prodej na plno rozjeli.

Nemovitost jsme spolu s majitelem nacenili a vyšlo nám, že zadaří-li se, mohla by se prodat za zhruba 2.800.000 Kč. Po veškeré přípravě, home stagingu, focení a domluvě s majitelem padla startovací částka – 2.950.000 Kč.

Videoprohlídka k chatě

Proběhly celkem 3 prohlídkové dny s celkovým počtem 18 prohlídek. Dali jsme všechny nabídky na hromádku a předložili je majiteli. Chata měla své pro i proti, ale dokázali jsme získat celkem 4 nabídky, kdy majitelé akceptovali cenu 2.700.000 Kč s platbou v hotovosti.

Řekl bych, že na 49 m2 zastavěné plochy + 181 m2 celkové plochy pozemku jsme pro majitele získali opravdové maximum, kterého jsme mohli dosáhnout.

Pokud přemýšlíte o prodeji své nemovitosti, ozvěte se mi na jeden z níže uvedených kontaktů. Domluvíme se na nezávazné osobní schůzce, kde probereme vaše možnosti prodeje. T: 778 022 272 E: artem.saykin@re-max.cz

Artem Saykin
Práce realitního makléře mě naplňuje díky možnosti setkávat se s novými lidmi, kterým pomáhám realizovat jejich sny v oblasti bydlení. Záleží mi na dobře odvedené práci a spokojenosti mých klientů.

Zvažujete prodej své nemovitosti a chcete znát její hodnotu?

Za mou kariéru se mi již nespočetně krát stalo že majitelé, kteří prodávali svou nemovitost bez tržního ohodnocení, prodali za mnohem méně, než doopravdy mohli. V některých případech až o 10-15% reálné hodnoty! Neudělejte stejnou chybu a nechte si ocenit svou nemovitost zcela zdarma.

Komentáře