Přepis pozemku na Katastru – co vás čeká?

18.8. 2022Artem Saykin

Podařilo se vám najít vysněnou nemovitost nebo pozemku a vypadá to, že se stanete jejím majitelem? V tom případě vás čeká jeho přepis na Katastru. Je to proces, který vyžaduje součinnost všech stran a rozhodně nejde jen o jejiný podpis. Přečtěte si vše o tom, co vás při přepisu pozemku na Katastru čeká a jak se vyhnout případným komplikacím. 

Přepis pozemku bude vždy řešit oficiální vlastník. A to neznamená, že to musí být pouze původní majitel. Klidně to můžete být i vy jako ten budoucí (ať už jste kupující nebo například dědic). Anebo právník či realitní makléř, kterému pro tyto účely dáte úředně ověřenou plnou moc.

Samotný přepis pozemku následně provádí příslušné pracoviště Katastru nemovitostí. Bude to takové, pod které svou polohou spadá přepisovaný pozemek či nemovitost. Vyhledat si to můžete pohodlně online. Aby došlo k zahájení celého procesu, musíte Katastru dodat všechny dokumenty, a to prostřednictvím podatelny. Těmito dokumenty jsou:

 • List s informacemi o tom, co se přepisuje, od koho a komu. Tím může být například kupní nebo darovací smlouva s úředně ověřenými podpisy. Na to si dejte pozor. Radil bych vám také nenechávat smlouvu náhodě a sepsat ji spolu s právníkem. Na chyby v tomto případě není prostor a když už investujete do vlastního pozemku, určitě si chcete být jistí, že nepřijdou žádná ALE. 🙂
 • Návrh na vklad do Katastru nemovitostí. To je oficiální dokument, který najdete online na stránkách Katastru. Je potřeba si jej vytisknout, vyplnit a podepsat. Ačkoliv oficiální požadavek je pouze na Navrhovatele, doporučuji opatřit dokument podpisy (netřeba, aby byly úředně ověřené) všech účastníků přepisu pozemku. Nic tím nezkazíte a naopak to mohou být plusové body. 
 • Dále je nezbytné uhradit správní poplatek za přepis pozemku, což rovněž vyřídíte na podatelně daného pracoviště. Sazba jsou 2 000 Kč a raději si připravte hotovost. Ne každý Katastr má možnost platby pomocí terminálu. 

Když se vám tohle všechno povede udělat správně a pracoviště vám požadavek nevrátí k doplnění, můžete se nejpozději za 30 dnů těšit na to, že bude u daného pozemku v Katastru vaše jméno. 

Přepis pozemku v rodině

Pokud budete řešit přepis pozemku v rámci rodiny, kromě správního poplatku můžete celý proces provést téměř bezplatně. Jak je to s dědickou a darovací daní jsem už rozebíral v jednom z předchozích článků, tak na něj mrkněte

Přepis pozemku darováním probíhá stejným způsobem, který jsem uvedl výše. Přepis pozemku v rodině budete řešit pomocí darovací smlouvy a rozhodně i v tomto případě bych vám doporučil obrátit se na právníka a vše sepsat společně, profesionálně a bez možných zádrhelů. 

Přepis pozemku na stavební parcelu

Zajímá vás, jak udělat z orné půdy stavební pozemek, tedy jak přepsat pozemek na stavební parcelu? Připravte se na určitou administrativní zátěž a „vyběhávání“ po úřadech. 

Není to jen tak a v některých případech bude velmi záležet i na ochotě lidí. Přečtěte si o tom víc (stačí kliknout na odkaz výše v textu nebo prostě kouknout ke mně na blog) a já vám budu držet palce! 🙂
Chcete s čímkoliv pomoct nebo poradit? Jsem tu pro to, abych vám ušetřil čas i případné starosti. Tak se klidně ozvěte. 🙂

Artem Saykin
Práce realitního makléře mě naplňuje díky možnosti setkávat se s novými lidmi, kterým pomáhám realizovat jejich sny v oblasti bydlení. Záleží mi na dobře odvedené práci a spokojenosti mých klientů.

Zvažujete prodej své nemovitosti a chcete znát její hodnotu?

Za mou kariéru se mi již nespočetně krát stalo že majitelé, kteří prodávali svou nemovitost bez tržního ohodnocení, prodali za mnohem méně, než doopravdy mohli. V některých případech až o 10-15% reálné hodnoty! Neudělejte stejnou chybu a nechte si ocenit svou nemovitost zcela zdarma.

Komentáře
 • Jsou pro Vás nemovitosti zajímavé téma?

  Přihlaste se k dalším stovkám odběratelům a získejte ke všem článkům přístup jako první!

  Nebojte se, vaše údaje nikomu nepředám ani neprodám. U mě jsou vaše údaje jako v bavlnce. Splňuji antispamový zákon, zásady ochrany osobních údajů i GDPR. Více informací o ochraně osobních údajů zde.
 • google logoArtem Saykin, realitní makléřArtem Saykin, realitní makléř
  5 na základě 22 recenzí
 • Diana K8/09/2022

  Spokojenost se službami již podruhé.

  Jan Goldšmíd8/08/2022

  výborný realitní servis, prodávali jsme dlouho dum, ale neslo to. S příchodem Remaxu a pana Saykina se "problem" vyřešil během 3 týdnu.
  Velké díky!

  Filip Duspiva4/19/2022

  Pan Artem Saykin ochotně poradil i co se týká investiční strategie do nemovitostí. Rozhodně doporučuji!

  Sabina Homolova3/07/2022

  Moc děkuji za pomoc a velkou ochotu. Určitě při dalším prodeji zvolím pana Artema znovu. Úžasný servis od A-Z.

  Sára Králová3/01/2022

  Děkuji za rychlou reakci na mé dotazy. Vše proběhlo tak, jak jsem potřebovala. Pana Saikyna mohu jedině doporučit.

 • Nejnovější články
 • Rubriky
 • Sledujte mě na Facebooku