Jak už napovídá název článku, tentokrát se zaměříme na pojmy jako je podlahová plocha, obytná plocha nebo užitková plocha bytu/nemovitosti. S těmi všemi se totiž můžeme setkat v inzerátech, a tak je dobré znát základní rozdíly.
Může se stát, že se jdete podívat na byt s očekáváním prostorných místností, ale najednou se to zdá v reálu jakési maličké. Že byste měli tak špatný odhad? Problém je možná v něčem úplně jiném, a to v pojmech. Třeba jste vůbec netušili, že existuje rozdíl mezi obytnou a podlahovou plochou. Anebo jde o taktiku lstivého makléře, který na vaši nevědomost spoléhá. Vše si nyní vysvětlíme a vás už v praxi nic nepřekvapí.
Podlahová plocha bytu nebo také započitatelná podlahová plocha bytu není něco, co by si jen tak vymysleli majitelé nemovitostí či makléři. Jedná se o pojem, který definuje nařízení vlády č. 366/2013 Sb. a jde o veškerou plochu, která se nachází vnějších stěn nemovitosti, a to včetně příček a zdí.
Pokud byste chtěli přesnou definici, ta zní: „[podlahová plocha je] součet všech půdorysných ploch dané jednotky včetně všech vnitřních nosných i nenosných svislých konstrukcí (stěny, sloupy apod.), do podlahové plochy se rovněž počítá i plocha pod zabudovanými předměty (vestavěné skříně, kuchyňská linka, vana apod.).“
A právě v tomto vídám často „chybu“ – v inzerátu tyto metry do výměry bytu zahrnou a nemovitost pak vypadá úžasně prostorně. Až na to, že pak přijdete a zjistíte, že polovinu z plochy tvoří obrovská terasa. To může sice být perfektní benefit, nicméně pokud více potřebujete střechu nad hlavou, terasa vás nespasí.
Teď už tedy víte, jak zjistit podlahovou plochu například pro výpočet nájemného.
Obytná plocha bytu je další pojem, který můžete v inzerátech objevit. A není to synonymum podlahové plochy.
Laicky řečeno se jedná o součet ploch obytných místností, což jsou pokoje určené k celoročnímu bydlení, kdy plocha takové místnosti není menší než 8 m2. Takový pokoj zároveň musí mít vlastní osvětlení, musí být alespoň částečně vytápěná a samostatně větratelná.
Pokud by vás zajímala přesná definice, obytná plocha je vymezena vyhláškou č. 137/1998 Sb.
A to je pro tento článek vše. 🙂 Doufám, že se mi podařilo srozumitelně vysvětlit rozdíl mezi obytnou a podlahovou plochou. V případě dotazů mě neváhejte kontaktovat!
Zvažujete prodej své nemovitosti a chcete znát její hodnotu?
Za mou kariéru se mi již nespočetně krát stalo že majitelé, kteří prodávali svou nemovitost bez tržního ohodnocení, prodali za mnohem méně, než doopravdy mohli. V některých případech až o 10-15% reálné hodnoty! Neudělejte stejnou chybu a nechte si ocenit svou nemovitost zcela zdarma.