Podlahová plocha bytu vs. obytná plocha bytu

6.7. 2022Artem Saykin

Jak už napovídá název článku, tentokrát se zaměříme na pojmy jako je podlahová plocha, obytná plocha nebo užitková plocha bytu/nemovitosti. S těmi všemi se totiž můžeme setkat v inzerátech, a tak je dobré znát základní rozdíly. 

Může se stát, že se jdete podívat na byt s očekáváním prostorných místností, ale najednou se to zdá v reálu jakési maličké. Že byste měli tak špatný odhad? Problém je možná v něčem úplně jiném, a to v pojmech. Třeba jste vůbec netušili, že existuje rozdíl mezi obytnou a podlahovou plochou. Anebo jde o taktiku lstivého makléře, který na vaši nevědomost spoléhá. Vše si nyní vysvětlíme a vás už v praxi nic nepřekvapí

Výpočet podlahové plochy

Podlahová plocha bytu nebo také započitatelná podlahová plocha bytu není něco, co by si jen tak vymysleli majitelé nemovitostí či makléři. Jedná se o pojem, který definuje nařízení vlády č. 366/2013 Sb. a jde o veškerou plochu, která se nachází vnějších stěn nemovitosti, a to včetně příček a zdí

Pokud byste chtěli přesnou definici, ta zní: „[podlahová plocha je] součet všech půdorysných ploch dané jednotky včetně všech vnitřních nosných i nenosných svislých konstrukcí (stěny, sloupy apod.), do podlahové plochy se rovněž počítá i plocha pod zabudovanými předměty (vestavěné skříně, kuchyňská linka, vana apod.).“ 

  • Pozor! Celková podlahová plocha nezahrnuje balkon, lodžii nebo terasu, a to i když je soukromá a náleží k bytu. 

A právě v tomto vídám často „chybu“ – v inzerátu tyto metry do výměry bytu zahrnou a nemovitost pak vypadá úžasně prostorně. Až na to, že pak přijdete a zjistíte, že polovinu z plochy tvoří obrovská terasa. To může sice být perfektní benefit, nicméně pokud více potřebujete střechu nad hlavou, terasa vás nespasí. 

  • Naopak! Sklep se do podlahové plochy bytu počítá, i když je situovaný mimo vaši bytovou jednotku. S tím je teda potřeba počítat. 

Teď už tedy víte, jak zjistit podlahovou plochu například pro výpočet nájemného

Obytná plocha bytu

Obytná plocha bytu je další pojem, který můžete v inzerátech objevit. A není to synonymum podlahové plochy.

Laicky řečeno se jedná o součet ploch obytných místností, což jsou pokoje určené k celoročnímu bydlení, kdy plocha takové místnosti není menší než 8 m2. Takový pokoj zároveň musí mít vlastní osvětlení, musí být alespoň částečně vytápěná a samostatně větratelná. 

  • Jak už si tedy asi odvodíte, do obytné plochy se nezapočítává například šatna, koupelna a WC, chodba, sklep nebo terasa.  

Pokud by vás zajímala přesná definice, obytná plocha je vymezena vyhláškou č. 137/1998 Sb. 

A to je pro tento článek vše. 🙂 Doufám, že se mi podařilo srozumitelně vysvětlit rozdíl mezi obytnou a podlahovou plochou. V případě dotazů mě neváhejte kontaktovat

Artem Saykin
Práce realitního makléře mě naplňuje díky možnosti setkávat se s novými lidmi, kterým pomáhám realizovat jejich sny v oblasti bydlení. Záleží mi na dobře odvedené práci a spokojenosti mých klientů.

Zvažujete prodej své nemovitosti a chcete znát její hodnotu?

Za mou kariéru se mi již nespočetně krát stalo že majitelé, kteří prodávali svou nemovitost bez tržního ohodnocení, prodali za mnohem méně, než doopravdy mohli. V některých případech až o 10-15% reálné hodnoty! Neudělejte stejnou chybu a nechte si ocenit svou nemovitost zcela zdarma.

Komentáře