Koupě pozemku – vše, co by vás mělo zajímat

6.7. 2022Artem Saykin

Podepíšu pár papírů a je hotovo. Představujete si takhle nějak koupi stavebního pozemku? Pak vám radím číst dál, abyste nebyli překvapení množstvím úskalí a předpisů, které vás při tomto procesu můžou čekat. Právě v tomto článku vám popíšu, na co si dát při koupi pozemku pozor.

Pozemek je nemalou investicí a každé zaváhání vás může stát další neplánované peníze navíc. A také spoustu času i stresu. Před tímto důležitým krokem si zjistěte veškeré potřebné informace a nespoléhejte se na to, že naprosto všechno zvládnete sami. Už jen například příprava a kontrola smlouvy může být pořádně záludný oříšek. 

Postup koupě stavebního pozemku

Prvním logickým krokem při koupi pozemku je, že se na něj zajedete osobně podívat. Inzerát se může tvářit všelijak a leccos „skrýt“. Určitě také doporučuji pozemek navštívit víc jak jednou a v různou denní dobu, klidně i v noci. Uděláte si tak lepší představu o tom, jaká je v dané lokalitě rušnost, zda vás nebude rušit provoz, hluční sousedé nebo cokoliv jiného. 

A hodně se vyptávejte. Když už budete na místě, připravte si otázky jak pro makléře, tak případně i pro majitele, ale i sousedy, které můžete potkat. Líbí se vám život v této lokalitě? Je tu něco, co vám vyloženě nevyhovuje? Je to klidné místo, nebo míváte problémy s hlukem? Jak jste spokojeni s místním úřadem? Je zdejší sousedství příjemné? To všechno jsou dotazy, které vám mohou o vašem budoucím bydlení mnohé napovědět. 

Tímto budete mít tu „povrchní“ část průzkumu za sebou a teď přichází řada na prohlížení Katastru nemovitostí, úředních záznamů, dokumentů a map. Počítejte s tím, že vám to celé zabere spoustu času, zodpovědná koupě stavebního pozemku se ale bez takových kroků neobejde.

Při koupi pozemku prověřte, co se dá

V odstavci výše jsem uvedl Katastr nemovitostí. Ať už kupujete pozemek od státu nebo od obce, u tohoto určitě začněte. Zjistíte informace o majiteli pozemku, dohledáte fakta o případných právních zatíženích pozemku (exekuce, věcné břemeno apod.) a dozvíte se, zda se skutečně jedná o stavebním pozemek. Může se totiž stát, že i když je v inzerátu uvedeno, že je možné na dané parcele stavět, oficiálně je vedena například jako travnatý porost nebo orná půda. A to by pro vás mohl být problém. O tom, jak udělat z orné půdy stavební pozemek, jsem již psal v jednom z předchozích blogů, tak si jej můžete případně přečíst. 🙂  

Další zásadní bod vašeho programu v procesu koupě pozemku – inženýrské sítě a příjezdová komunikace. Pakliže chcete stavět, budete inženýrské sítě (voda, elektřina, plyn, kanalizace) potřebovat. A vyhrajete v případě, že již na pozemku jsou nebo se nacházejí alespoň na jeho hranici. Natažení sítí, takzvané zasíťování pozemku, totiž není laciná záležitost a je třeba s tím počítat. Neváhejte případně do diskuze a ověření přizvat projektanta. I k zasíťování totiž musí existovat dokumentace a v ní může být pro nezasvěceného člověka složité se vyznat. 

Ověřte si také, že se pozemek nenachází v ochranném pásmu nebo památkové zóně. V takovém případě je velmi pravděpodobné, že bude mít užití pozemku nějaká omezení.

Podívejte se i do dostupných map – mapa záplavového území, mapa kriminality, mapa hlučnosti, mapa znečištění ovzduší… To vše existuje a může vám v rozhodování, zda stavební pozemek koupit či nikoliv, výrazně pomoci

Nemusíte na to být sami

Jak probíhá koupě pozemku a co všechno je u toho třeba, už teď zhruba víte. V článku to ale vždy bude vypadat o něco snadněji než v realitě, kdy budete muset po nocích luštit zákony, dokumentaci, shánět specialisty, domlouvat se s úřady… Pokud chcete svůj čas investovat efektivněji, rád vám s koupí pozemku pomohu. Je to moje práce a vy se můžete v klidu soustředit na tu svoji. 🙂

Artem Saykin
Práce realitního makléře mě naplňuje díky možnosti setkávat se s novými lidmi, kterým pomáhám realizovat jejich sny v oblasti bydlení. Záleží mi na dobře odvedené práci a spokojenosti mých klientů.

Zvažujete prodej své nemovitosti a chcete znát její hodnotu?

Za mou kariéru se mi již nespočetně krát stalo že majitelé, kteří prodávali svou nemovitost bez tržního ohodnocení, prodali za mnohem méně, než doopravdy mohli. V některých případech až o 10-15% reálné hodnoty! Neudělejte stejnou chybu a nechte si ocenit svou nemovitost zcela zdarma.

Komentáře