Jak se připravit na prodej nemovitosti 

28.5. 2023Artem Saykin

Příprava nemovitosti na prodej vyžaduje důkladné promyšlení a spoustu času. A to obzvlášť, pokud se do všeho pouštíte svépomocí a nenecháváte celý proces na specialistech. Můžete samozřejmě oslovit realitní makléře a kanceláře a zaúkolovat je. Jestliže však chcete mít nad vším kontrolu a udělat si to podle sebe, níže uvedené vás určitě nemine. Jdeme na to mrknout, protože v tomto případě obzvlášť platí, že kdo je připraven – není zaskočen! 🙂

Úklid a úpravy nemovitosti před prodejem

Prvním a nejdůležitějším krokem je samozřejmě udržet nemovitost čistou a upravenou. Především u starších domů nebo původních panelákových bytů před rekonstrukcí je velmi důležité, abyste vyklidili starý nábytek a vybavení a nechali případně jen to, co poslouží jako příjemná dekorace. Platí zde, že méně je rozhodně více. 

Neuškodí, pokud provedete opravy, jako je výměna poškozených žárovek či natření plotu. Takové drobnosti pomohou zlepšit celkový dojem. Zvažte také úpravu zahrady, pokud ji máte. 

Určitě ale nemaskujte očividné vady. Je běžné, že se při prodeji nemovitosti přijdou kupující podívat i s technikem. Nikdo nechce koupit zajíce v pytli a obezřetnost je v případě tak velké investice na místě. Jestli je třeba na zdi prasklina, zatéká střecha nebo máte problém s plísní, výmalba to nezachrání a dobrý stavební technik závadu stejně odhalí. Narušenou důvěru mezi vámi a kupujícími už ale jen tak nespravíte. 

Prodáváte svépomocí byt? V rámci blogu jsem se právě tomuto tématu už věnoval, tak případně mrkněte na článek Jak prodat byt snadno a rychle.

Home-staging

Bytový staging, tedy úprava interiéru tak, aby byl co nejatraktivnější pro potenciální kupce, je další krok. Vaším cílem by mělo být to, aby se kupující v daní nemovitosti cítili dobře a dokázali si představit, že je to jejich domov. Vybírejte podle toho odpovídající dekorace a nábytek.

V článku o Nejčastějších chybách při prodeji nemovitosti vám prozradím spoustu dalších tipů a potenciálních zádrhelů, které můžou vše zkomplikovat. 

Cenová strategie a flexibilita

Stanovení správné ceny nemovitosti je klíčovým faktorem, který může ovlivnit rychlost prodeje i konečnou částku, kterou získáte. Cílem je najít zlatý střed mezi příliš vysokou cenou, která může odradit zájemce, a příliš nízkou cenou, která by vás mohla připravit o zisk. Porovnejte ceny podobných nemovitostí v okolí a zvažte, jestli vaše nemovitost nabízí něco navíc, co by mohlo případnou vyšší cenu kompenzovat.

A buďte připravení vyjednávat. Je důležité zvážit, jakou máte rezervu a jak moc jste ochotni ustoupit od původní částky. Někdy může být lepší přijmout nižší nabídku, pokud to znamená rychlejší a hladší prodej.

Komunikace a trpělivost

Prodej nemovitosti není žádná legrace, a tak si obrňte nervy a vyšetřete si i dost času. Lidé budou volat, psát a mít spoustu nejrůznějších otázek, které se budou opakovat. Nebo budou chtít vědět něco, co vy sami nevíte a bude potřeba to nějakým způsobem ověřit. Třeba to, jaké je stáří domu, co město plánuje s okolními pozemky apod. Realitní makléř vyřeší všechno za vás, tak dobře zvažte, zda se vám nevyplatí investovat do profesionála a svůj čas věnovat raději své práci nebo koníčkům. 

Daně a další administrativa

Právní stránku věci není radno podceňovat. Zjistěte, jak je to s daní z prodeje nemovitých věcí

Neexistuje jednoduchá odpověď na to, jak ideálně prodat nemovitost. Už jen to, že budete vědět o těchto základních věcech, vám ale pomůže mít pevné základy. Já osobně vám případně velmi rád se vším pomůžu a poradím. Stačí napsat nebo zavolat. 🙂 

Artem Saykin
Práce realitního makléře mě naplňuje díky možnosti setkávat se s novými lidmi, kterým pomáhám realizovat jejich sny v oblasti bydlení. Záleží mi na dobře odvedené práci a spokojenosti mých klientů.

Zvažujete prodej své nemovitosti a chcete znát její hodnotu?

Za mou kariéru se mi již nespočetně krát stalo že majitelé, kteří prodávali svou nemovitost bez tržního ohodnocení, prodali za mnohem méně, než doopravdy mohli. V některých případech až o 10-15% reálné hodnoty! Neudělejte stejnou chybu a nechte si ocenit svou nemovitost zcela zdarma.

Komentáře