Jak řešit pronájem zahrady

29.4. 2022Artem Saykin

Zájem o zahradničení v posledních letech vzrostl. Určité zásluhy na tom má i COVID-19, kdy spousta lidí především ve městech hledala možnost, jak se rozptýlit mimo čtyři stěny svého domova. Patříte mezi ně? A hledáte zahrádku ke krátkodobému či dlouhodobému pronájmu? Nebo jste naopak majitel nevyužívaného pozemku a zajímá vás, na co si dát při pronájmu zahrady pozor? Pojďme se na to společně podívat. 

Ačkoliv je to „jen“ zahrada, radím situaci nepodceňovat a řádně si zjistit, jaké povinnosti vás čekají a co můžete a nemůžete na pronajaté zahradě dělat. Existuje hned několik možností, se kterými se můžete setkat a jaké typy zahrad se k využití nabízí.  

Komunitní zahrada

S komunitními zahradami se setkáte především ve větších městech a jejich obliba postupně narůstá. Jedná se většinou o pozemek, který patří městu nebo soukromníkovi, který jej nevyužívá. Zkrášlují často nejrůznější vnitrobloky, ale také například střechy. Praktickou mapu komunitních zahrad nabízí například Mapko.cz

Komunitní zahrady zpravidla fungují tak, že se společně s ostatními dělíte o náklady jako je pronájem pozemku, potřebné náčiní, zemina, sazenice a vše další, co je k zahradničení potřebné. Anebo platíte fixní roční poplatek. A záleží jen na vás, jestli budete tuto zálibu vnímat spíše jako krátkodobý pronájem zahrady nebo dlouhodobý koníček. 

Je častý předpoklad, že se do aktivit okolo zahrady zapojíte. Výhodou však je, že na to nejste sami. A výsledkem vašeho snažení je následně podíl na vypěstované úrodě. Existují ale také zahrady, kde platíte vyšší členský příspěvek, ale starat se musíte minimálně. Je to ideální řešení pro ty, kteří nemají čas se zahradě věnovat, ale zároveň chtějí zeleninu vypěstovanou lokálně.

Ať už jste budoucím pěstitelem nebo máte k dispozici volný pozemek k pronájmu, komunitní zahrada je jednou z možností

Zahrádkářská kolonie

Zahrádky v kolonii/osadě provozuje zpravidla nějaký spolek (v České republice je to nejčastěji Český zahrádkářský svaz – ČSZ), který jednotlivé pozemky pronajímá svým členům. Pozemek většinou patří obci nebo právě spolku. Můžete narazit také na zahradu, která je ve vlastnictví jednotlivce. V tomto případě je to opravdu velmi různé.  

Je pro vás ale důležité vědět, komu přesně pozemek patří. V případě, že je to ČSZ, budete přispívat také do společné kasy. Z těchto plateb se následně hradí oprava nebo zajištění společných věcí k užití, jako je plot, přívod vody, sklady, chodníky a podobně. Tím vaše starost ale nekončí. Pokud bude potřeba něco na těchto společných zařízeních opravit, je vaší povinností se takových prací zúčastnit. Zároveň si na takové zahradě nemůžete dělat, co se vám zlíbí. Je třeba se vyvarovat jakékoliv činnosti, která by mohla obtěžovat vaše sousedy – postavit kompost hned u plotu, hromadit odpadky, chovat hospodářská zvířata a další aktivity, které si asi dokážete představit.   

I přes určité povinnosti může být taková zahrádka v dlouhodobém pronájmu krásným a příjemným místem k trávení volného času. Obzvláště když na ní budete mít i chatku, místo pro grilování máte jisté. 🙂 Na závěr tohoto odstavce ještě zmíním, že pokud máte zájem o zahradu, která je ve vlastnictví ČSZ, vy sami musíte být členy a splňovat další podmínky.  

Soukromé vlastnictví

Jestli narazíte na pronájem zahrady, kterou má ve vlastnictví soukromá osoba, pak jste objevili poklad. V tomto případě vás totiž nečekají žádné speciální podmínky, jako je tomu například u zmíněného ČSZ. Vše bude o vzájemné domluvě

Dopředu si však dobře rozmyslete, jak chcete zahrádku využívat a jestli k tomu budete mít potřebné podmínky – přívod vody nebo alespoň voda v dosahu, odpad, elektřina a další. Rovněž mějte jasno v tom, zda chcete dlouhodobý nebo krátkodobý pronájem zahrady a veškeré náležitosti si pak s majitelem ošetřete smluvně

Krátkodobý i dlouhodobý pronájem zahrady spolu vyřešíme

Jestliže máte jakékoliv pochyby, nemůžete najít vhodný prostor nebo třeba jen chcete vědět, že smlouva neobsahuje žádné „malé písmo pod čarou“, klidně se mi ozvěte a podíváme se na vaši situaci. 🙂

Artem Saykin
Práce realitního makléře mě naplňuje díky možnosti setkávat se s novými lidmi, kterým pomáhám realizovat jejich sny v oblasti bydlení. Záleží mi na dobře odvedené práci a spokojenosti mých klientů.

Zvažujete prodej své nemovitosti a chcete znát její hodnotu?

Za mou kariéru se mi již nespočetně krát stalo že majitelé, kteří prodávali svou nemovitost bez tržního ohodnocení, prodali za mnohem méně, než doopravdy mohli. V některých případech až o 10-15% reálné hodnoty! Neudělejte stejnou chybu a nechte si ocenit svou nemovitost zcela zdarma.

Komentáře