Jak najít správného realitního makléře

8.5. 2023Artem Saykin

Kdyby tak na tuhle otázku existovala jednoduchá odpověď! V realitní branži je to, bohužel, podobné jako v ostatních profesích. Někdy se vám podaří sehnat milionový kontakt, jindy máte smůlu. Vždy je to o lidech, o konkrétním člověku. Pokusím se vám však alespoň nastínit, na co si dávat pozor a podle čeho identifikovat, že nemáte čest zrovna s tím nejlepším realitním makléřem.

Podíváme se na to, co musí umět realitní makléř, co by měl znát a jaké služby by měl dokázat zajistit. Nevynecháme ani téma toho, jak hledat a najít dobrého realitní makléře, třeba podle recenzí. Jdeme na to!

Co musí umět realitní makléř

Správný realitní makléř je tak trochu rozkročený do více oborů, než je ten jeho primární. 

Komunikační dovednosti jsou základ. Už jen to, jak makléř zareaguje na váš e-mail či telefonát, je důležité. Byl příjemný? Nebo naopak zněl roztěkaně? Omluvil se případně, že je zrovna uprostřed řešení něčeho a že se vám v klidu ozve za okamžik? Mluvil klidně, nebo motal páté přes deváté? Měl jasné informace o nemovitosti, o kterou máte zájem? 

Realitní makléř ve vás musí vzbuzovat důvěru. Musí umět odpovědět na všechny otázky týkající se nemovitosti, měl by pro vás mít přichystané i materiály a rozhodně by se nemělo stát, že mu chybí například půdorys a ještě na vás špatně kouká, že ho chcete. Nebojte se zeptat na cokoliv a vyžádat si jakékoliv dokumenty k nemovitosti.

I v tomto případě by vám pak měl být správný makléř schopen pomoct. Je naprosto nezbytné, aby znal zákony, povinnosti a předpisy týkající se nemovitostí. Nemělo by se stát, že řekne, že něco teprve zjistí. 

Vidět až za roh – i tak by se dala shrnout další vlastnost, kterou by se měl správný realiťák pyšnit. Znát skvěle okolí nemovitosti, dokázat poradit, vědět i o historii a nenechat se zaskočit, to je obrovské plus, podle kterého poznáte opravdového odborníka. 

Ano, víme, že nemovitost přechází pod jiného developera, bylo to tak a tak. To jste slyšeli nepřesně – s kolaudací nebyl problém, pouze bylo potřeba odstranit tuto drobnou závadu. Parkování je řešeno takto, nicméně do pár měsíců se bude stavět nedaleko kolotoč pro auta. Vztahy v SVJ jsou dobré, našetřeno mají XY a snaží se o nemovitost pečovat.

I to je typ vět a informací, se kterými nebude mít být správný realitní makléř žádnou potíž.

Co všechno dokáže zajistit realitní makléř

Z odstavců výše už je asi jasné, že rozsah věcí, které správný makléř umí zařídit, je nemalý. Myslete na to především v případě, že se například pouštíte do prodeje nemovitosti svépomocí a nemáte v této oblasti zkušenosti. I z druhého pohledu – tady pokud nemovitost kupujete, je extrémně důležité pohlídat si všechny náležitosti. Může to být trochu podivná formulace ve smlouvě nebo například špatné zkušenosti s developerem, které nemusíte vědět, přitom vám dovedou pořádně zatopit.     

Existuje něco jako jako „správný“ makléř? Jak ho najdu?

V první řadě zkuste jít formou doporučení. Zeptejte se přátel, rodiny nebo kolegů, zda mají zkušenosti s nějakým realitním makléřem a zda by ho doporučili. Případně se zajímejte i o negativní recenze realitních kanceláří nebo konkrétních osob, ať víte, čeho se rozhodně vyvarovat. Osobní zkušenosti jsou, nejen v případě makléřů, často velmi cenné a nekupujete díky nim zajíve v pytli.

Přečtěte si také recenze realitních makléřů na internetu. Stačí zadat jméno konkrétního makléře do vyhledávače a například na Googlu si rozkliknout hodnocení. Nebojte se zavítat i na různá diskuzní fóra nebo skupiny na sociálních sítích. Tam se lidé často rozepíšou do detailu a to vám může hodně napovědět. Vnímejte však, že takové recenze mohou být subjektivní a pokud je mezi 10 skvělými jedna negativní, nemusí být hned zcela pravdivá.

Nebojte se také udělat si vlastní obrázek. Seznamte se s několika realitními makléři osobně a vyhodnoťte, jak dobře komunikují, jaký mají přístup k práci a zda se vám zdají kompetentní. Položte jim otázky ohledně jejich zkušeností, odborných dovedností a služeb, které nabízejí.

Jaký je tedy ten ideál?

Při hledání toho nejlepšího realitního makléře je důležité zvážit spoustu různých aspektů – komunikace, právní znalosti, znalost trhu a služby, doporučení a recenze a především osobní pocit. 

Pokud se vám nebude cokoliv zdát, dejte ruce pryč a nebojte se poradit s někým dalším. Nenechte se nikdy do ničeho natlačit, nemovitosti jsou přeci jen „záliba“ za nemálo peněz. 🙂 Držím vám palce!

Artem Saykin
Práce realitního makléře mě naplňuje díky možnosti setkávat se s novými lidmi, kterým pomáhám realizovat jejich sny v oblasti bydlení. Záleží mi na dobře odvedené práci a spokojenosti mých klientů.

Zvažujete prodej své nemovitosti a chcete znát její hodnotu?

Za mou kariéru se mi již nespočetně krát stalo že majitelé, kteří prodávali svou nemovitost bez tržního ohodnocení, prodali za mnohem méně, než doopravdy mohli. V některých případech až o 10-15% reálné hodnoty! Neudělejte stejnou chybu a nechte si ocenit svou nemovitost zcela zdarma.

Komentáře