V poslední době jsem tento dotaz dostal hned několikrát, a tak jsem si řekl, že vám to rovnou sepíšu i do blogu, ať máte všechny informace hezky pohromadě.
Převod hypotéky na jinou nemovitost je možný, může být ale vcelku náročný a zdlouhavý. Je dobré s tím počítat, abyste případně nebyli překvapení, pokud budete potřebovat bytovou situaci vyřešit rychle.
Důvodů existuje nespočet, postup je však vždy jednotný. Žádost o převedení hypotéky na jinou nemovitost lze řešit kdykoliv v průběhu splácení hypotéky. Ideálním obdobím pro řešení je moment, kdy vám končí fixace. Díky tomu ušetříte za určité poplatky, nicméně se stejně nevyhnete nutnosti zpracovat a zaplatit odhad nemovitosti a přepis na Katastru nemovitostí.
To, že tato možnost existuje, ještě neznamená, že bude banka ochotná vám vyhovět. Rozhodně to nepůjde bez toho, aniž byste splnili následující podmínky:
Splňuje kupovaný byt či dům výše uvedené podmínky? Pak přichází na řadu jednání s bankou. Sjednejte si schůzku a připravte následující dokumenty:
Všechno dopadlo? Pak už nezbývá než podat žádost o vklad zástavního práva banky do Katastru. Banka vám k tomu poskytne dokumenty o tom, že má Katastr vymazat původní zástavní právo a převést ho na jinou nemovitost.
Pořídit si nemovitost v zahraničí je čím dál lákavější a hlavně dostupnější. Spousta lidí se řadí mezi světoběžníky, kteří chtějí poznávat anebo mají naopak podnikavého ducha a vybranou nemovitost mají v plánu pronajímat. Je ale vůbec možné získat na nemovitost v zahraničí hypotéku? Dobrá zpráva – je. 🙂
Jestliže vlastníte nemovitost v České republice, pak máte skoro vyhráno. To si totiž mnoho bank bude dávat jako podmínku. Tuzemský byt či dům vám zastaví a na tomto základě poskytne finanční prostředky k pokrytí nákupu nemovitosti v zahraničí.
Následně už budete žádat o hypotéku stejně jako byste kupovali nemovitost v Česku. O tom, jak tento proces probíhá a na co se připravit, si můžete přečíst v předchozím článku na téma Hypotéka.
V krátkosti tady ještě zmíním něco, čemu se říká zpětná hypotéka (někdy také reverzní hypotéka). Možná jste už o této možnosti slyšeli a já bych vám k tomu rád přidal svoje zkušenosti.
Pokud budete pátrat, zjistíte, že není mnoho finančních institucí, které by tuto možnost nabízely. Je primárně určena lidem od 60 let, má jim pomoci s nelehkou finanční situací, kdy mají například drahá nájem nebo výdaje, ale jejich důchod či práce to nepokryjí. Vlastní nemovitost tak zastaví bance a tam jim jako protiváhu dá určitý finanční obnos, jednorázově nebo v měsíčních splátkách.
Majitel nemovitosti nic neplácí, vše se následně řeší až po jeho smrti v dědickém řízení. Banka tak může nemovitost získat a dědicové o ni naopak přijdou.
Může to být určitá možnost, jak zaplatit například dluhy příbuzných nebo jim poskytnout určitý finanční obnos, z mého pohledu ale o víc přicházíte, než získáváte. Pokud jste o něčem takovém uvažovali, klidně se mi ozvěte a já s vámi rád proběru všechny možnosti tak, aby pro vás vše bylo co nejvýhodnější a nejjednodušší.
Zvažujete prodej své nemovitosti a chcete znát její hodnotu?
Za mou kariéru se mi již nespočetně krát stalo že majitelé, kteří prodávali svou nemovitost bez tržního ohodnocení, prodali za mnohem méně, než doopravdy mohli. V některých případech až o 10-15% reálné hodnoty! Neudělejte stejnou chybu a nechte si ocenit svou nemovitost zcela zdarma.