Co to je jistina a k čemu slouží?

15.5. 2022Artem Saykin

Jistina je pojem, který mnoho lidí mate a nedokážou přesně říci, co to vlastně je. Mnohé banky nebo hypoteční poradci nešetří termíny, když jistinu vysvětlují. Nejde přitom o žádnou záludnost. Pokusím se vám to v následujících řádcích objasnit.

S pojmem jistina se nejpravděpodobněji setkáte v okamžiku, kdy budete chtít koupit nemovitost a rozhodnete se k jejímu zaplacení využít hypotéku anebo budete řešit nějaký úvěr.  

Co je to jistina

Jedná se o „čistou“ částku, kterou si od banky půjčujete. Nezapočítává se do ní tedy úrok nebo další poplatky. 

 • Příklad: Kupujete byt v Praze za 10 000 000 Kč. Požádáte banku o hypotéku v této výši a ta vám ji schválí. V tu chvíli získáváte od banky jistinu v hodnotě 10 000 000 Kč. Tu pak pravidelnými (tzv. anuitními) splátkami umořujete, tedy splácíte. Úrok, který je k částce připočtený, je jakousi odměnou pro finanční instituci, která vám půjčku poskytla a do jistiny se nezahrnuje.

Věřím, že teď už dobře víte, co je to jistina. Není to nic složitého. Taková koupě nebo prodej nemovitosti ale záludná být může. Proto mě neváhejte kontaktovat, pokud potřebujete s čímkoliv pomoct. Rád svoje know-how a praxi využiju ve váš prospěch. 🙂

Artem Saykin
Práce realitního makléře mě naplňuje díky možnosti setkávat se s novými lidmi, kterým pomáhám realizovat jejich sny v oblasti bydlení. Záleží mi na dobře odvedené práci a spokojenosti mých klientů.

Zvažujete prodej své nemovitosti a chcete znát její hodnotu?

Za mou kariéru se mi již nespočetně krát stalo že majitelé, kteří prodávali svou nemovitost bez tržního ohodnocení, prodali za mnohem méně, než doopravdy mohli. V některých případech až o 10-15% reálné hodnoty! Neudělejte stejnou chybu a nechte si ocenit svou nemovitost zcela zdarma.

Komentáře
 • Jsou pro Vás nemovitosti zajímavé téma?

  Přihlaste se k dalším stovkám odběratelům a získejte ke všem článkům přístup jako první!

  Nebojte se, vaše údaje nikomu nepředám ani neprodám. U mě jsou vaše údaje jako v bavlnce. Splňuji antispamový zákon, zásady ochrany osobních údajů i GDPR. Více informací o ochraně osobních údajů zde.
 • google logoArtem Saykin, realitní makléřArtem Saykin, realitní makléř
  5 na základě 22 recenzí
 • Diana K8/09/2022

  Spokojenost se službami již podruhé.

  Jan Goldšmíd8/08/2022

  výborný realitní servis, prodávali jsme dlouho dum, ale neslo to. S příchodem Remaxu a pana Saykina se "problem" vyřešil během 3 týdnu.
  Velké díky!

  Filip Duspiva4/19/2022

  Pan Artem Saykin ochotně poradil i co se týká investiční strategie do nemovitostí. Rozhodně doporučuji!

  Sabina Homolova3/07/2022

  Moc děkuji za pomoc a velkou ochotu. Určitě při dalším prodeji zvolím pana Artema znovu. Úžasný servis od A-Z.

  Sára Králová3/01/2022

  Děkuji za rychlou reakci na mé dotazy. Vše proběhlo tak, jak jsem potřebovala. Pana Saikyna mohu jedině doporučit.

 • Nejnovější články
 • Rubriky
 • Sledujte mě na Facebooku