Vybíráte nájemníka? Tohle byste měli zvážit

12.11. 2023Artem Saykin

Být majitelem nemovitosti je velká zodpovědnost. Natož pak nemovitosti určené k pronájmu. Nájemník se může stát vaším parťákem, pokud se jedná o člověka, který dodržuje podmínky nájemní smlouvy a na všem spolupracuje. Anebo noční můrou. Co dělat pro to, aby se právě tohle nestalo? V tomto článku se tomu budeme věnovat.

Výběr správných nájemníků je potenciálně jedním z nejdůležitějších kroků, které definují, jak moc starostí budete v budoucnu mít. 🙂 Někdy stačí první dojem a pocit, jindy si nemusíte být jistí a je potřeba si proklepnout další věci. Sepsal jsem vám, jaké to jsou a co si obecně ohlídat.

Správná inzerce je základ

Výběr správných nájemníků začíná dobrým popisem a inzercí vaší nemovitosti. Vždy se ujistěte, že uvedené informace jsou aktuální, konkrétní a reprezentují skutečnost. Zahrňte i důležité detaily, jako jsou pevně stanovené požadavky na platební schopnosti, domácí mazlíčky, možnosti kouření a tak dále.

V případě, že budete nemovitost prezentovat jako naprosto ideální domov bez zádrhelů, nemůžete se pak divit, když si bude nájemník stěžovat na vlhkost, hluk nebo cokoliv dalšího, co jste „zatajili“. Jasně, někdy na to zapomenete, někdy není vhodné to psát do textu. Rozhodně byste ale měli být transparentní, pokud se na něco zájemce explicitně zeptá. 

I jinak bezproblémový nájemník může dělat problémy, když se bude cítit zahnaný do kouta.

Je to match?

Když už přesně víte, co chcete, snažte se z toho neuhnout. Je důležité, aby nájemníci splňovali podmínky, které stanovíte. Je dobré mít jasné hranice a realistické požadavky, které zohledníte i v nájemní smlouvě a při prvním kontaktu s nájemníky. A nebojte – opravdu je běžné ptát se na platební schopnosti, pracovní situaci i to, na jak dlouho nájem plánují.

Ověřujte údaje

Bohužel se stává, že narazíte na podvodníky nebo osoby se špatnou kreditní historií. Pokud se vám tedy něco nezdá, pečlivě zkontrolujete údaje o potenciálních nájemnících a klidně i požádejte o kontakt na majitele nemovitosti, ve které byli v pronájmu dříve. Nahlédněte taky do centrální evidence exekutorů, databáze hledaných osob ČR nebo insolvenčního rejstříku.

Neukvapte se

Někdy může být lákavé sáhnout po prvním člověku, který se vám objeví na ruce a přijde vám příjemný. Určitě ale doporučuji potkat se s více zájemci, abyste vždy měli srovnání. Máte určitě právo si vybírat a najít ideálního nájemníka, který bude splňovat vaše podmínky. 

Pokud na hledání nájemníků nemáte čas či energii, existují služby jako garancenajmu.cz, kde se profíci postarají o vše za vás. A za to ručím, protože právě v téhle službe působím zrovna i já. 🙂 

Artem Saykin
Práce realitního makléře mě naplňuje díky možnosti setkávat se s novými lidmi, kterým pomáhám realizovat jejich sny v oblasti bydlení. Záleží mi na dobře odvedené práci a spokojenosti mých klientů.

Zvažujete prodej své nemovitosti a chcete znát její hodnotu?

Za mou kariéru se mi již nespočetně krát stalo že majitelé, kteří prodávali svou nemovitost bez tržního ohodnocení, prodali za mnohem méně, než doopravdy mohli. V některých případech až o 10-15% reálné hodnoty! Neudělejte stejnou chybu a nechte si ocenit svou nemovitost zcela zdarma.

Komentáře