Tipy pro pronájem nemovitosti od profesionálů v oboru

3.9. 2023Artem Saykin

Způsobů, jak pronajmout nemovitost, existuje poměrně hodně. Ať už je to přes doporučení, různé portály, facebookové skupiny nebo třeba služby jako garancenajmu.cz. Jak ale celkově postupovat, aby pronájem proběhl hladce a bez problémů? V realitním světě se pohybuju už nějakou řádku let, a tak jsem dal dokupy pár tipů, které mám ověřené jak já, tak moji zkušení kolegové.

Pokud přemýšlíte o pronájmu vaší nemovitosti, pak už určitě tušíte, že tento proces může být náročný. Zvlášť v případě, kdy se do toho pouštíte poprvé. Jak zvýšit šance na rychlý pronájem a navíc získat spolehlivé nájemníky?

Férový přístup

Při pronájmu nemovitosti je klíčové o ní vědět co nejvíc informací. Nejde jen o to, jaké má nemovitost dispozice, ale i třeba různé specifické vlastnosti, přednosti nebo potenciální slabiny. 

Máte-li k pronájmu například byt v panelovém domě, hodí se znát jeho energetickou náročnost a zjistit, zda jsou v budově plánované nějaké stavební úpravy nebo jestli jsou v domě třeba nějaké problémy. To vše může ovlivnit, jakou cenu za pronájem získáte. 

Možná si říkáte, že nájemníka nemusí takové věci zajímat a chce přece hlavně bydlet. Jenže! Když bude nájemník nespokojený, je větší pravděpodobnost, že se bude chtít z bytu přesunout. Vy tak budete celé kolečko muset řešit znovu. A to se určitě nevypaltí. Navíc – když budete inzerovat třeba ve facebookových skupinách a lidé s vámi budou mít špatnou zkušenost, může se stát, že vás tam „nepochválí“. 

Stanovte správnou cenu

Dobře odhadnout cenu nájmu je pomalu tím nejdůležitějším, co jako pronajímatel uděláte. Cena je zpravidla tím prvním, co potenciální nájemníci zvažují a je tak rozhodujícím faktorem mezi rychlým pronájmem a měsíčním čekáním na vhodného nájemníka. 

Než navrhnete cenu, je bezva, když si uděláte menší analýzu trhu. Podívejte se na nabídky podobných nemovitostí ve vaší oblasti. Co nabízejí? Je vaše nemovitost v lepším stavu, má kvalitnější vybavení nebo výhodnější polohu? Tyto faktory mohou odůvodnit případnou vyšší cenu, ale je třeba být realista.

Máte novou kuchyň nebo moderní koupelnu? Je váš byt či dům po nedávné rekonstrukci? Tyto vlastnosti mohou zvýšit hodnotu pronájmu. Staré nebo poškozené vybavení bude naopak částku snižovat. Také oblast, ve které se vaše nemovitost nachází, má zásadní vliv – centrum města, klidné předměstí, blízkost škol, obchodů či dopravní dostupnost vám budou hrát ve prospěch. 

Nezapomínejte také na flexibilitu. I když máte stanovenou cenu, je dobré být naklonění vyjednávání. Obzvláště když zjistíte, že ani po několika týdnech nemáte žádný zájem.

Když to nejde podle představ, zkuste využít služby profesionálního makléře. Pronájem nemovitosti je náročný, a tak můžete zvážit, zda se vám do řešení vyplatí investovat svůj čas a energii.

Buďte vybíraví 

Pronájem nemovitosti je vždy spojený s určitým rizikem. Na první dobrou může všechno vypadat skvěle, ale pak se z nájemníků vyklubou ne zrovna ideální lidé. Proto je dobré si vybírat a prověřovat

Není od věci seznámit se například s finanční situací daného člověka a zeptat se ho, kde pracuje. Asi vám dobrovolně neřekne, že měl například v minulosti s nájmem problémy, vy se ale pokuste zjistit si o potenciálním zájemci co nejvíc informací. Věděli jste, že existují například databáze jako databáze hledaných osob ČR nebo insolvenčním rejstřík?

Připravte dobře smlouvu

Nájemní smlouva je základním dokumentem, který stanovuje podmínky, za jakých pronajímáte svou nemovitost. A může to být to jediné, co vám bude případně krýt záda. Proto ji nepodceňte a dobře nachystejte. Je to závazný právní dokument, který chrání práva a zájmy obou stran – pronajímatele i nájemníka.

  • Nájemní smlouva by měla obsahovat základní údaje, jako jsou jména a kontaktní informace obou stran, adresa nemovitosti, datum nástupu nájemníka a doba trvání nájmu. Je také důležité uvést, zda se jedná o nájem na dobu určitou nebo neurčitou.
  • V smlouvě by mělo být jasně uvedeno měsíční nájemné, způsob a termíny platby, stejně jako informace o zálohách za energie a služby. Dále je třeba specifikovat podmínky pro vrácení kauce a možné sankce za opožděné platby.
  • Je vhodné podrobně popsat nemovitost, její aktuální stav a vybavení. Fotografie interiéru a exteriéru mohou být užitečným doplňkem, neváhejte je přiložit – obzvláště v případě, že máte například nábytek dělaný na míru nebo jste celkově do vybavení investovali nemalé částky.
  • Jasně definujte, co je a co není nájemníkovi dovoleno. Může si například měnit vybavení nebo provádět stavební úpravy? Kdo se stará o údržbu a opravy?
  • Stanovte podmínky, za jakých může být nájem ukončen oběma stranami. Zahrnují se sem výpovědní lhůty, důvody pro okamžité vypovězení smlouvy či postup při vypovězení nájmu. 
  • Neměli byste zapomenout na ustanovení týkající se pojištění, odpovědnosti za škody, domácích mazlíčků, podnájmu či jakékoliv další specifikace týkající se vaší nemovitosti.

Tou nejdůležitější radou je pak asi to, abyste si smlouvu nepsali sami na koleni, ale vždy se poradili s právníkem a nechali si vše zkontrolovat. Správně připravená nájemní smlouva je klíčovým krokem k tomu, aby byl vztah mezi pronajímatelem a nájemníkem bezproblémový.

To jsou za mě klíčové body, aby se vám při pronajímání nemovitosti vše povedlo na jedničku. Tak držím palce! 🙂

Artem Saykin
Práce realitního makléře mě naplňuje díky možnosti setkávat se s novými lidmi, kterým pomáhám realizovat jejich sny v oblasti bydlení. Záleží mi na dobře odvedené práci a spokojenosti mých klientů.

Zvažujete prodej své nemovitosti a chcete znát její hodnotu?

Za mou kariéru se mi již nespočetně krát stalo že majitelé, kteří prodávali svou nemovitost bez tržního ohodnocení, prodali za mnohem méně, než doopravdy mohli. V některých případech až o 10-15% reálné hodnoty! Neudělejte stejnou chybu a nechte si ocenit svou nemovitost zcela zdarma.

Komentáře