Prodej versus pronájem bytu – výhody a nevýhody obou variant

1.6. 2021Artem Saykin

Stěhování, investice nebo například dědictví. Existuje spousta důvodů, proč se můžete ocitnout v prázdném bytě, pro který vy sami nemáte využití. Přichází pak dilema, zda takovou nemovitost prodat či pronajmout. Podle čeho se rozhodnout? Poradím vám právě v tomto článku.

V případě otázky prodeje a pronájmu nemovitosti univerzální odpověď jednoduše neexistuje. Vždy totiž záleží na mnoha faktorech, které vstupují do hry. Nachází se byt ve městě? A v jakém konkrétně? V kterém kraji? Jaké má dispozice? Jak to vypadá s úrokovými sazbami banek? To vše je potřeba zvážit, než učiníte finální rozhodnutí

Pronájem bytu

V minulém článku jsem vám přiblížil to, jak se krize podepsala na trhu s nemovitostmi. Doporučuji si tento blog přečíst, abyste získali trochu lepší obrázek o tom, jakým směrem se realitní trh ubírá a jak to vypadá z hlediska růstu cen. To je totiž jeden z důležitých bodů. Ve zkratce – ceny bytů ve městech zpravidla drží svoji hodnotu a spíše neklesají. Proto je mnohdy vhodnější byt přenechat nájemníkům a zajistit si tak dlouhodobý příjem z pronájmu nemovitosti

Tím jsme načali první výhody pronájmu bytu. Co dalšího by vám mohlo zajímat? Pronájem bytu vám poskytne určitou flexibilitu. Nikdy nevíte, zda prostory nebudete někdy v budoucnu potřebovat. Zároveň bývá snazší najít nájemníky než kupce, protože získat hypotéku není v dnešní době jen tak.   

Tady ale narážíme na první nevýhodu. Pokud vlastníte dům, ve městě i v odlehlejších lokalitách, anebo větší dispozice bytu, bude poměrně složité nájemníky sehnat. Nájem takových dispozic se totiž může vyšplhat pěkně vysoko, a to už se pak zájemcům zpravidla nevyplatí. Zvažte proto prodej versus pronájem bytu v závislosti právě na dispozicích. Počítejte také s investicí do nemovitosti k pronájmu. Byt snáze udáte v případě, že je v dobrém stavu. Rychleji najdete nájemníky a nebudete muset každý týden řešit, že něco nefunguje. V případě prodeje nemovitosti se tomuto dá částečně vyhnout tím, že snížíte cenu a kupec si byt zrekonstruuje sám. 

S pronajímáním bytu přichází také určitá administrativní a fyzická zátěž:

  • Daň z příjmu z pronájmu 
  • Řešení nájemní smlouvy a přepisu energií s nájemníky
  • Problémy s případnými neplatiči
  • Opravy
  • Čas, který strávíte komunikací s nájemníky nebo hledáním nových 

Prodej nemovitosti

Ve srovnání s pronájmem už teď asi tušíte, jaké výhody a nevýhody má prodej nemovitosti. Prodej bytu vám přinese téměř okamžitou a slušnou hotovost. Může to tedy být řešení v případě, že potřebujete rychle získat peníze, například na financování vašeho vysněného bydlení. To je nesporná výhoda. 

Mezi nevýhody pak patří to, že budete muset řešit například daň z příjmu při prodeji nemovitosti, odhadce, právníky, všechny náležitosti na úřadech, přípravu atraktivního inzerátu… Výdaje při prodeji nemovitosti – ať už ty finanční nebo časové, se můžou pěkně nasčítat. 

Naprosto rozumím tomu, že někdy chcete udělat za nemovitostí tlustou čáru, potřebujete hotovost nebo se jednoduše pro takové dispozice nedají najít nájemníci. A právě pak přichází řadu na prodej. Určitě ale myslete na to, že prodej bytu je komplexní proces, ve kterém se nevyplatí udělat byť jedinou chybu. 

Rád vám nabídnu svoje zkušenosti a pomůžu se vším potřebným tak, aby vše proběhlo, jak má. Vy už se pak můžete jen radovat z výsledku.

Artem Saykin
Práce realitního makléře mě naplňuje díky možnosti setkávat se s novými lidmi, kterým pomáhám realizovat jejich sny v oblasti bydlení. Záleží mi na dobře odvedené práci a spokojenosti mých klientů.

Zvažujete prodej své nemovitosti a chcete znát její hodnotu?

Za mou kariéru se mi již nespočetně krát stalo že majitelé, kteří prodávali svou nemovitost bez tržního ohodnocení, prodali za mnohem méně, než doopravdy mohli. V některých případech až o 10-15% reálné hodnoty! Neudělejte stejnou chybu a nechte si ocenit svou nemovitost zcela zdarma.

Komentáře