Je problém prodej bytu s nájemníky?

11.7. 2021Artem Saykin1180x

Odpověď zní, že není. To ale jen v případě, že si dáte pozor na všechny formální náležitosti, nájemníky o prodeji bytu informujete dostatečně včas a kupující o nich bude vědět. Pojďme si tedy říct víc o tom, na co se připravit.

Zdvořilost na prvním místě

Rozhodnutí o prodeji bytu není lehké a určitě vám nějakou dobu potrvá, než zvážíte všechna pro a proti. Jakmile ale tuto část budete mít za sebou, je na místě probrat situaci s nájemníky. Seznamte je s tím, jak budete postupovat, v jakém časovém horizontu je čekají určité změny, poslechněte si také jejich názor. 

Ze zákona sice nemáte povinnost nájemníkům cokoliv sdělovat, z mého pohledu je to ale základ slušnosti. Pořád jsou to lidé, se kterými máte nějakou dohodu a slíbili jste jim střechu nad hlavou. Proto byste jim měli dát dostatek času, aby si případně stihli sehnat nové bydlení, jestliže chce nový majitel byt sám využívat.  

Mějte také na paměti to, že vaši nájemníci mohou mít o vámi prodávaný byt zájem. Pokud tedy máte dobré vztahy, zkuste nemovitost nabídnout nejdříve jim. Bude to pro vás rychlejší a snadnější, protože už se znáte a ušetříte si také starosti s hledáním vhodných zájemců. 

Když nájemníci nemají zájem

Pakliže nájemníci nechtějí byt koupit a kupující sám byt nechce využívat, ale pořizuje si ho jako investici, bude s nájemníky veškerá práva a povinnosti řešit právě nový majitel

Pro něj může být dokonce výhodné, že už má byt svoje stálé obyvatele, kteří se o něj dobře starají a hradí včas nájem. Nový majitel nemusí nikoho hledat a riskovat, že vybere špatně. V takovém případě ani vy nemusíte řešit, jak napsat výpověď z nájemní smlouvy nebo jak ukončit nájemní smlouvu. 

Vše je ale o dohodě a o lidech. A může se stát, že zájemce bude požadovat odkup bytu až poté, co ukončíte nájemní smlouvu stávajícícm obyvatelům. Možná ani nebudou chtít v prodávaném bytě bydlet nájemníci. Ideální postup je pak takový, že se na ukončení nájmu domluvíte dohodou. Nemusíte následně řešit, zda byl nájem sjednaný na dobu určitou nebo neurčitou, ale stanovíte si vlastní termín podle potřeby. 

Pokud ale nájemníci na vzájemnou domluvu nepřistoupí, vám zbývá možnost vypovědět smlouvu jedině ze zákonných důvodů. A to není jen tak. Museli byste totiž dokázat hrubé porušení povinností uvedených v nájemní smlouvě. Jestliže víte, že taková možnost nepřichází v úvahu, musíte pak prodávaný byt nabízet pouze jako investiční příležitost, tedy i s nájemníky. 

Pokud by vás zajímalo cokoliv dalšího ohledně prodeje bytu, rád vám odpovím na jakékoliv otázky.

Artem Saykin
Práce realitního makléře mě naplňuje díky možnosti setkávat se s novými lidmi, kterým pomáhám realizovat jejich sny v oblasti bydlení. Záleží mi na dobře odvedené práci a spokojenosti mých klientů.

Zvažujete prodej své nemovitosti a chcete znát její hodnotu?

Za mou kariéru se mi již nespočetně krát stalo že majitelé, kteří prodávali svou nemovitost bez tržního ohodnocení, prodali za mnohem méně, než doopravdy mohli. V některých případech až o 10-15% reálné hodnoty! Neudělejte stejnou chybu a nechte si ocenit svou nemovitost zcela zdarma.

Komentáře
 • Jsou pro Vás nemovitosti zajímavé téma?

  Přihlaste se k dalším stovkám odběratelům a získejte ke všem článkům přístup jako první!

  Nebojte se, vaše údaje nikomu nepředám ani neprodám. U mě jsou vaše údaje jako v bavlnce. Splňuji antispamový zákon, zásady ochrany osobních údajů i GDPR. Více informací o ochraně osobních údajů zde.
 • google logoArtem Saykin, realitní makléřArtem Saykin, realitní makléř
  5 na základě 22 recenzí
 • Diana K8/09/2022

  Spokojenost se službami již podruhé.

  Jan Goldšmíd8/08/2022

  výborný realitní servis, prodávali jsme dlouho dum, ale neslo to. S příchodem Remaxu a pana Saykina se "problem" vyřešil během 3 týdnu.
  Velké díky!

  Filip Duspiva4/19/2022

  Pan Artem Saykin ochotně poradil i co se týká investiční strategie do nemovitostí. Rozhodně doporučuji!

  Sabina Homolova3/07/2022

  Moc děkuji za pomoc a velkou ochotu. Určitě při dalším prodeji zvolím pana Artema znovu. Úžasný servis od A-Z.

  Sára Králová3/01/2022

  Děkuji za rychlou reakci na mé dotazy. Vše proběhlo tak, jak jsem potřebovala. Pana Saikyna mohu jedině doporučit.

 • Nejnovější články
 • Rubriky
 • Sledujte mě na Facebooku