Je problém prodej bytu s nájemníky?

11.7. 2021Artem Saykin

Odpověď zní, že není. To ale jen v případě, že si dáte pozor na všechny formální náležitosti, nájemníky o prodeji bytu informujete dostatečně včas a kupující o nich bude vědět. Pojďme si tedy říct víc o tom, na co se připravit.

Zdvořilost na prvním místě

Rozhodnutí o prodeji bytu není lehké a určitě vám nějakou dobu potrvá, než zvážíte všechna pro a proti. Jakmile ale tuto část budete mít za sebou, je na místě probrat situaci s nájemníky. Seznamte je s tím, jak budete postupovat, v jakém časovém horizontu je čekají určité změny, poslechněte si také jejich názor. 

Ze zákona sice nemáte povinnost nájemníkům cokoliv sdělovat, z mého pohledu je to ale základ slušnosti. Pořád jsou to lidé, se kterými máte nějakou dohodu a slíbili jste jim střechu nad hlavou. Proto byste jim měli dát dostatek času, aby si případně stihli sehnat nové bydlení, jestliže chce nový majitel byt sám využívat.  

Mějte také na paměti to, že vaši nájemníci mohou mít o vámi prodávaný byt zájem. Pokud tedy máte dobré vztahy, zkuste nemovitost nabídnout nejdříve jim. Bude to pro vás rychlejší a snadnější, protože už se znáte a ušetříte si také starosti s hledáním vhodných zájemců. 

Když nájemníci nemají zájem

Pakliže nájemníci nechtějí byt koupit a kupující sám byt nechce využívat, ale pořizuje si ho jako investici, bude s nájemníky veškerá práva a povinnosti řešit právě nový majitel

Pro něj může být dokonce výhodné, že už má byt svoje stálé obyvatele, kteří se o něj dobře starají a hradí včas nájem. Nový majitel nemusí nikoho hledat a riskovat, že vybere špatně. V takovém případě ani vy nemusíte řešit, jak napsat výpověď z nájemní smlouvy nebo jak ukončit nájemní smlouvu. 

Vše je ale o dohodě a o lidech. A může se stát, že zájemce bude požadovat odkup bytu až poté, co ukončíte nájemní smlouvu stávajícícm obyvatelům. Možná ani nebudou chtít v prodávaném bytě bydlet nájemníci. Ideální postup je pak takový, že se na ukončení nájmu domluvíte dohodou. Nemusíte následně řešit, zda byl nájem sjednaný na dobu určitou nebo neurčitou, ale stanovíte si vlastní termín podle potřeby. 

Pokud ale nájemníci na vzájemnou domluvu nepřistoupí, vám zbývá možnost vypovědět smlouvu jedině ze zákonných důvodů. A to není jen tak. Museli byste totiž dokázat hrubé porušení povinností uvedených v nájemní smlouvě. Jestliže víte, že taková možnost nepřichází v úvahu, musíte pak prodávaný byt nabízet pouze jako investiční příležitost, tedy i s nájemníky. 

Pokud by vás zajímalo cokoliv dalšího ohledně prodeje bytu, rád vám odpovím na jakékoliv otázky.

Artem Saykin
Práce realitního makléře mě naplňuje díky možnosti setkávat se s novými lidmi, kterým pomáhám realizovat jejich sny v oblasti bydlení. Záleží mi na dobře odvedené práci a spokojenosti mých klientů.

Zvažujete prodej své nemovitosti a chcete znát její hodnotu?

Za mou kariéru se mi již nespočetně krát stalo že majitelé, kteří prodávali svou nemovitost bez tržního ohodnocení, prodali za mnohem méně, než doopravdy mohli. V některých případech až o 10-15% reálné hodnoty! Neudělejte stejnou chybu a nechte si ocenit svou nemovitost zcela zdarma.

Komentáře