Jaká je cena bydlení v různých oblastech?

9.7. 2023Artem Saykin

Ceny nemovitostí se výrazně liší v závislosti na geografické oblasti, lokalitě, a tak výběr místa bydliště hraje významnou roli. Pojďme se tedy podívat na to, jak se ceny bydlení liší v různých oblastech a co čekat.

Velká města versus malá města a venkov

Nejprve se podívejme na rozdíl mezi velkými městy, malými městy a venkovem. Většinou platí, že ceny nemovitostí ve velkých městech, jako je Praha nebo Brno, jsou výrazně vyšší než v menších městech a venkovských oblastech. Důvodem je vysoká poptávka, dobrá dostupnost všech služeb, rostoucí urbanizace a omezený prostor pro novou výstavbu.

V menších městech a na venkově, kde je více prostoru a méně poptávky, jsou ceny nemovitostí obecně nižší. Nicméně, za nižšími cenami nemovitostí často stojí i nižší dostupnost služeb, jako jsou obchody, školy, zdravotnická zařízení.

Možná se o toto téma zajímáte z hlediska investice. Přečtěte si článek, kde porovnávám jednotlivé typy nemovitostí a příležitosti, které nabízejí. 

Regionální rozdíly

Ceny nemovitostí se také výrazně liší v rámci jednotlivých regionů. Nejdražší nemovitosti se obecně nacházejí v hlavním městě Praha a jeho okolí. Další drahé oblasti jsou velká města jako Brno nebo Plzeň, a také atraktivní turistické oblasti jako třeba Krkonoše, Český ráj nebo Šumava.

Naopak, nejnižší ceny nemovitostí jsou obvykle v oblastech s nižší hustotou obyvatelstva a nižším ekonomickým rozvojem. To mohou být například některé části Moravskoslezského kraje nebo Ústeckého kraje. 

Neberte to ale jako neměnný fakt. Každý kout Česka má něco do sebe a v každém místě můžete najít jak levné, tak i extrémně drahé nemovitosti.

Byt versus rodinný dům

Dalším faktorem, který ovlivňuje ceny bydlení, je typ nemovitosti. Ceny bytů se obecně liší od cen rodinných domů. V centru velkých měst, kde je omezený prostor, jsou ceny bytů vysoké. Naopak, na předměstí a v menších městech může být možné koupit rodinný dům za stejnou cenu nebo dokonce nižší cenu než byt v centru města.

Řešíte koupi staršího domu a zajímá vás, jestli se vyplatí jeho rekonstrukce? Podívejme se na to detailněji!  

Závěrem

Možná jsou to všechno obecné informace, které vám dávno byly jasné. Počítejte s tím, že vždy velmi záleží na konkrétním případě a konkrétní nemovitosti. Nebojte se proto oslovit makléře, který v dané lokalitě působí a probrat s ním podrobnosti. Co by vám případně mohlo ještě pomoci, je cenová mapa, tak můžete prozkoumat i tuhle možnost. 🙂 

Artem Saykin
Práce realitního makléře mě naplňuje díky možnosti setkávat se s novými lidmi, kterým pomáhám realizovat jejich sny v oblasti bydlení. Záleží mi na dobře odvedené práci a spokojenosti mých klientů.

Zvažujete prodej své nemovitosti a chcete znát její hodnotu?

Za mou kariéru se mi již nespočetně krát stalo že majitelé, kteří prodávali svou nemovitost bez tržního ohodnocení, prodali za mnohem méně, než doopravdy mohli. V některých případech až o 10-15% reálné hodnoty! Neudělejte stejnou chybu a nechte si ocenit svou nemovitost zcela zdarma.

Komentáře
 • Jsou pro Vás nemovitosti zajímavé téma?

  Přihlaste se k dalším stovkám odběratelům a získejte ke všem článkům přístup jako první!

  Nebojte se, vaše údaje nikomu nepředám ani neprodám. U mě jsou vaše údaje jako v bavlnce. Splňuji antispamový zákon, zásady ochrany osobních údajů i GDPR. Více informací o ochraně osobních údajů zde.
 • google logoArtem Saykin, realitní makléřArtem Saykin, realitní makléř
  5 na základě 22 recenzí
 • Diana K8/09/2022

  Spokojenost se službami již podruhé.

  Jan Goldšmíd8/08/2022

  výborný realitní servis, prodávali jsme dlouho dum, ale neslo to. S příchodem Remaxu a pana Saykina se "problem" vyřešil během 3 týdnu.
  Velké díky!

  Filip Duspiva4/19/2022

  Pan Artem Saykin ochotně poradil i co se týká investiční strategie do nemovitostí. Rozhodně doporučuji!

  Sabina Homolova3/07/2022

  Moc děkuji za pomoc a velkou ochotu. Určitě při dalším prodeji zvolím pana Artema znovu. Úžasný servis od A-Z.

  Sára Králová3/01/2022

  Děkuji za rychlou reakci na mé dotazy. Vše proběhlo tak, jak jsem potřebovala. Pana Saikyna mohu jedině doporučit.

 • Nejnovější články
 • Rubriky
 • Sledujte mě na Facebooku