Jak stanovit cenu bytu

25.7. 2021Artem Saykin

Chystáte se prodat byt a zajímá vás, jak odhadnout jeho cenu? Pravdou je, že to přeci jen trošku umu a znalostí chce – abyste zbytečně neprodělali anebo měsíce marně nečekali na kupce, protože to s oceněním přeženete. Přečtěte si tedy, jak se dopočítat k adekvátní tržní ceně bytu. 

Špatným odhadhadem ceny bytu můžete prodělat nebo se zařadit mezi „problémové“. Pokud je inzerát v nabídce příliš dlouho, získá nedůvěru potenciálních zájemců, kteří budou čekat nějaký zádrhel. Nebo vás jednoduše vyhodnotí jako nespolehlivé prodejce, kteří se snaží z lidí vymámit přemrštěnou sumu. 

Ani jednu z variant nedoporučuji pokoušet. Veškeré podrobnosti o tom, jak správně stanovit cenu bytu, si raději zjistěte předem nebo se obraťte na profesionály, kteří vám s tím pomohou. A jak tedy na to, když chcete zjistit cenu bytu?

Pátrejte a buďte zvídaví 

Podívejte se na podobné inzeráty ve vaší lokalitě a vypište si ceny, za které jsou nemovitosti nabízené. Uvidíte tak přibližný rozsah, ve kterém se byty na prodej pohybují. Mějte ale na paměti, že ne všechny nabídky naceňoval zkušený makléř a může se tedy jednat o částku, kterou si přeje získat prodávající, ale nemá pro ni jiné reálné důvody.  

S rezervou to vnímejte také proto, že je rozdíl mezi nabídkovou a prodejní cenou. Tak například: Určitou nemovitost může někdo nabízet za 5 milionů korun. To je cena, kterou vidíte na realitním serveru. Po čase je nabídka označená jako prodaná a vy si řeknete, že to je opravdu skvělá suma za takový typ bytu. Co už vám ale nikdo neřekne je, že si kupující mohl s prodávajícím vyjednat slevu v řádu statisíců. A pak už ta částka za prodaný byt není tak výjimečná. Přistupujte proto k nabídkovým cenám opatrně a nenechte se u odhadu ceny bytu zbytečně zmást hezkým číslem. 

Pro další přehled můžete využít kalkulačky, které najdete na mnoha webech. Výsledky jsou ale velmi orientační, proto se na ně 100% nespoléhejte. Takové kalkulačky totiž vycházejí jen z malého množství informací, nedokážou přesně pracovat s vývojem cen bytů nebo proměnnými, které jsou typické jen pro určité lokality.  

Je také samozřejmě rozdíl, pokud vás zajímá cena bytu v Praze nebo v jejím širším okolí. Zaměřte se proto vždy na co nejužší lokalitu. 

Jak se na odhad ceny bytu dívá profesionál

Pokud si nejste jistí tím, že zvládnete cenu bytu odhadnout sami, nebojte se pozvat si odborníka. Ať už to bude odhadce nebo zkušený makléř. Ti vycházejí nejen z letitých zkušeností, ale mají k dispozici také nejrůznější statistiky a data, pracují s Katastrem nemovitostí, dokážou objektivně zohlednit stav, dispozice i další detaily bytu nebo znají přesnou cenu za metr čtvereční přímo ve vaší lokalitě. 

Profesionál vám tak dokáže ušetřit čas, který strávíte pátráním po té pravé nabídkové ceně. A vyvarujete se díky němu i vrásek. Trefíte se totiž na první dobrou a nebudete muset svoji nabídku několikrát přehodnotit. Pokud je pro vás odhad ceny bytu aktuálním tématem, rád vám ho nezávazně a zdarma poskytnu. Stačí mě kontaktovat. 🙂

Artem Saykin
Práce realitního makléře mě naplňuje díky možnosti setkávat se s novými lidmi, kterým pomáhám realizovat jejich sny v oblasti bydlení. Záleží mi na dobře odvedené práci a spokojenosti mých klientů.

Zvažujete prodej své nemovitosti a chcete znát její hodnotu?

Za mou kariéru se mi již nespočetně krát stalo že majitelé, kteří prodávali svou nemovitost bez tržního ohodnocení, prodali za mnohem méně, než doopravdy mohli. V některých případech až o 10-15% reálné hodnoty! Neudělejte stejnou chybu a nechte si ocenit svou nemovitost zcela zdarma.

Komentáře