Daň z nemovitosti 2022

7.1. 2022Artem Saykin

Do kdy se má tedy daň z nemovitosti v roce 2022 podat?

Zatímco minulý rok bylo z důvodu coronaviru podání přiznání k dani z nemovitosti prodlouženo do 30. 04. tento rok už na to máte standardně čas pouze do 31. 01. 2022.

Koho se to týká?

Podat přiznání musí ti, kdo se v roce 2021 stali majiteli nemovitosti. Tudíž všichni, kdo si koupili, dostali darem či jinak se dostali k nemovité věci. Týká se to i nemovitostí, které se v předchozím roce zkolaudovaly. Přiznání se nevyhnou ani lidé, kteří se nemovitosti “zbavili“ – darovali, prodali nebo jiným způsobem pozbyli. I o tom musíte finanční úřad v daném kraji (kde se nemovitost nachází) informovat.

Co když jsem nabyl nemovitost už dříve?

Ti majitelé, u kterých v roce 2021 nedošlo k žádné změně, nemusí řešit nic. Vy jste podali přiznání již v předchozích letech. Standardně tak obdržíte nový výměr daně pro tento rok, který pak musíte do 31. 5. 2022 zaplatit. V případě, že daň přesáhne 5000 korun, můžete si sumu rozdělit do dvou splátek. Druhá je pak splatná do 30. 11. 2022.

V případě doplňujících dotazů k této dani se mi neváhejte ozvat na můj e-mail artem.saykin@re-max.cz a já vám rád poradím.

Artem Saykin
Práce realitního makléře mě naplňuje díky možnosti setkávat se s novými lidmi, kterým pomáhám realizovat jejich sny v oblasti bydlení. Záleží mi na dobře odvedené práci a spokojenosti mých klientů.

Zvažujete prodej své nemovitosti a chcete znát její hodnotu?

Za mou kariéru se mi již nespočetně krát stalo že majitelé, kteří prodávali svou nemovitost bez tržního ohodnocení, prodali za mnohem méně, než doopravdy mohli. V některých případech až o 10-15% reálné hodnoty! Neudělejte stejnou chybu a nechte si ocenit svou nemovitost zcela zdarma.

Komentáře