Co když vám nájemník vrátí poškozený byt?

25.3. 2020Artem Saykin

U pronájmů všech různých typů nemovitostí (snad kromě pozemku) se vám může stát, že ne vše se při vrácení zachová v původním stavu jako při začátku samotného pronájmu. Na co byste si měli dát pozor? Kde se všude mohou skrývat kostlivci? Jak v případě poškození jednat? Na to všechno se spolu podíváme.

Na co si dát pozor?

Doporučuji závěrečné předání s nájemníkem nepodcenit. Nebojte se na samotném předání zdržet a vše si důkladně prohlédnout. Může se stát, že přijdete, vše bude na oko vypadat v pořádku, podepíšete si předání, vrátíte kauci a rozpustíte to.  Bohužel pak se může stát, že vám nájemník mohl něco zatajit, něco skvěle schovat a vy s tím pak už nic nezmůžete.

Dejte si pozor na věci, které se ničí nejvíce, jako je třeba kuchyňská linka, dveře, podlahy, koberce nebo koupelna.

Důležitá je prevence

Na závěr pronájmu myslete už od začátku a vneste si vše důležité do nájemní smlouvy nebo do předávacího protokolu. Do těchto dokumentů si můžete vymezit přímo pronajatý nábytek, včetně detailů o něm i jeho aktuálním stavu. Pokud to uděláte vše důkladně, vyhnete se později případným nesouladům.

Prevenci podpoříte samozřejmě i tím, že si na začátku pronájmu vyberete kauci neboli jistinu, kterou nájemník ručí, že v bytě nic nezničí. Doporučuji vybírat kauci individuálně, standardně se vybírá 1 až 2 měsíční nájmy.

Jak v případě poškození jednat?

Vždy je nejlepší se s nájemníkem domluvit a ukázat mu fakturu s částkou kolik vás daná část nábytku vyšla a o to si to stáhnout z kauce, nebo se domluvit na proplacení opravy. Pokud s nájemníkem nebude domluvy, máte právo si stáhnout peníze rovnou z kauce a zbytek vrátit nájemníkovi.

Děkuji za přečtení a přeji spolehlivé nájemníky. Pokud se vám článek líbil, budu rád za sdílení.

Artem Saykin
Práce realitního makléře mě naplňuje díky možnosti setkávat se s novými lidmi, kterým pomáhám realizovat jejich sny v oblasti bydlení. Záleží mi na dobře odvedené práci a spokojenosti mých klientů.

Zvažujete prodej své nemovitosti a chcete znát její hodnotu?

Za mou kariéru se mi již nespočetně krát stalo že majitelé, kteří prodávali svou nemovitost bez tržního ohodnocení, prodali za mnohem méně, než doopravdy mohli. V některých případech až o 10-15% reálné hodnoty! Neudělejte stejnou chybu a nechte si ocenit svou nemovitost zcela zdarma.

Komentáře
 • Jsou pro Vás nemovitosti zajímavé téma?

  Přihlaste se k dalším stovkám odběratelům a získejte ke všem článkům přístup jako první!

  Nebojte se, vaše údaje nikomu nepředám ani neprodám. U mě jsou vaše údaje jako v bavlnce. Splňuji antispamový zákon, zásady ochrany osobních údajů i GDPR. Více informací o ochraně osobních údajů zde.
 • google logoArtem Saykin, realitní makléřArtem Saykin, realitní makléř
  5 na základě 22 recenzí
 • Diana K8/09/2022

  Spokojenost se službami již podruhé.

  Jan Goldšmíd8/08/2022

  výborný realitní servis, prodávali jsme dlouho dum, ale neslo to. S příchodem Remaxu a pana Saykina se "problem" vyřešil během 3 týdnu.
  Velké díky!

  Filip Duspiva4/19/2022

  Pan Artem Saykin ochotně poradil i co se týká investiční strategie do nemovitostí. Rozhodně doporučuji!

  Sabina Homolova3/07/2022

  Moc děkuji za pomoc a velkou ochotu. Určitě při dalším prodeji zvolím pana Artema znovu. Úžasný servis od A-Z.

  Sára Králová3/01/2022

  Děkuji za rychlou reakci na mé dotazy. Vše proběhlo tak, jak jsem potřebovala. Pana Saikyna mohu jedině doporučit.

 • Nejnovější články
 • Rubriky
 • Sledujte mě na Facebooku