Budoucnost nemovitostí – klesnou někdy ceny?

20.6. 2021Artem Saykin

Kdy klesne cena nemovitostí? To je asi nejčastější otázka, kterou v poslední době dostávám. Nejen kupující a prodávající, ale i nájemníci a makléři si uvědomují, že vývoj cen nemovitostí je v posledních letech velkým tématem. Jak by také ne – bydlet přeci jen potřebuje každý a málokdo si může dovolit nepřemýšlet nad investovanými částkami. 

Nemovitosti zdražují. A to nejen v České republice, ale v celé Evropské unii. Podle webu Kurzy.cz je v meziročním srovnání vidět průměrný nárůst o 5,2 %. Nejvyšší skok zaznamenalo Lucembursko, kde si připlatí o 13,6 %. Naši rakouští sousedé za nemovitost zaplatí o necelých 9 % víc a jak jsme na tom my? V tomto nelichotivém žebříčku jsme obsadili páté místo. Jen v Praze u developerských projektů byla na začátku března 2021 průměrná cena za metr čtvereční na hranici 124 tisíc korun. A pokles čekat nemůžeme.

Co určuje cenu nemovitosti 

Jak jsme se do takové situace vůbec dostali? Poptávka převyšuje nabídku, dokončit nové stavební projekty mnohdy trvá roky, roste zájem o hypotéky. Několik důležitých faktorů, které aktuální stav ovlivňují. 

A údaje z Českého statistického úřadu ukazují, že do konce října 2020 zahájily stavební firmy výstavbu 8 068 bytů, což je o 25,3 % méně než v předchozím roce. 

Částečné řešení, jak snížit cenu nemovitostí, může přinést nový stavební zákon. Ten by měl usnadnit a urychlit proces povolení stavby, což určitě pomůže. V této oblasti je totiž České republika nejhorší v Evropské unii a patří jí jedna z posledních pozic i v rámci celého světa. A to určitě nepomáhá. Musíme však počítat s tím, že i v případě tohoto nového zákona bude trvat několik let, než se zcela projeví v situaci na trhu.  

Přiblížíme se západnímu trendu

Vlastní bydlení je aktuálně pro většinu mladých lidí velmi nedostupné a tím, jak ceny rostou, se na tom pravděpodobně mnoho nezmění. Poroste proto zájem o nájemní bydlení a přiblížíme se tak tomu, co je možné pozorovat v západních zemích – podle studie Deloitte Property Index žije například v Německu každý druhý v nájmu

To je příležitost pro developery i majitele pozemků, kteří přemýšlí o jeho prodeji. Pokud mezi takové patříte a zajímal by vás odhad ceny, rád vám řeknu, na čem jste. A jinak nám všem budu držet palce – ať už prodáváte, pronajímáte, kupujete nebo v jste nájmu, tak ať se vám daří!

Artem Saykin
Práce realitního makléře mě naplňuje díky možnosti setkávat se s novými lidmi, kterým pomáhám realizovat jejich sny v oblasti bydlení. Záleží mi na dobře odvedené práci a spokojenosti mých klientů.

Zvažujete prodej své nemovitosti a chcete znát její hodnotu?

Za mou kariéru se mi již nespočetně krát stalo že majitelé, kteří prodávali svou nemovitost bez tržního ohodnocení, prodali za mnohem méně, než doopravdy mohli. V některých případech až o 10-15% reálné hodnoty! Neudělejte stejnou chybu a nechte si ocenit svou nemovitost zcela zdarma.

Komentáře
 • Jsou pro Vás nemovitosti zajímavé téma?

  Přihlaste se k dalším stovkám odběratelům a získejte ke všem článkům přístup jako první!

  Nebojte se, vaše údaje nikomu nepředám ani neprodám. U mě jsou vaše údaje jako v bavlnce. Splňuji antispamový zákon, zásady ochrany osobních údajů i GDPR. Více informací o ochraně osobních údajů zde.
 • google logoArtem Saykin, realitní makléřArtem Saykin, realitní makléř
  5 na základě 22 recenzí
 • Diana K8/09/2022

  Spokojenost se službami již podruhé.

  Jan Goldšmíd8/08/2022

  výborný realitní servis, prodávali jsme dlouho dum, ale neslo to. S příchodem Remaxu a pana Saykina se "problem" vyřešil během 3 týdnu.
  Velké díky!

  Filip Duspiva4/19/2022

  Pan Artem Saykin ochotně poradil i co se týká investiční strategie do nemovitostí. Rozhodně doporučuji!

  Sabina Homolova3/07/2022

  Moc děkuji za pomoc a velkou ochotu. Určitě při dalším prodeji zvolím pana Artema znovu. Úžasný servis od A-Z.

  Sára Králová3/01/2022

  Děkuji za rychlou reakci na mé dotazy. Vše proběhlo tak, jak jsem potřebovala. Pana Saikyna mohu jedině doporučit.

 • Nejnovější články
 • Rubriky
 • Sledujte mě na Facebooku