4 tipy, když se nedaří prodat nemovitost

6.8. 2023Artem Saykin

Každý, kdo se někdy snažil prodat nemovitost, už dobře ví, jak obtížný a stresující proces to může být. Tím vás nechci odradit, ale je dobré s tím počítat. 🙂 Někdy se vše pohne rychle a hladce. Občas se ale nemovitost ne a ne „chytit“. Nezoufejte! Každá nemovitost má svého kupce, jen to někdy déle trvá nebo je potřeba něco změnit. A právě na to se dnes podíváme. Připravil jsme pro vás několik tipů, které můžou zvýšit šanci na úspěšný prodej.

1. Ověřte cenu

Pokud se vám nedaří prodat nemovitost, jedním z prvních parametrů, které byste měli analyzovat, je cena. Může se vám zdát, že jste nastavili spravedlivou cenu, ale pro váš cílový trh může být příliš vysoká. Cenu byste měli stanovit na základě aktuální situace a ne třeba jen v závislosti na tom, kolik peněz jste do nemovitosti investovali nebo kolik byste rádi získali. Tímto hlediskem se majitelé velmi často řídí, ale bohužel to není vždy ideální strategie.

Vrhněte se na průzkum trhu v oblasti a zjistěte, za jakou cenu se prodávají podobné nemovitosti. Pokud je vaše cena výrazně vyšší, než je běžné, asi už tušíte, odkud vítr vane. 🙂 Pamatujte, že případné snížení nemusí nutně znamenat, že proděláte. Naopak! Pokud se vám nemovitost prodá rychleji, můžete ušetřit na dalších výdajích, jako jsou daně, údržba, propagace nemovitosti a další náklady spojené s jejím držením.

Jestli ale z ceny nechcete slevit, pak je tu ještě jedna možnost – investovat do změn a úprav, které cenu vaší nemovitosti na trhu zvýší. Tomuhle tématu věnuji celý jeden článek, tak mrkněte → Jak zvýšit hodnotu nemovitosti před prodejem

2. Zapracujte na prezentaci nemovitosti

Když se s prodejem nemovitosti nedaří, problém může být i na straně nevhodné prezentace, tedy představení bytu, domu či pozemku. To, jak nemovitost vypadá na fotografiích a jaký popis má, má zásadní vliv. V případě nemovitostí platí, že na prvním dojmu extrémně záleží. V ideálním případě by měl inzerát působit zajímavě, zájemce už pak na prohlídce jen „doťuknete“. Do této fáze se ale nedostanete, pokud bude inzerát odfláknutý. 🙂 Když místo hezkého, detailního popisu napíšete několik vět, které doplníte neatraktivními fotkami… Proč by se měl o takovou nemovitosti někdo vůbec zajímat? Myslete na to!

Dobrá fotografie dokáže udělat zázraky. Můžete si najmout profesionálního fotografa, který se specializuje na nemovitosti, případně oslovit makléře, který s takovými lidmi spolupracuje. 

Nepodceňte také home staging. Představte si, že chcete prodat staré auto. Určitě uděláte všechno pro to, aby vůz vypadal co nejlépe – vyčistíte ho, vyleštíte, opravíte menší závady… A stejné principy platí i pro prodej nemovitosti. Home staging má sílu potenciálního kupce okouzlit – představí nemovitost v příjemném, hezkém světle, ukáže její potenciál, a může tak pomoci prodat nemovitost rychleji či dokonce za vyšší cenu.

Není to jen o úklidu a vymalování. Jde o promyšlené rozmístění nábytku, výběr vhodných doplňků a dekorací, ale třeba i o vůni v interiéru, když přijde zájemce na prohlídku – to všechno má za úkol vzbudit příjemné pocity a motivovat ho. To byste se divili, kolik škody napáchá, když to v daném domě/bytě zapáchá! Ani „nejnaleštěnější“ nemovitost nemá šanci, když je v ní nepříjemný vzduch. 

V neposlední řadě je tu popis nemovitosti. Ten by měl být atraktivní, informativní a psaný přátelským jazykem. Měli byste se soustředit na to, co vaši nemovitost dělá jedinečnou a co by mohlo přilákat potenciální kupce. Například – pokud máte krásnou zahradu nebo nově zrekonstruovanou kuchyni, zdůrazněte to. Nebojte se i jemně přiznat případné nedostatky. 

3. Zlepšete stav nemovitosti

Tento bod plynule navazuje na ten předchozí, ale je to už trochu vyšší level. 🙂 Pokud jste ochotní do přípravy nemovitosti investovat více času a peněz, rozhodně se nabízí provést určité úpravy

Jestliže má totiž vaše nemovitost viditelné nedostatky nebo potřebuje opravy, může to potenciálního kupce odradit. Zvažte tedy, jaké změny by mohly pomoct – srovnání a malování stěn, úklid, úprava zahrady, renovace kuchyně či koupelny, opravy drobných věcí jako jsou protékající kohoutky, skřípající dveře, trhliny v omítce…

Velmi může pomoct také modernizace topného zařízení, protože v dlouhodobém horizontu dokáže ušetřit nemalé náklady. A na to především v dnešní době slyší nejeden kupec. 🙂 

Jestli si nejste jistí stavem své nemovitosti, není od věci oslovit profesionálního inspektora (stavebního technika), který provede důkladnou kontrolu a doporučí případné opravy a vylepšení. I kdybyste se do nich nakonec nepustili, může to být skvělý podklad pro kupce. Určitě ocení, když uvidí, že nemovitost detailně znáte a dokážete poradit, na co se zaměřit. 

4. Využijte profesionálního makléře

Když se snažíte prodat sami a nedaří se vám to, je vhodné zvážit i to, zda by nepomohl makléř. Dobří makléři mají detailní znalosti trhu, dokážou optimalizovat strategii prodeje a mají také cenné kontakty.

Dobrý makléř se postará o všechny nezbytné podklady, poradí si s vyjednáváním i s případnými zádrhely. Dejte si ale velký pozor na to, s kým se rozhodnete spolupracovat. Není makléř jako makléř.

Prodej nemovitosti může být hodně náročný. Určitě se proto vyplatí zjistit si, jaké jsou možnosti a co může výrazně zvýšit šanci na úspěch. Zároveň vždy platí, že každá nemovitost je jedinečná a to, co funguje pro jednu, nemusí nutně fungovat pro druhou. Buďte flexibilní, zkoušejte různé strategie a nebojte se požádat o pomoc. 🙂

Artem Saykin
Práce realitního makléře mě naplňuje díky možnosti setkávat se s novými lidmi, kterým pomáhám realizovat jejich sny v oblasti bydlení. Záleží mi na dobře odvedené práci a spokojenosti mých klientů.

Zvažujete prodej své nemovitosti a chcete znát její hodnotu?

Za mou kariéru se mi již nespočetně krát stalo že majitelé, kteří prodávali svou nemovitost bez tržního ohodnocení, prodali za mnohem méně, než doopravdy mohli. V některých případech až o 10-15% reálné hodnoty! Neudělejte stejnou chybu a nechte si ocenit svou nemovitost zcela zdarma.

Komentáře